Živali

Preden se odpravite spat, ugasnite zunanjo razsvetljavo
Luči na dvorišču vrta niso samo nujne in praktične, ampak tudi ustvarijo prijeten ambient v okolici našega doma. Poleg tega nam seveda omogočajo, da se na svojem dvorišču znajdemo tudi zvečer. Toda ali to pomeni, da bi jih morali puščati prižgane tudi ponoči?

Slovenka s fotografijo kužka osvojila srca Američanov
Slovenska fotografinja Nika Kuplenk Golobič je na mednarodnem tekmovanju organizacije International Society of Animal Photographers v ameriškem Minneapolisu osvojila prvo mesto v kategoriji Psi na prostem. Gre za nagrado po izboru sodnikov, ki prinaša tudi naziv 'fotografinje živali'. Nagrajena fotografija z naslovom 'Duh' prikazuje psa italijanske pasme -Romanski vodni pes.

Dunajskemu živalskemu vrtu sta se pridružila dva nova člana
V Dunajskem živalskem vrtu, ki slovi kot eden najboljših tovrstnih parkov v Evropi, je te dni veselo. Včeraj so se namreč razveselili kar dveh novih pand, ki pa si jih bodo obiskovalci lahko ogledali šele čez nekaj tednov.

Zvezdnik zaradi gradnje hleva v sporu s svojimi sosedi
David Beckham svoj prosti čas zadnjih nekaj let posveča delu na posestvu, na katerem prideluje svojo zelenjavo, družbo pa mu delajo tudi domače živali. Kot kaže, pa se je sedaj znašel v sporu s svojimi sosedi, ki jim njegov najnovejši projekt ni najbolj po godu.

Čeprav izgleda precej nedolžno, je ena najbolj invazivnih rastlin na svetu
Japonski dresnik je ena izmed najbolj invazivnih rastlin pri nas. Čeprav izgleda precej nedolžno, s svojim hitrim in močnim širjenjem lahko ogrozi ekosistem, njegovo odstranjevanje pa je izjemno zahtevno.

Neverjetno – bi uganili, kaj je to?
Ali ste vedeli, da na svetu obstaja več kot 500 vrst morskih psov? Večina izmed njih se skoti živih, medtem ko se nekateri razvijejo iz jajca. A v nekakšno ovojnico ovito jajce na pogled precej odstopa od naše predstave o jajcu.

Ste že slišali za prehranski gozd?
Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.

Polarnim medvedom v zadnjih letih res ni lahko
Polarni medvedi so se znašli v hudih težavah. Visoke temperature, ki so posledica globalnega segrevanja, namreč močno spreminjajo pokrajine, pomanjkanje ledu in nestabilno vreme na življenjskih področjih teh živali pa jim nikakor ni v prid.

Takšen je danes dom Maruše in Roka
Delovna akcija se je zadnja dva tedna mudila v okolici Škofje Loke, kjer je prenavljala dom mladi štiričlanski družini Pogačnik Brezer, ki je zaradi neprimernih bivalnih razmer zadnja leta živela ločeno.

Igralka s svojim kužkom čofotala v mrzlem morju
Tanja Ribič ne skriva svoje ljubezni do narave in živali, zato ni nobeno presenečenje, da ima doma kar nekaj štirinožnih prijateljev. Potem, ko je nedavno izgubila svojega kužka, je zdaj na svojem Instagramovem profilu delila utrinek, kako preživlja proste trenutke s svojo drugo psičko.

V slovenskem mestu zelo strogi do lastnikov psov, ki ne pobirajo iztrebkov
Lastništvo psa ima mnogo lepih plati. Pobiranje pasjih iztrebkov zagotovo ni ena izmed njih, je pa na žalost nujno, saj je del odgovornega lastništva živali. Ne le, da gre za družbeno zaželeno vedenje, pasji iztrebki so tudi onesnaževalec okolja, če jih pustimo ležati na pločniku, cesti ali travniku. Če vas ti razlogi še vedno ne prepričajo, pa morate vedeti tudi, da vas lahko doleti kazen, če za svojim psom, ki je opravil potrebo na javni površini, ne boste pospravili.

Tako je Šifrer navdušeno zapel novima sosedoma štorkljama
Sloviti kantavtor Andrej Šifrer je svojim novim sosedom, paru štorkelj, ki si je naredil gnezdo na njegovem vrtu, pripravil koncert. Kot je dejal, je parček kljub neredu, ki ga je povzročil, zelo dobrodošel.

Znanstveniki so preverili, ali hišni ljubljenček lahko nadomesti partnerja
Nova znanstvena raziskava razkriva, da hišni ljubljenčki, kot so psi in mačke, izboljšujejo naše počutje skoraj tako močno kot zakonska zveza ali redna druženja s prijatelji in sorodniki. Nekateri raziskovalci celo pravijo, da je njihov 'učinek na srečo' vreden kar 83.000 evrov na leto!

Zato župani gospodinjstvom delijo brezplačne kokoši
Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane, kar predstavlja velik svetovni problem, iz katerega ni izvzeta niti Evropa. Državne in lokalne oblasti se tega problema lotevajo na različne načine, med bolj inovativnimi pa so v nekaterih delih Francije in Belgije. V nekaterih predelih teh dveh držav namreč v ta namen že leta delijo brezplačne kokoši. Bi se ideja lahko prijela tudi drugje?

