Dominvrt.si

žajbelj

Top trendi okrasnih vrtov v 2025

Čeprav se zdi, da je pomlad še daleč, nekateri najbolj navdušeni lastniki vrtov že komaj čakajo, da bodo lahko začeli z urejanjem okolice svojega doma. Preden pa prav zares pride ta čas, si je čakanje mogoče krajšati s prebiranjem zanimivih vsebin o tej tematiki. Pripravili smo pregled najnovejših trendov, ki jih bomo na področju vrtnarstva videvali v letu, ki je pred nami.

Zelenjava, ki vsebuje kar 40-krat več fitokemikalij od drugih

Gojenje mikrozelenja ima veliko koristi in je sploh v zimskih dneh, ko ostale zelenjave ni na pretek, dobrodošla alternativa. Poleg tega, da zanjo ne potrebujete veliko prostora, je prednost tudi ta, da jo lahko gojite vse leto, ne glede na podnebje, v katerem živite.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Oksimel – čudežna naravna mešanica v boju proti zimskemu prehladu

Jesen se počasi izteka, s hladnejšimi dnevi pa prihajajo na plano tudi bacili, virusi in druge bolezenske nadloge. Na poti do dobrega imunskega sistema je zato oksimel nepogrešljiv zeliščni pripravek. Ta vam bo služil celo zimo, pripravite pa si ga lahko kar sami doma.

Zanimiv način shranjevanja svežih zelišč

Če ste na svojem vrtu letos pridelali veliko zelišč, potem je čas, da jih nekaj shranite tudi za zimske dni. Del vašega pridelka ste morda posušili, a če vam še vedno ostajajo, lahko iz njih pripravite zeliščno sol.

Glede na Pinterest bo to največji jesenski trend oblikovanja doma

Jesen je tik za vogalom in če tudi vi že komaj čakate, da boste lahko svoj dom pripravili na hladnejši del leta, niste edini. Po nedavnem poročilu, ki ga vsako leto objavijo na Pinterestu, bo največji trend v notranjem oblikovanju to jesen, ustvarjanje udobja v mirnem zavetju doma.

Bosanski podjetnik svoje sanje spremenil v atrakcijo

Osrednja Bosna se lahko pohvali z novo pridobitvijo, ki je še pred odprtjem pritegnila kar nekaj mednarodne pozornosti.

Grega Kraljevski: 'Kristali delujejo kot zdravilne rastline, to je vse del narave ...'.

Dom niso le štiri stene, ampak tudi prostor, kjer se zjutraj zbudimo in kamor se ob koncu dneva vedno vračamo. Četudi je življenje polno hitenja ter najrazličnejših opravkov, v svojem domu preživimo več časa kot kjerkoli drugje, zato je tako zelo pomembno, da se v njem dobro počutimo. Ena izmed možnosti, kako harmonizirati dom in spodbuditi pozitivno energijo, so tudi kristali, pravi Grega Kraljevski, ki se je v svetu kristalov in mineralov znašel pred več kot 30 leti. Zaupal nam je svoj pogled na uporabo kristalov v domovih in podal nekaj praktičnih nasvetov, kako jih vnesti vanj.

5 načinov, kako vrt zavarovati pred vročino in sušo

Prilagajanje vrta na ekstremno vročino, ki jo v zadnjih letih doživljamo, zahteva nekaj sprememb v načinu vrtnarjenja. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako lahko prilagodimo svoj zelenjavni in zeliščni vrt, da bo bolje preživel visoke temperature in sušo.

To je najboljši način za shranjevanje česna

Ste letos pridelali veliko česna? S temi preprostimi nasveti boste ohranili njegovo svežino in okus.

Rastline, ki v dom in na vrt prinašajo srečo

Morda verjamete, da lahko stvari, posebej rastline, prinašajo srečo, morda ne. Vsekakor pa je dobro poznati vsaj malo mitologije, ki izvira že iz pradavne zgodovine, ki jo skrivajo posamezne rastline. Poglejmo si nekaj najboljših, ki naj bi v dom in vrt prinašale srečo.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih

Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo

Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi

Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.

Zelišča, ki brez truda uspevajo tudi več let

Le kdo na svojem vrtu ne bi želel dišečih zelišč, ki se obdržijo tudi več let? Zelo enostavno jih je gojiti, poleg tega pa mnoga zdržijo do prve zmrzali in spomladi sama ponovno poženejo. Tako boste ustvarili popoln zeliščni kotiček, kjer lahko v vsakem trenutku naberete svoja zelišča za kuhanje, popestritev limonade, koktajlov in čaja ali preprosto uživate v prijetnem vonju, ki ga oddajajo med rastjo. Če potrebujete še več razlogov, zakaj so zelišča, ki uspevajo več let, dobra izbira, potem berite naprej.

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi

Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli

Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?

Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Kako pravilno sušiti zelišča?

Okusen in zdravilen čaj, dišeča kopel ali okusno kosilo z zelišči in dišavnicami se začnejo s pravočasnim nabiranjem in sušenjem. Popke smo nabrali že spomladi, cvetove in listje nabiramo poleti, jeseni pa bomo nabrali največ zdravilnih korenin. In kako se vsega tega pravilno lotimo?

Invazije komarjev: Kako si lahko pomagamo?

V tem obdobju mnogi opažajo povečano število komarjev, ki so zelo nadležni zaradi pikov, ki povzročajo neprijetno srbečico, hkrati pa lahko prenašajo številne mikroorganizme, ki povzročajo raznorazne bolezni. Razlog za pravo invazijo mrčesa naj bi bile visoke temperature in večja količina stoječe vode. Ti sta namreč kot nalašč za razmnoževanje komarjev.

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico

Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Teh rastlin ne sadite v bližino sivke

Sivko s svojimi aromatičnimi listi in sladko dišečimi cvetovi pogosto štejemo med zelišča ali začimbe, a je v resnici zelnata trajnica. Če iščete ideje in nasvete, kaj posaditi zraven nje, in še bolj pomembno, česa ne, ste na pravem mestu.

Spoznajte inovativne rabe za domača zelišča

Pretekli konec tedna smo na POP TV lahko prvič spremljali novo magazinsko oddajo Zelena dežela, v okviru katere sta se voditelja Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren odpravila odkrivat lepote Slovenije. Kaj zanimivega sta se naučila o zeliščih in njihovi vsestranski uporabi, lahko izveste v nadaljevanju.

10 načinov za shranjevanje žajblja

Žajbelj je intenzivno aromatično zelišče in v nasprotju z ostalimi nežnimi zelišči, na primer baziliko in peteršiljem, so njegovi listi trdni in smolnati.

Tako vam bodo zelišča odlično uspevala

Četudi imate hišo in vrt, je priročno imeti zelišča tudi na okenski polici ali balkonu. Tako so vedno pri roki, ko kuhate. Za povrh lepo odišavijo vaš dom in so v okras.

Zdravilna zelišča, ki jih lahko posadite na balkon

V mestu je malo takih, ki imajo vrt, kjer bi si lahko uredili vrt. Kljub temu je balkon dovolj za sajenje zdravilnih zelišč. Izbrali smo štiri začimbe, ki ne bodo samo obogatile vaših jedi z intenzivnimi okusi, ampak bodo koristile tudi vašemu zdravju.

Preženite negativno energijo z žajbljevim kadilom

Najbrž ste že slišali, da lahko snopek posušenega žajblja uporabite kot kadilo. Zakaj bi to naredili? Že starodavna ljudstva so tako izganjala iz prostorov negativno ali neželeno energijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860