čmrlji

Ste že slišali za netresk? Pomaga tudi proti pikom
Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu.

Naredite si uslugo in v tem času ne kosite trave
Čeprav je večina že opravila prvo letošnjo košnjo, morda celo dve, trenutne razmere za to opravilo nikakor niso primerne. Veste, zakaj je, četudi odmislimo deževne razmere, v tem trenutku priporočljivo svojo vrtno kosilnico pustiti nekoliko ob strani?

Uhec, ušnik, uhovnik - ga poznate?
Poznate netresk? Je nezahteven za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Zasadite jih lahko na več načinov in s pomočjo okrasnih loncev, tudi razbitih, ter drugih dekorativnih elementov naredite prave umetnine.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Katerih čebel bi se morali bati?
Poletje je pred vrati. Čeprav to pomeni vrnitev toplega vremena, pomeni tudi vrnitev nešteto žuželk – vključno s čebelami. Vsi vemo, da so čebele odlični opraševalci in da je pomembno zaščititi njihovo populacijo, vendar po drugi strani nihče ne želi občutiti pika čebele na svoji koži. Ampak ali res vse čebele pičijo?

Zato je dobro, da so na vašem vrtu čebele in čmrlji
Če imate vrt, potem je dobro, da že zdaj načrtujete, kaj in kako boste razporedili zelenjavo, zelišča, rože ... Dobro je, da vrt načrtujete tako, da boste privabili čim več čebel in nenazadnje tudi čmrljev.

Prva pomoč za čmrlje
Medonosna čebela je sicer najbolj znana opraševalka, vendar še zdaleč ni edina. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu – v naravi pa še več, opravijo divji opraševalci. To so v prvi vrsti divje čebele, torej čmrlji in čebele samotarke.

Vsi čmrlji pomladi so matice
Pomlad se prebuja, z njo pa tudi žuželke, ki poskrbijo za opraševanje skoraj treh četrtin vseh rastlin, s katerimi proizvedemo 90 % svetovne hrane. Med pomembnimi opraševalci pa niso samo medonosne čebele, ampak tudi divji opraševalci.

Čebela je razglašena za najpomembnejše živo bitje na planetu
Na naših vrtovih, travnikih in gozdovih je mnogo koristnih živali, izredno pomembno vlogo pa imajo tudi žuželke, ki oprašujejo. Znane so predvsem medonosne čebele, ki pridno oprašujejo naše rastline, nikakor pa ne smemo pozabiti na divje čebele oziroma čebele samotarke ter čmrlje.

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Kako začeti s samooskrbo?
"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Želite imeti čudovit zeliščni vrt?
Vrtnarjenje z zelišči postaja vse bolj priljubljeno, saj se ljudje vedno bolj osredotočajo na hranljive, okusne in sveže obroke. Zelišča so nekatere izmed rastlin, ki jih je najlažje gojiti in rastejo zelo dobro. Poleg tega lahko posušena zelišča, če jih pravilno obdelamo in shranimo, zdržijo precej časa.

Skrivnosti čudovitega vrta
Vrt, dvorišče in travnik pred in okoli naše hiše so naš stik z naravo in kotiček, kjer se odpočijemo. Poglejte, kako z nasveti arhitektov, krajinarjev, oblikovalcev in ostalih strokovnjakov lahko ustvarite pomirjujoč raj okoli hiše.

Kako lahko rastline in vrt pomagajo pri osamljenosti in izolaciji?
Pomlad je tukaj v vsej svoji lepoti, toda pandemija covida-19 nas je znova pahnila v osamo, izolacijo in omejen svet. Vse to je lahko zastrašujoče, strašljivo in – odkrito rečeno – izziv. Že lani so se tako ljudje zatekli k "zeleni terapiji" in tako bo tudi to pomlad. Sobne rastline, obdelava vrta, cvetje in zelenjava na balkonu ... Terapija za dušo in telo.

Čmrljev nikoli ne hranimo z medom ali raztopino medu!
Ko sonce pridobiva na moči, kaj hitro opazimo čmrlje, ki že aktivno raziskujejo cvetove. Včasih pa v naravi ali v hiši najdemo 'onemoglega' čmrlja. Kako ukrepati?

19 zanimivih hotelov za žuželke
Pikapolonice, pajki, čmrlji, čebele in številne druge in celo ogrožene vrste žuželk potrebujejo svoj mikrohabitat. Pri tem jim lahko pomagate tudi vi, če jim zgradite hotele, izdelane iz starih lesenih delov, opeke in celo plastičnih steklenic ...

Vsega tega gotovo še niste vedeli
Ena najbolj priljubljenih jesenskih rastlin pri nas je zagotovo buča – kako tudi ne, ko pa nam je na voljo tako pestra in raznovrsta paleta različnih sort, poleg tega pa lahko še izbiramo, ali bodo končale na krožniku ali kot dekoracija doma.

To morate vedeti vsi ljubitelji medu
Le kaj bi brez čebelic?! Seveda rastline oprašuje še veliko drugih žuželk, a čebele daleč prevladujejo. Pa veste, katere vse so medovite rastline? Kako se obnašati v bližini čebel? Kakšni so pozitivni učinki medu? Razkrivamo v nadaljevanju ...

Jih poznate?
Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Omislite si jih in posnemajte Tino in Metko, ki sta naredili iz njih prave umetnine.

Spoznajtne vrtne 'stanovalce'
Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Spoznajte se z njimi.

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače
Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.