čebulice

5 dejstev o hijacintah, zaradi katerih jih boste želeli na svojem vrtu
Hijacinte so rože nenavadnega videza – močne, toge, težke in tako svetleče, da bi lahko skoraj rekli, da so umetne. Ravno to je najverjetneje razlog, da so v primerjavi s preteklostjo danes veliko manj popularne, saj je njihov videz vse prej kot minimalističen.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?
Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule
Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Vijolična deteljica: Osupljiva rastlina, ki se ponoči zapre kot dežnik
Vijolična detelja je osupljiva rastlina, ki izvira iz tropskih deževnih gozdov Brazilije, pri nas pa jo gojimo kot sobno rastlino. Spada v družino deteljičevk, priljubljena pa je predvsem zaradi zaradi svojih edinstvenih listov v obliki srca. Preberite, kakšne pogoje potrebuje, če jo posadite v lonček in postavite v svoj dom.

Kam s čebulicami v jeseni, da bodo spomladi znova zacvetele?
Medtem ko z vrtov pobiramo še zadnje vrtnine in razmišljamo o tistih, ki jih bomo posadili za zimo, ne moremo mimo čebulnic. Pravzaprav tistih čebulnic, ki nas bodo, če bomo zanje pravilno poskrbeli sedaj, s svojimi čudovitimi cvetovi razveselile že zgodaj spomladi.

Katera opravila nas na vrtu čakajo septembra?
S koncem avgusta se poletje poslavlja in nastopila bo jesen. Živahne barve na našem vrtu bodo nadomestili bolj umirjeni jesenski toni, a delo na vrtu še zdaleč ni končano. Zdaj lahko oberemo vse plodove, sadimo, presajamo in naredimo načrt za naslednje leto.

Prepoznate to čudovito čebulnico?
Ob besedi čebula najverjetneje v prvem trenutku ne pomislite na rožo. Toda čebula, ki je nepogrešljiva v kuhinji, ima bližnje sorodnice, ki lahko na vrtu, balkonu ali terasi delajo družbo okrasnim cvetlicam.

6 stvari, ki jih po mnenju strokovnjakov ne bi smeli shranjevati v lopi
Če imate vrt ali vsaj travnik je lopa nepogrešljiva, saj nudi dodaten prostor za shranjevanje najrazličnejših pripomočkov za vrtna opravila. A čeprav večina v teh vrtnih hiškah shranjuje praktično vse, pa lahko hranjenje nekaterih od teh predmetov v lopi dejansko povzroči več škode kot koristi.

Balkonsko cvetje, brez katerega to pomlad ne gre
Prihod pomladi s sabo prinese tudi prebujanje narave – od žvrgolenja ptic do cvetočih rastlin, ki okrasijo pokrajino in napolnijo zrak s čudovitimi vonjavami. Cvetoče pomladne rože lahko prebudijo tudi vaš balkon in okenske police. Možnosti je veliko, izberite pa tiste, ki so najbolj všeč vam.

Zunanje rastline, ki bodo v toplih dneh prijetno odišavile vaš vrt
Le kaj je prijetnejše kot stopiti na svojo teraso in vdihniti svež, pomirjujoč vonj najljubših rož, obsijanih s toplim spomladanskim soncem? Za vse, ki iščete rastline, ki bodo vaš vrt prijetno odišavile, smo zbrali osem najbolj dišečih.

Znanilci pomladi, ki se jih razveselimo vsako leto
Trobentice, zvončki, kronce, pomladanski žafran in telohi spadajo med najzgodnejše in najbolj trdožive znanilce pomladi. V članku si preglejte njihove kratke predstavitve, izvedeli pa boste tudi, kje jih najti v naravi in kako njihovo svežino vnesti v svoj vrt in dom.

Tulipani so prvo cvetje, ki nas razveseli spomladi
Tulipani so med najstarejšimi kulturnimi rastlinami, danes pa jih zaradi hibridizacije najdemo v skoraj vseh barvah. Cvetlice imajo od dva do šest širokih, podolgovatih listov z voskasto prevleko, ki jim daje značilno temno zeleno barvo. Večina tulipanov ima na steblu po en cvet, redkejši so tisti, ki razvijejo več cvetov naenkrat.

