živalske in rastlinske vrste

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji
Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Tudi Slovenci imamo svojega
Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan
Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Ris ima pomembno vlogo v gozdnem ekosistemu
'Ko varujemo risa, varujemo tudi njegov življenjski prostor ter posledično druge rastlinske in živalske vrste, ki tam živijo, zato pravimo, da je ris krovna vrsta v gozdnem ekosistemu.' Risa smo namreč v Sloveniji v preteklosti iztrebili, toda po zaslugi zavzetih posameznikov je ta veličastna žival spet naseljena v naših gozdovih.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Ljubljana dobila zeleno streho na avtobusni postaji
Ekipa Botaničnega vrta je pričela z zanimivim projektom, in sicer z umestitvijo rastlin na strehe avtobusnih postaj v Ljubljani. Prva streha se nahaja na Aškerčevi ulici, v načrtu pa sta še dve ozelenitvi streh avtobusne postaje.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk
Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

Gorijo pljuča Zemlje
Ko je gorela katedrala Notre Dame, je svet stal in z zgroženimi obrazi, neposredno ali pa prek televizijskih ekranov nemo opazoval dogajanje. Gorela je znamenita cerkev, ki za človeštvo predstavlja bogato dediščino, hkrati pa predstavlja delček mozaika človeštva, ki ga preprosto nismo smeli izgubiti. Notre Dame je z gorečimi plameni polnila časopise širom sveta. Danes ponovno gori brazilski pragozd, gozd, ki mu pravijo tudi pljuča matere Zemlje. Največji deževni gozd na našem planetu je v plamenih, ki jih svet še ni videl.

Se sploh zavedamo, kaj imamo?
Včasih moramo stopiti korak nazaj, da nekaj vidimo. In to bi zagotovo moral storiti marsikdo v naši deželi na sončni strani Alp. Se Slovenci sploh zavedamo teh naravnih lepot naše države, se sploh zavedamo, kaj imamo?

Neverjetno, kaj mu je uspelo!
Marsikdo ne ve, da je ameriški zvezdnik, ki se je v srca najstnic po vsem svetu za vedno usidral z vlogo Jacka Dawsona v uspešnici Titanik, tudi predan borec za zagotavljanje dostopnih, okolju prijaznih bivališč za vse sloje prebivalstva ter za ohranjanje oziroma zaščito naravnih bogastev, tako rastlin kot tudi živali. Pred dnevi je v ta namen na dražbi zbral vrtoglavih 25 milijonov evrov (18,6 milijonov evrov).

Fotograf ujel redek fenomen
Kljub vsem raziskavam in osupljivi tehnologiji, ki nam je na voljo, je narava okoli nas v veliki meri še vedno neznanka, pojavi in bitja v njej pa nas nikoli ne nehajo navduševati.

Misteriji najglobljega jezera na svetu
Rusko Bajkalsko jezero, ki ga imenujejo tudi "Biser Sibirije", je najgloblje, najstarejše in po količini sladke vode največje sladkovodno jezero na svetu!