Od Igre prestolov do resničnosti: v Teksasu klonirali pravolka
Prisluhnite tuljenju volka, ki ga ni bilo na Zemlji več kot 12.000 let. Znanstveniki podjetja Colossal Biosciences iz Teksasa trdijo, da jim je uspelo nekaj neverjetnega. Prvič v človeški zgodovini so 'obudili' izumrlo živalsko vrsto – pravolka (Canis dirus), katerega zadnji koraki so odmevali v prazgodovinskih gozdovih Severne Amerike. Pa jim je res?

Avstralskim znanstvenikom uspelo 'ustvariti' mladička kenguruja
Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!
Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?
Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Takšna so bila jajca v preteklosti
Jajca, kot jih poznamo danes, so različnih velikosti – od velikanskega nojevega do za grah velikega, ki ga znese samica kolibrija. Toda ali ste vedeli, da je največje jajce, kar so jih kadarkoli odkrili, v preteklosti nesla izumrla ptica z nenavadnim imenom – slonji ptič?

Najboljši način, da se mleko ne bo pokvarilo
Gotovo se vam je že zgodilo, da ste iz hladilnika vzeli mleko in nato opazili, da je rok trajanja, zapisan na embalaži, že potekel. Ali to pomeni, da ga moramo takoj zliti v odtok? Kako dolgo po preteku roka uporabnosti je mleko uporabno? In kako poskrbeti, da bo ostalo sveže čim dlje?

Veterinar svari pred tem početjem: To lahko škoduje psu in vam
Pasja higiena je ključnega pomena za zdravje vašega psa in celotne družine. Pranje pasjega ležišča preprečuje širjenje bakterij, alergij pri psih ter nevšečnosti, kot so bolhe. V članku preberite, kako pogosto bi morali očistiti pasje ležišče.

To je žuželka, ki jo nujno potrebujete na svojem vrtu
Ali ste vedeli, da na vašem vrtu domuje na stotine različnih žuželk? Morda boste presenečeni, ko vam povemo, da je le kakšna desetina od teh uničujočih. Pravzaprav je večina povsem neškodljivih, veliko pa jih je celo koristnih. Med njimi zagotovo izstopajo čebele. Z izbiro pravih rastlin lahko poskrbite zanje, te pa vam bodo uslugo vrnile tako, da bodo pomagale vašemu vrtu do lepše rasti.

5 najbolj neučljivih pasem psov, ki jih težko karkoli naučimo
Lastniki psov bi se strinjali, da sta vzgoja in učenje eden bolj zahtevnih vidikov skrbi za ljubljenčka. Ta sposobnost je sicer tesno povezana z inteligenco živali, in čeprav se razumevanja in odzivanja na določene ukaze lahko nauči prav vsak pes, za nekatere velja, da so bolj pametni od drugih. Prav vsak izmed nas bi znal našteti nekaj najbolj inteligentnih pasem, toda kateri psi pa so tisti, za katere bi rekli, da sodijo na dno te lestvice?

To je verjetno najdražja mačka na svetu
Peterbald mačka je po velikosti in videzu podobna sfingi ali orientalski kratkodlaki mački. Gre za zvestega mačjega ljubljenčka, ki lastnika razveseli s svojo igrivostjo, zvestobo in izkazovanjem naklonjenosti. Peterbald mačke so vedno željne interakcije s svojimi človeškimi lastniki, poleg tega pa je njihova prednost tudi ta, da ni težav z izpadanjem dlake, saj so bodisi povsem gole ali pa pokrite z mehko žametno dlako.

Majhen pes in majhen otrok: DA ali NE?
Prav gotovo je, da odraščanje s hišnimi ljubljenčki dobro vpliva na otroka. A po drugi strani se postavlja vprašanje, kako varno je žival, četudi gre denimo za majhnega psa, pustiti v bližini otroka. Tu gre za varnost obeh, tako psa kot otroka, ki se sobivanja šele privajata.

5 razlogov, kako lahko kamni pomagajo vašemu urbanemu vrtičku
Gojenje rastlin v loncih ima številne prednosti, a glavna je ta, da lahko rastline premikamo in jim tako skozi ves dan zagotavljamo primerno količino sončnih žarkov. Poleg tega jih lahko, kadar gre za trajnice, jeseni ali pozimi postavimo v garažo ali drug zaprt prostor, kjer bodo lažje počakale na toplo spomladansko vreme. Če ste se tudi vi odločili svoj vrt preseliti v korita, imamo za vas še en nadvse uporaben trik, za katerega ne potrebujete nič drugega kot nekaj srednje velikih kamnov.

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni
Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

V veterinarski ambulanti BIC Ljubljana pred dnevi opravili prav posebno operacijo
Iz veterinarske ambulante BIC Ljubljana, ki je hkrati prva šolska ambulanta za male živali pri nas, prihaja razveseljujoča novica. Pred dnevi so na svet pozdravili novega mačjega mladička. Zadeva seveda ne bi bila nič posebnega, če ta ne bi na svet pokukal s carskim rezom.