šentjanževka

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?
Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Poznate rastlino, ki naj bi zdravila čustvene rane?
Zagotovo ste že slišali za šentjanževko. Že dolgo je znana kot izjemno učinkovito zdravilo za lajšanje bolečin. Različni viri navajajo, da so jo uporabljali in jo uporabljajo še danes za lajšanje pljučnih in želodčnih težav, glavobola, težav s srcem, pomagala pa naj bi tudi proti nespečnosti, za zdravljenje slabokrvnosti in mnoge druge neprijetne bolečine. Poglejmo si, za kaj vse je še dobra.