Dominvrt.si

čebelarji

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo

Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

Dobra novica za čebelarje

V Uradnem listu sta objavljena dva javna razpisa, in sicer za oddajo vlog za sofinanciranje zdravil, dovoljenih v ekološkem čebelarstvu za zatiranje varoje in za financiranje didaktičnih pripomočkov organizacijam čebelarjev. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša do 57.000 evrov.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake

Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno. 

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Pomagajmo opraševalcem

20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Razpisanih 216.000 evrov nepovratnih sredstev za čebelarje

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano čebelarje obvešča, da sta v Uradnem listu objavljena dva javna razpisa za čebelarje.

Minevajo tri leta od razglasitve svetovnega dne čebel

Decembra 2017 je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan vsako leto še posebej opozorimo svetovno javnost na pomen ohranjanja čebel in drugih opraševalcev za celotno človeštvo, hkrati pa je to tudi priložnost za poziv h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Zajtrk z medom – super dan

Letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk izpostavlja slogan 'Zajtrk z medom – super dan' in se vrača k svojim začetkom.

Obvestilo čebelarjem glede dveh javnih razpisov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča čebelarje, da sta v Uradnem listu RS objavljena dva dodatna javna razpisa za čebelarje za oddajo vlog pri ukrepih: Tehnična pomoč čebelarjem in Racionalizacija sezonske selitve panjev, v skupni vrednosti do 163.000 evrov.

Vsestransko zelišče, ki ga je dobro imeti pri roki

Navadna melisa je zdravilna rastlina in začimba, ki izrazito uspeva v Sredozemlju, predvsem v vinorodnem podnebju. Je trajnica, ki ima vonj po limoni in je aromatičnega okusa. Poglejmo si, zakaj je odlična za naše telo.

Število čebel se iz dneva v dan povečuje

Čebelje družine so po oceni čebelarske zveze zimo, v povprečju gledano za celo Slovenijo, preživele dobro. Spomladi se v čebelji družini začne vzreja novih generacij čebel, saj se življenjska doba zimskih čebel počasi izteka, nove čebela pa so nujno potrebne za nadaljnji razvoj družine.

Ste si ga privoščili?

Danes obeležujemo dan slovenske hrane, ki je med drugim namenjen ozaveščanju o pomenu lokalne hrane in ohranjanja podeželja ter varovanju okolja in naravnih virov. Spremlja ga tradicionalni slovenski zajtrk - v vrtcih in šolah bo tako več kot 260.000 otrok dan začelo s kruhom z maslom in medom, jabolkom in mlekom.

Čebelarji pričakujejo slabo letino

Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

Čebelarji spodbujajo sajenje sončnic

Čebelarska zveza med svojimi aktivnostmi spodbuja tudi sajenje medovitih rastlin. Ob tem izpostavljajo, da s tem lahko vsak posameznik pomembno prispeva k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce.

Čebelarji zaradi pozebe pričakujejo tretjino manj medu

Nedavna pozeba je med drugim močno prizadela akacijo, na kateri po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča letos paše za čebele ne bo. Ker je tretjina slovenskega medu akacijevega, čebelarji tako pričakujejo za tretjino manj pridelka. Na KGZS bodo podatke o škodi zaradi pozebe predvidoma zbrali do srede.

Je prava zakladnica zdravja

Boreč je na vsakem vrtu več kot dobrodošel. Njegovi cvetovi so namreč prava paša za oči, sicer pa je dober sosed številnim drugim rastlinam, rade ga imajo čebele, je pa tudi izjemno zdravilen in uporaben v kuhinji.

Vse bolj je priljubljena

Kmetijske površine, posejane z ajdo so se od leta 2011 povečale za osemkrat, je ob zaključku letošnjega projekta Kar sejemo, to žanjemo pojasnil Janko Božič z biotehniške fakultete v Ljubljani. S projektom želi Čebelarska zveza Slovenije spodbuditi setev predvsem medovite ajde.

Čebelnjak odslej tudi v vladni stavbi

Premier Miro Cerar je danes v vladni stavbi iz rok predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča prejel čebelnjak z dvema panjema. Gre za simbolično dejanje, s katerim Slovenija še dodatno podpira razglasitev svetovnega dneva čebel pri Organizaciji združenih narodov. Čebel sicer na vladi še ni, po Cerarjevih besedah jih pričakujejo spomladi.

