škodljivec

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka
Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja
Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Kako se znebiti bramorja?
Ponosno opazujete svoj vrt, nato pa vidite, da so določene vrtnine uvele? Ko jih potegnete iz zemlje, pa so korenine obglodane? Na delu je bil najbrž bramor.

Ste na rastlini v zadnjem času opazili belo peno? Poglejte, za kaj gre.
Slinarica je vrtni škodljivec, ki v resnici sploh ni tako zelo škodljiv ali celo nevaren, kot je morda videti na prvi pogled. Pena, ki jo ustvari okoli sebe, ne škoduje rastlini, ampak je v večini primerov tam le zato, da se ličinka vanjo lahko skrije.

To je razlog, da se v vašem domu naselijo molji
Molj je pogost škodljivec, ki pa si ga v svojem domu zagotovo ne želimo. Tako kuhinjskim kot tekstilnim moljem ustrezajo določeni pogoji in ko so ti dovolj ugodni, mesta zlepa ne bodo zapustili. Preberite, kaj jih privlači in kakšno je zanje ugodno okolje.

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi
Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.

Kako se znebiti česnove muhe?
Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Tako boste odgnali mrčes iz vaše hiše
Škodljivci kaj hitro najdejo pot v vaš dom, zato je dobro, da imate stvari, ki jih privlačijo, stran od njihovega dosega.

Kako se znebiti koloradskega hrošča, ki napada krompir
Koloradski hrošč ni izbirčen in bo jedel skoraj vse, toda njegova najljubša hrana je krompir, ki običajno utrpi največjo škodo. Da vam ne uniči celotnega pridelka, sledite spodnjim nasvetom, s katerimi boste prepoznali in nadzorovali tega nadležnega škodljivca.

Čudoviti metuljček ali škodljivec, ki uničuje vašo zelenjavo in rože?
Povsem normalno je, da se, ko na vrtu opazite neznanega živalskega obiskovalca, vprašate, ali je za vaš vrt škodljiv ali koristen. Metulji so eni teh, ki s svojim na videz nedolžnim letanjem od cveta do cveta lahko naredijo tudi škodo, čeprav marsikdo na to ne bi niti pomislil. To sicer ne velja za vse metulje, prav tako pa je večja verjetnost, da bodo vaše vrtnine ogrozile prej gosenice kot odrasle živali.

Pripravite domače pršilo proti škodljivcem na okrasnih lončnicah
Razni zeleni škodljivci, ki lahko hitro napadejo okrasne lončnice v našem domu, veljajo za pravo nadlogo. Kako se jih učinkovito znebimo z domačim pripravkom, ki ga naredimo kar sami, preverite v nadaljevanju.

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa
Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

Grahar je najpogostejši škodljivec na grahu
Se vam zdi, da se z grahom na vašem vrtu dogaja nekaj čudnega? Morda ste opazili žuželke, ki se hranijo s cvetovi ali drobnimi jajčeci na grahovih strokih. Če je tako, je krivec najverjetneje tako imenovani hrošč grahar. Grahar predstavlja veliko grožnjo za pridelavo graha. Kdo sploh je ter kakšno škodo povzroča? Ne veste, kako se ga znebiti? Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti.

Tako boste odgnali molje
Hišni ali suknarski molj (Tineola bisselliella) izhaja iz družine pravih moljev, je pa nočni metulj. Kot škodljivec, čigar gosenice se prehranjujejo z vlakni oblačil, preprog in tudi z živili, naredijo ogromno škodo. Problematične so predvsem gosenice. Vsi, ki smo že kdaj opazili na svojih oblačilih ali pa v živilih drobne luknjice, vemo, kako zelo težko jih je, ko se enkrat naselijo, odstraniti. S čim se jih lahko znebimo in kaj lahko storimo, da jih v prvi vrsti sploh ne privabimo v naš dom?

Slaba novica za ljudi, ki imajo alergijo na cvetni prah
Čeprav je zunaj še zima, pa marsikje drevesa že cvetijo, tako je tudi z lesko, v nižinah namreč poteka glavna sezona cvetnega prahu leske, zato imajo lahko ljudje z alergijo a svetni prah že težave.

Kaj vam grize paradižnik?
Poleg raznih bolezni tudi žuželke lahko poškodujejo paradižnik. Niso vsi hrošči slabi – toda nekatere žuželke lahko naredijo veliko škode.

Zato je na vrtu dobro imeti krta!
Na vrtu najdemo nešteto živali, čeprav jih naše oči le redko uspejo ujeti. Medtem ko nam nekatere delajo nepopravljivo škodo in se jih moramo še v pravem času znebiti, nam druge živali prinašajo velike koristi.

Nov škodljivec v Sloveniji
Na območju Slovenije, natančneje v Podsabotinu v Goriških brdih, so potrdili najdbo azijskega ambrozijskega podlubnika, novega škodljivca iz družine podlubnikov, ki z izvrtavanjem rovnih sistemov pod lubjem in v lesu ter vnosom simbiotske glive povzroča poškodbe na drevesih. Rastlina lahko zaradi tovrstne izčrpanosti propade.