Čita

Mokri čevlji in dežniki – kam z njimi
Ko pridejo mokri, mrki dnevi, se v naši predsobi ali na hodniku začnejo nabirati lužice od mokre obutve in dežnikov. Kako bi si lahko pomagali, da se izognemo umazaniji, ki jo nosimo naprej v stanovanje, in uničevanju poda?

Ne boste verjeli, za kaj ga lahko uporabite
Riž je živilo, ki je pogrešljiv le v malokaterem domu. Skoraj vsi ga imamo doma, iz njega pa lahko naredimo številne okusne obroke. Riž kot takšen pa je uporaben še za marsikaj drugega.

6 idej za otroške sobe, ki jemljejo dih
Vsi starši se zavedajo, da je pri otroški sobi na prvem mestu varnost. V nadaljevanju pa moramo razmisliti tudi o funkcionalnosti, tako zaradi finančnega kot tudi prostorskega vidika. Dejstvo je namreč, da otroci (pre)hitro rastejo.

Okna - vse na enem mestu
Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.

Pes jih nujno potrebuje
Tako kot za ljudi je tudi za naše štirinožne prijatelje pomembno, da zaužijejo zadostno količino maščob, seveda pa ni vseeno, katere so te maščobe. Svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot., pojasnjuje, katere maščobe so za psa pomembne in zakaj.

5 trikov v kuhinji, ki jih zagotovo še ne poznate!
Kar se tiče gospodinjskih opravil, posebej pa tistih v kuhinji, se vsi najrajši obračamo na svoje babice, ki so prava zakladnica znanja in idej, ki jim ni para. Toda priznamo ali ne, novejši časi so prinesli kar nekaj novosti, predvsem pa vsi iščemo načine, kako si čim bolje olajšati delo. Naše babice so vedele in vedo ogromno, a današnja generacija ima navado, da gre rada 'po liniji najmanjšega odpora'. Takšen način v življenju sicer, vsaj iz psihološkega vidika, ni priporočljiv, vsekakor pa je dobrodošel pri delu v kuhinji. Preberite nekaj izjemnih trikov, za katere boste rekli, da bi jih morali poznati že prej!

Družina rabi pomoč - v požaru so izgubili streho nad glavo
Pravijo, da nesreča nikoli ne počiva, posebej pa ne že v tako stresnih in hudih časih. Štiričlanska družina iz Lokovca je včeraj v požaru izgubila svoj dom. Ajdovska občina jim je že zagotovila začasno nadomestno stanovanje, stekla pa je neverjetno hitra akcija, kjer lahko prav vsi pomagamo družini, ki je praktično čez noč ostala brez vsega!

To so novi ukrepi ministrstva za zagotavljanje nemotene oskrbe s hrano
Vlada RS je na ponedeljkovi večerni seji obravnavala prvi paket ukrepov za blaženje posledic ukrepov za boj proti širjenju okužbe z novim koronavirusom covid-19, ki bo prebivalstvu in gospodarstvu omogočil lažje poslovanje, s čimer pa se bo povečala tudi socialna varnost državljanov.

Koronavirus je prinesel tudi nekaj dobrih stvari
V času epidemije in pandemije, v času, ko po celotnem svetu razhaja koronavirus, so ukrepi v Sloveniji jasni. Z jutrišnjim dnem bodo lokali zaprli svoja vrata, ustavlja se javni promet. Beremo lahko, kako so ljudje na eni strani panični in tesnobni, kako se tudi pri nas, v kakšni trgovini dobesedno prepirajo za zadnjim toaletnim papirjem. A hkrati lahko beremo tudi o izjemni solidarnosti, ukrepih med ljudmi, ki želijo pomagati drug drugemu.

