Dominvrt.si

žled

Na to moramo biti letos vsi pozorni

Vsako leto se pred zimskim časom sprašujemo, kdaj in koliko snega bo zapadlo, kakšne bodo temperature in kakšno bo vreme na splošno. Medtem ko nekateri komaj čakajo, da zapade prvi sneg, pa zimske razmere marsikomu povzročijo veliko skrbi, saj lahko naredijo škodo na naši nepremičnini in posledično nepredvidljivo visoke stroške.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?

Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Zakaj nastane žled?

Na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije (Banjška planota, Trnovski gozd, območje okoli Razdrtega, Brkini, ponekod na Ilirskobistriškem) je danes zjutraj in dopoldan možen pojav tudi poledice in žledu. Poledica ter žled je možen tudi v Pomurju.

Ko zavlada megla

"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

Napadom podlubnikov ni videti konca

Napadi podlubnikov v gozdovih ne pojenjajo, saj se zaradi ugodnih temperatur za njihov razvoj še vedno pojavljajo nova žarišča. Gozdarji so letos posekali že 1,2 milijona kubičnih metrov napadenega lesa, pojasnjujejo na Zavodu za gozdove. Na kmetijskem ministrstvu pa opozarjajo, da gozdovom pretijo še bistveno večje nevarnosti, kot so podlubniki.

Obiskovalci Rožnika, previdno!

Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti v prihodnjih dneh previdni. V gozdu na območju Ceste na Rožnik in poti na Drenikov vrh se bo namreč predvidoma do nedelje izvajala sečnja drevja. Ljubljanski zavod za gozdove obiskovalcem Rožnika svetuje, da upoštevajo navodila izvajalcev sečnje, pse pa imajo na vrvici.

Letos škoda še večja?!

Zaradi podlubnikov je bilo v Sloveniji lani za posek označenega skoraj 2,2 milijona kubičnih metrov lesa, večinoma smrek, posekanega pa za 1,8 milijona kubičnih metrov. To je precej več od dotlej rekordnih 750.000 kubičnih metrov, kolikor so jih zaradi podlubnikov posekali v 2005. Letos bo po pričakovanju škoda podobna ali celo večja kot lani.

Poglejte ta osupljiv projekt našega bralca!

Bralec Boštjan je v naše uredništvo za rubriko Od ideje do projekta poslal fotografijo svojega domačega projekta. Ker ima rad naravne materiale, se je odločil malce popestriti vežo hiše in rezultat je navdihujoč. Morda pa dobite idejo ...

Preprečite požar - odločite se za požarno varen dimnik

Kako živeti sredi zime brez elektrike, je v času, ko je žled ohromil normalno življenje, občutilo nekaj sto tisoč Slovencev. Ker je večina sistemov ogrevanja odvisnih od električne energije, je bilo v njihovih domovih ledeno mrzlo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860