Dominvrt.si

živalske vrste

Avstralskim znanstvenikom uspelo 'ustvariti' mladička kenguruja

Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.

Kako se znebimo smrdljivcev?

"Na pomoč. Kako se znebim teh hroščkov? Polno se jih 'pase' na mojih kapusnicah," je zadnje čase pogosto vprašanje na družbenih omrežjih, nadležne žuželke pa so tudi na paradižniku, kjer sesajo sok.

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji

Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Na ta način bodo odtoki vedno lepo požirali

Prej ali slej se žal zgodi, da odtoki začnejo slabše požirati. Temu se ni mogoče povsem izogniti. A če pazite, kaj po njih steče, se to zgodi mnogo, mnogo kasneje.

Znaki, da imate doma posteljne stenice

Posteljne stenice so žuželke in zunanji zajedavci, ki se prehranjujejo s človeško krvjo. Najdemo jih praktično povsod, doma pa največkrat v postelji, razpokah in pohištvu.

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

So mravlje koristne ali škodljive za vaš vrt?

Mravlje so med najuspešnejšimi žuželkami, saj po številu presegajo vse druge živalske vrste. So tudi ene najstarejših, ker so prisotne že od časa dinozavrov in naseljujejo vsak kotiček zemlje. Morda se sprašujete, kakšen vpliv imajo na vaš vrt in ali so nemara celo škodljive in bi jih morali pregnati.

Po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. To pomeni, da je poleg požiganja in odmetavanja gorečih in drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali

'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Tudi Slovenci imamo svojega

Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?

Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan

Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Ris ima pomembno vlogo v gozdnem ekosistemu

'Ko varujemo risa, varujemo tudi njegov življenjski prostor ter posledično druge rastlinske in živalske vrste, ki tam živijo, zato pravimo, da je ris krovna vrsta v gozdnem ekosistemu.' Risa smo namreč v Sloveniji v preteklosti iztrebili, toda po zaslugi zavzetih posameznikov je ta veličastna žival spet naseljena v naših gozdovih.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise

Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

V Nazci odkrili 2000 let star geoglif mačke

Znanim geoglifom iz Nazce, iz kilometrov linij ustvarjenih ogromnih risb živalskih figur, se je pridružila 2000 let stara podoba mačke. Arheologi so podobo na hribovitem terenu odkrili med preučevanjem območja. Javnosti je med podobami t. i. Nazca linij najbolj poznan kolibri.

Ljubljana dobila zeleno streho na avtobusni postaji

Ekipa Botaničnega vrta je pričela z zanimivim projektom, in sicer z umestitvijo rastlin na strehe avtobusnih postaj v Ljubljani. Prva streha se nahaja na Aškerčevi ulici, v načrtu pa sta še dve ozelenitvi streh avtobusne postaje.

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste

15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!

Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

Mednarodni dan gozdov

Generalna skupščina Združenih narodov je 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in osveščanja o pomenu ter nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravi, da se letošnje geslo glasi: Gozdovi in biotska raznovrstnost – predragoceni, da bi jih izgubili.

3 najbolj inteligentne vrste živali na svetu

Katere živalske vrste veljajo za najbolj inteligentne in zakaj? Poglejmo si prve tri.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk

Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

Mačke, kot jih še niste videli

Mačke so poznane po svojem neodvisnem in ponosnem značaju, kar pa ne pomeni, da ne znajo biti predana in ljubeča bitja. In tudi nekoliko 'nora'. Naj si bo govora o 'pozah', v katerih pristanejo, ali pa o položajih, v katere se spravijo. Vsekakor ob naslednjih fotografijah, posnetkih in primerkih nekaterih predstavnic in predstavnikov te živalske vrste, ne boste ostali ravnodušni.

Vegetarijanka po enem burgerju postala mesarka

Predstavljajte si, da zaradi etičnih, okoljskih in drugih razlogov prenehate uživati meso. Nekaj let, lahko rečemo tudi več kot desetletje, ne uživate mesnih izdelkov, ker se vam uživanje preprosto upre. Potem pa pride trenutek, ko po manjšem ali večjem naključju, lastni ali tuji odločitvi, zagrizete v užitni burger in se zaradi njega odločite, da boste postal mesar ali mesarka. Se vam zdi, kaj takega nemogoče? Spoznajte Tammi Jonas.

So mačke sposobne čustev?

Skoraj vse mačke in predstavniki te živalske vrste imajo sloves samosvojih in rahlo arogantnih bitij. Nove študije pa so odkrile tisto, kar smo se vsi spraševali že nekaj časa. So mačke sposobne čustev oz. so se sposobne navezati na ljudi? Ugotovitve pravijo naslednje. Mačke so močno navezane na svojega lastnika, tega pa nikakor ne znajo ali nočejo pokazati.

Šokirala je vse. Ženska v živalskem vrtu storila to

Pravijo, da človeška neumnost nima meja. S tem se boste verjetno strinjali tudi sami, ko boste videli, kaj je naredila ženska v živalskem vrtu Bronx v New Yorku.

Gorijo pljuča Zemlje

Ko je gorela katedrala Notre Dame, je svet stal in z zgroženimi obrazi, neposredno ali pa prek televizijskih ekranov nemo opazoval dogajanje. Gorela je znamenita cerkev, ki za človeštvo predstavlja bogato dediščino, hkrati pa predstavlja delček mozaika človeštva, ki ga preprosto nismo smeli izgubiti. Notre Dame je z gorečimi plameni polnila časopise širom sveta. Danes ponovno gori brazilski pragozd, gozd, ki mu pravijo tudi pljuča matere Zemlje. Največji deževni gozd na našem planetu je v plamenih, ki jih svet še ni videl.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860