Gradbeni zakon - v Sloveniji ni popolnoma upoštevan
Pravilnik o univerzalni graditvi in uporabi objektov (Uradni list RS, št. 41/18), kot ga poznamo danes, je bil sprejet 5. junija lansko leto, veljati pa je začel nekaj dni kasneje, 16. junija istega leta. Po 24. členu Gradbenega zakona podrobneje določa bistveno zahtevo, s katero se zagotavljata univerzalna graditev in uporaba objektov, in vključuje graditev in uporabo objektov, ki so dostopni vsem ljudem. Pa se v Sloveniji tudi dejansko gradi bivanjske objekte, ki so prilagodljivi in dostopni vsem ljudem?

Ali nas mora biti prenove strah?
Kako obsežno se lotiti prenavljanja stanovanja ali hiše, je vedno zapleteno vprašanje. Odgovor nanj je odvisen od naših možnosti, tako finančnih kot od organizacije in drugih okoliščin. Skrbi nas, ali se bomo morali izseliti, kako bomo to izvedli, kam bomo šli in kako dolgo časa bo trajalo, da se lahko preselimo nazaj.

Beljenje - skrivnosti, ki jih morate poznati
Eden najboljših občutkov v življenju je prenova svojega stanovanja. Čeprav le manjši detajli nam spremembe na bolje pomenijo ogromno, čeprav se jih velikokrat branimo. Beljenje sten in osveževanje prostorov sodita v sam vrh takšnih občutkov. Čeprav gre samo za spreminjanje tako imenovane 'podlage' sobe, ta spremeni bistveno vse. Barvanje s temnejše na svetlejšo ali pa bolj drzna odločitev in nagibanje v obratno smer spremeni energijo celotnega prostora.

Enostavno in poceni hlajenje stanovanja
Pravijo, da se je podnebje v zadnjih desetletjih tudi v Sloveniji ogrelo za dve stopinji. Na lastni koži občutimo, da se nad trideset stopinj ogreje prej in pogosteje kot nekoč. Vročinski rekordi padajo drug za drugim. Posamezni vroči dnevi za počutje niso taka težava, kot so vroči dnevi, ki si sledijo drug za drugim. Občutek imamo, da tudi ponoči ne uspemo ohladiti prostorov. Toplota se nalaga v zidovje stavbe, počasi se je navzame tudi sicer dobro izolirana hiša, ki postane zalogovnik toplote.

Spustimo sonce in svetlobo v stanovanje
Sončni žarki in svetloba v stanovanju, prijeten pogled ven, vse to nam daje občutek, da je stanovanje prijetno, celo večje in bolj domače. Temna stanovanja, kamor redko posije sonce ali pa sploh ne, že sama po sebi delujejo bolj žalostno, natrpano, manjše in manj prijetno. Znano je, da sonce dejansko vpliva na našo fiziologijo in v telesu sproža procese, ki vplivajo na naše pozitivno razmišljanje in dobro počutje.

Zelenjavni vrt pod napadom
Mrzla in vlažna pomlad je ustavila rast mnogih vrtnin. A s toplimi dnevi se niso prebudile le rastline, temveč tudi bolezni in škodljivci. Moramo jih ustaviti in pomagati rastlinam, saj bomo drugače ob pridelek.

Korten - veste, za kateri material gre?
Na prvi pogled izredno topel, v sozvočju tako z grajenim kot z naravnim okoljem, obenem pa izjemno trajen, vzdržljiv, trden, in kar je najpomembnejše, odporen na prav vsako vremensko nevšečnost. Že veste, o katerem vsestransko uporabnem materialu teče beseda?

Tako zmanjšate toplotno izgubo!
Velike steklene površine sicer omogočajo, da v naš dom vstopa več svetlobe, slaba plat pa je, da poleti to pomeni, da se dom hitreje pregreva, pozimi pa hitreje ohlaja. Obstajajo načini, kako toplotne izgube zmanjšati.

Tako vam nikoli več ne bo treba kidati zasneženega dvorišča
Je pogled na večerno zimsko idilo za vas magičen le do trenutka, ko pomislite na jutranje kidanje zaneženih avtmobilov in še bolj zaneženega dvorišča? Ste vedeli, da se temu zamudnemu in nič kaj prijetnemu opravilu lahko izognete?

