črne lise

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde
Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'
Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje
Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Kaki, ki ima okus po čokoladi
Ste že kdaj videli sadež, ki tako po okusu kot videzu spominja na čokolado? Imenuje se črni kaki, kar je precej smiselno ime, saj je njegova notranjost v resnici črna kot čokolada. Preberite več o tem nenavadnem sadežu.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka
Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako se znebiti črnih pik na vrtnicah?
Ste v zadnjem času na listih vrtnic začeli opažati črne pike? Gre za tako imenovno črno listno pegavost vrtnic, ki lahko postane resna težava, če ostane brez nadzora. A ne skrbite, obstaja kar nekaj načinov, kako to bolezen zajeziti.

Vzgojimo slasten paradižnik v loncu
Vlažno in deževno vreme ni idealno za vzgojo paradižnika, ker preži velika nevarnost bolezni. Obstaja pa nekaj smernic, po katerih lahko vzgojimo povsem naraven, ekološki paradižnik.

Plesen je tihi ubijalec
Nekoč je veljalo, da je plesen težava revnejšega sloja, danes pa je celo obratno. S to nadlogo se vse pogosteje spopadajo tudi tisti, ki živijo v novogradnjah in predvsem mlajše generacije, ker s plesnijo nimajo izkušenj in nanjo gledajo predvsem kot na estetski problem. V resnici pa plesen ne povzroča le materialne škode in ne kazi le videza prostorov, ampak tudi zelo negativno vpliva na naše zdravje, zato je še kako pomembno, da se reševanja težave lotimo premišljeno, dosledno in z učinkovitimi sredstvi, ki pa ne ogrožajo našega zdravja.

Fotografija amaterjev se je dotaknila mnogih src
Za vse ljubitelje in ljubiteljice narave ter seveda okoljevarstvenike, je prizor, ki je nastal na obali Južne Afrike, pravi "balzam" za dušo in oči. Poglejte, zakaj!

Kaj je narobe z mojim plodom?
Letošnje muhasto poletno vreme lahko na plodovih pusti vidne posledice. Davor Špehar, strokovnjak Kluba Gaia, ki ljubiteljem rastlin že vrsto let pomaga s strokovnimi in praktičnimi nasveti, piše o razlogih za nenavadno obliko plodov in svetuje, kako se temu izogniti v prihodnosti.