Čudovito spomladansko cvetje, ki je za hišne ljubljenčke izjemno strupeno
Zdi se, da nič ne popestri vrta ali doma tako kot šopek pisanih tulipanov. Njihove žive barve in elegantna oblika so sinonim za pomlad. Ker jih je v teh mesecih vse polno, pa je pomembno vedeti, da so lahko tulipani za hišne ljubljenčke lahko precej nevarni in se jih je – če imate psa ali mačko – na vrtu bolje izogniti.

Tako ustvarite čudovito lazanjo iz čebulnic
Le kdo ne mara spomladanskega pogleda na čudovito gredico tulipanov, narcis, hijacint in drugih čebulnic v pisanih barvah? Eden od načinov, kako iz teh cvetlic ustvariti kar najlepšo postavitev, je sajenje v cvetlična korita. Če pri tem upoštevate še postavitev v obliki 'lazanje', pa boste sploh dosegli učinek, ki vam ga bo zavidal vsak sosed.

Če jih naberete preveč, vas lahko doleti visoka kazen
Zvončki, tako mali kot veliki, spadajo me najzgodnejše znanilce pomladi. Na videz nežni in krhki so zagotovo priljubljena spomladanska cvetlica, toda previdno pri nabiranju. Mnogi tudi naprošajo, da jih občudujte le v naravi, kamor spadajo.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Kako uspešno pregnati voluharja z vrta?
Kot da ni že dovolj drugih dejavnikov, ki ogrožajo naš pridelek, tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem sive lase povzroča tudi voluhar. Pravzaprav gre za najbolj osovraženega vrtnega škodljivca, ki ga je treba čim prej pregnati z naših gredic. Toda, kako?

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa
Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

Čemaž ima malo morje zdravilnih učinkov
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

4 stvari, ki jih še ne veste o vitezovi zvezdi
Vitezova zvezda je cvetlica, poznana po svojih čudovitih in izjemnih cvetovih, ki polepšajo vsak dom. Mimo te cvetoče rože je praktično nemogoče hoditi, ne da bi občudovali ogromne cvetove. Cenjene so tudi zato, ker pozimi cvetijo po več tednov, običajno ravno v času praznikov. Poglejmo si nekaj več o tej priljubljeni rastlini.

Čudovite zasaditve za jesen in zimo, ki očarajo
Rastline domu dajo poseben značaj in škoda bi bilo, če ne bi tudi jeseni in pozimi, ko se narava pripravlja na počitek, uživali v lepotah narave. Kaj lahko posadimo v balkonsko korito pozimi?

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon
September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Gladiole simbolizirajo moč in ljubezen
Te pokončne lepotice, katerih barvna paleta cvetov sega vse od rumene, oranžne, bele, rdeče, rožnate pa do škrlatno modre, krasijo naše vrtove in tržnice ter pogosto sestavljajo najbolj pisane šopke. Seveda govorimo o gladiolah.

Obožujete hijacinte? Tako vam bodo čudovito uspevale
Hijacinte cvetijo s čudovitimi modrimi cvetovi in naznanjajo tople in sončne dni, njihov prijeten vonj pa je še dodaten razlog, zakaj jih morate imeti v svojem domu ali na vrtu.

Drobnjak ima številne koristi za zdravje
Drobnjak v Sloveniji poznamo tudi pod imenom šnitloh. Je trajna čebulnica, pravzaprav najmanjša vrsta užitnih čebul, ki je bogata z vitaminoma B2 in C ter s karotenom. Vsebuje kalij, kalcij, natrij, železo in fosfor, zaradi vseh opisanih značilnosti pa blagodejno vpliva na človeško telo.

Pazite se teh vrtnih škodljivcev
Ni vrtičkarja, ki se ne bi vsaj enkrat v svoji vrtnarski karieri srečal s kakšnim vrtnim škodljivcem. Vrtnih škodljivcev je na našem območju res veliko, so pa eni bolj uničujoči za naš pridelek kot drugi, predvsem zato, ker se jih ne da izkoreniniti in se vračajo.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!