Le tako bo svojemu namenu služil kar najdlje
Kaj je treba storiti, da bodo lesene površine zunaj našega doma – vrtno pohištvo, tlak na terasi ali lična vrtna uta, ki nam služi za spravilo orodja – ostale čim dlje nepoškodovane?

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?
Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Sedaj je pravi čas!
Ko govorimo o fasadi določene stavbe, bi lahko rekli, da na nek način govorimo o njenem obrazu. Ta združuje tako estetski kot funkcionalni vidik, in bolj kot se ta dopolnjujeta, bolj kakovosten je naš dom. Da pa bi to sinergijo skozi desetletja vzdrževali, moramo kdaj pa kdaj na fasadnem pasu opraviti tudi določene posege. In kdaj je za to najbolj primeren čas?

Za vedno preženite voluharje
Številni vrtičkarji kar pozelenijo, ko slišijo besedo voluhar. V gonji proti tem malim, na videz prikupnim, živalim imajo številni v mislih le eno: kako ga uničiti? Predstavljamo vam nekaj bolj prijaznih nasvetov, kako ga ODGNATI.

Gradbena zakonodaja: da ne boste ostali pred lastnimi vrati!
Ministrstvo za okolje in prostor je zakonodajno področje prenovilo z zakonom o urejanju prostora, gradbenim zakonom ter zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki so začeli veljati novembra lani, uporabljati pa so se začeli s 1. 6. 2018. Samo avgusta se je število izdanih gradbenih dovoljenj povečalo za četrtino, a vse ni tako svetlo.

To je nov trend!
Opremljanje posameznih prostorov ali celotnega doma je v zadnjih letih dobilo novo dimenzijo. Ideje iščemo na spletu in jih v mislih preslikavamo v svoje prostore. Ko končno obiščemo trgovino, pa ... zmeda! Preverite, kateri je tisti trend, ki zadnja leta osvaja svet in poenostavlja to med mnogimi priljubljeno opravilo – opremljanje doma!

Trik, ki ga velja poskusiti!
Morda ste za ta trik že slišali, morda še ne, a kavna usedlina in lovorjev list vas lahko odrešita ene najbolj nadležnih poletnih stvari.

Mraz prizadel tudi mlade oljke in zgodnje sadje
Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zrmzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Nov trend, ki dviguje veliko prahu
Iz ZDA prihaja nov trend urejanja pasjih in mačjih krempljev, ki je po mnenju veterinarjev in organizacij, ki se borijo za pravice živali, popolnoma nepotreben in celo škodljiv.

Preženite muhe
Sploh v poletnih mesecih, ko jih vlaga in vročina privabita na plano, se zdi, da se muhe množijo kot gobe po dežju, odganjanje muh pa je pravo Sizifovo delo. A z nekaj iznajdljivosti in potrpežljivosti lahko letečim nadlogicam preprečite, da vam pokvarijo še kakšen piknik ...

Razlika je očitna
Čeprav je steklo v arhitekturi nadvse priljubljen material, ima tudi svoje pomanjkljivosti. Predvsem v poletnih mesecih se zaradi prehajanja sončne svetlobe in energije skozi okenska stekla in druge steklene površine povečajo stroški energije, poleg tega pa je bleščanje lahko tudi zelo moteče za uporabnike bivalnih prostorov. Idealna rešitev za odpravljanje omenjenih težav je uporaba termoreflektivnih folij, ki dolgoročno zagotavljajo ne le udobnejše bivanje, temveč tudi velike prihranke.

Poznate vse razlike?
Pri nas je peka na žaru na piknikih precej popularna, a vse več potrošnikov s peko na žaru popestri tudi vsakdanje kuhanje, žar pa postavijo kar na balkon ali teraso. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu žara, kako se razlikujejo in kje so prednosti oziroma slabosti posameznih izvedb?