Razcvet urbanega čebelarjenja

V Mestni občini Ljubljana (Mol) deluje okoli 330 čebelarjev oziroma trije odstotki vseh čebelarjev v Sloveniji. Združujejo se v pet društev, čebelarji pa imajo v povprečju med 30 in 50 čebeljih družin. Vedno več je urbanih čebelarjev, katerih prednost je po besedah Maruške Markovčič z Mola predvsem kvalitetno okolje z manj pesticidi in insekticidi.

Ta teden so v ospredju čebele

V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

To morate vedeti vsi ljubitelji medu

Le kaj bi brez čebelic?! Seveda rastline oprašuje še veliko drugih žuželk, a čebele daleč prevladujejo. Pa veste, katere vse so medovite rastline? Kako se obnašati v bližini čebel? Kakšni so pozitivni učinki medu? Razkrivamo v nadaljevanju ...

Februar v Ljubljani mineva v znamenju lokalne samooskrbe

Ljubljana je drugi mesec leta, v katerem se mesto ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope, posvetila lokalni samooskrbi. V ta namen so za meščane pripravili vrsto delavnic, na katerih bodo predstavili pot od pridelave do nakupa lokalno pridelanih izdelkov. Eden izmed večjih projektov občine na področju samooskrbe so sicer ljubljanski vrtički.

Čebelarji letos zadovoljni

Slovenski čebelarji so po nekaj slabših letih vendarle dočakali nekoliko bolj spodbudne novice. Letos so pridelali okoli 2000 ton medu, kar je povprečna letina. "Letos je bilo boljše leto kot lani, ni pa bilo nadpovprečno," je danes na Lukovici dejal vodja opazovalno napovedovalne službe medenja pri ČZS Jure Justinek.

Vas je pičila čebela? Preverite, kako ukrepati!

Pri Čebelarski zvezi Slovenije so skupaj z ministrstvom za zdravje pripravili navodila za ravnanje ob primeru pika čebel. Za pripravo takih navodil so se dogovorili junija lani na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo, na kateri so razpravljali o možnosti uvedbe seta za prvo pomoč, ki bi lajšal alergijske reakcije.

Čebelarji prosijo za pomoč

Počasi prihaja čas rojenja čebel, naravnega razmnoževanja čebeljih družin. Ker veliko rojev čebelarjem uide, zaradi česar so prepuščeni sami sebi in kmalu propadejo, čebelarji prosijo za pomoč ljudi. Če kdo opazi roj, naj to sporoči Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS), ki bo poskrbela, da ga bo bližnji čebelar rešil pred propadom.

Nevarnost je vedno večja

Odbor za zdravstvo predlaga ministrstvu za zdravje, naj v sodelovanju s stroko čim prej pripravi navodila za čebelarje za ravnanje ob piku čebel. Kot je v razpravi poudaril predsednik čebelarske zveze Marko Noč, ne želijo, da ima čebelar doma lekarno, ampak preprosta in jasna navodila, kako ravnati ob piku čebele.

Vreme obeta negativne posledice v kmetijstvu

Neobičajno visoke temperature in obilne padavine v kmetijstvu obetajo negativne posledice. Če bo ozimne posevke hitro prekril sneg, je pričakovati snežno plesen. Kjer voda zastaja več kot pet dni, so zaradi odmiranja korenin rastline že začele propadati. Posledice čutijo tudi čebelarji, medtem ko divjad lažje nabira zalogo hrane.

Se zavedate, kako pomembne so?

Čebelar Vic Bachman je pred kratkim dobil naročilo, kot ga ni imel še nikoli. Preseliti je moral družino 60.000 čebel, ki so zasedle gorsko kočo v ameriški zvezni državi Utah. Strokovnjaki domnevajo, da gre za eno največjih čebeljih družin v tem delu države, zato so o dogodku poročali vsi ameriški mediji.

V zeliščarskem raju

V toplem julijskem popoldnevu, ki ga je prijeten poletni vetrič ravno prav hladil, smo se odpravili v osrčje Slovenskih goric. Na Sv. Ani smo obiskali zeliščarko Danico Kolarič in čebelarja Jožeta Kolariča, ki sta z veliko domišljije in še več spretnosti na svojem posestvu ustvarila pravcati podeželski raj.

Apiterapija - poskusite!

Zdi se, da je popolnoma vse, kar čebele ustvarijo in kar jih obkroža, dobro za človeka: med, matični mleček, propolis, vosek, tudi njihov strup je zdravilen. O pozitivnih učinkih čebeljih proizvodov na zdravje je bilo že veliko povedanega, seznam je dolg in se še dopolnjuje.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854