Dominvrt.si

Ekstremni

To poletje spet (pre)visoke temperature

Visoke temperature, peklenska vročina in tropske noči, vse to je že več ali manj stalnica našega poletja, ki pa vsako leto prinese tudi nove vročinske valove in rekorde. Takrat na določenih območjih temperature močno presežejo povprečne sezonske vrednosti, kar lahko traja tudi več dni. In ta teden naj bi bil eden najbolj vročih.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji

Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

5 stvari, ki se jih splača kupiti na črni petek

Črni petek je edinstven dan v letu, ko trgovine po vsem svetu ponujajo neverjetne popuste. Tudi v Sloveniji zadnja leta trgovci za to priložnost pripravijo številne mamljive ponudbe, a se je nakupovanja kljub vsemu treba lotiti premišljeno in dati prednost specifičnim izdelkom, ki si jih v redni prodaji težje privoščimo. Preverite, v katerih 5 skupin izdelkov se v osnovi najbolj splača investirati na sloviti 'Black Friday'.

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi

Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

So papagajčki res tako nevarni, kot pravijo?

Sirska svilnica, ki jo mnogi poznajo tudi po ukrivljenih plodovih z imenom 'papagajčki', je rastlina, ki razdvaja. Nekateri trdijo, da je izjemno nevarna in invazivna, spet drugi so nad njo navdušeni. Poglejmo, kaj sploh je sirska svilnica, kakšne pogoje potrebuje za rast ter kako je z njeno invazivnostjo.

Vaš avtomobil je bolj umazan od povprečnega stranišča

Čeprav mnogi pomislijo, da je stranišče eno od najbolj umazanih območij, je nedavna študija pokazala, da temu ni nujno tako.

Trend, ki je obnorel tudi slovenske influencerke

Kdo je vedel, da se bodo ljudje zaljubili v travo? Ta čudovita valovita trava s pšeničnimi toni, ki nas spominja na letne vrtove in pašnike. Samo en kos in ta trava perfektno dopolni sodoben dekor – minimalne bele stene so tako še toliko boljše s steblom pampaške trave, ki doda puhavost in teksturo.

Že z malenkostmi se da spremeniti počutje v domu

Hitro se zgodi, da zaradi naporne službe ali slabe organiziranosti dom postane zabasan s stvarmi, ki jih dejansko ne potrebujemo. Kako se lotiti 'odhrčkanja', kot ga je poimenovala Tjaša, ki ljudem pomaga pri urejanju domov.

Kdo si upa kazati hrbet burji?

Sneg je že pokazal svoje zobe, pridružila pa se mu je tudi burja, ki bo najmočnejša popoldan ter do četrtka popoldan. Takrat bo na izpostavljenih mestih na Primorskem dosegala hitrosti 90 do 130 km na uro. Ponekod v višjih predelih Primorske pa so možni tudi snežni zameti.

Tega nikoli ne shranjujte v svoji garaži

Garaža je priročen prostor, ki navadno služi varnemu zavetju za naše jeklene konjičke, v nekaterih primerih pa ljudje tam skladiščijo odvečne stvari kot na podstrešju. Včasih gre eno z drugim z roko v roki. Če ste eden od tistih, ki večino 'odvečnih' stvari dajejo v garažo, si preberite, katerih ne bi smeli shranjevati v tem prostoru.

Pri suši se bližamo ekstremnemu stanju

Sredina lokalna neurja, ki so za nekaj ur osvežila ozračje in ponekod prinesla nekaj kapelj dežja, niso pomagala pri blaženju suše. Kot je za STA pojasnila agrometeorologinja z Agencije RS za okolje (Arso) Andreja Sušnik, kaže, da bo to spet leto, ki bo blizu ali celo na vrhu lestvice najmočnejših suš v državi.

Grozljivo, kam so se spravili!

Ameriški vrvohodec Andy Lewis si je s prijatelji privoščil neverjetno izkušnjo. Skoraj 130 metrov nad zemljo so si postavili šotor na vrveh in v njem celo prespali. Za tiste, ki se bojijo višine, je prizor grozljiv že iz tal, medtem ko so sodeč po fotografijah ekstremno športniki zelo uživali.

Od tega je odvisna vaša streha nad glavo ...

Arhitekturne značilnosti okolja, naklon strehe, njeno ostrešje in morebitna vgradnja strešnih oken zagotovo vplivajo na odločitev, kako in s čim bomo prekrili streho. Nikakor pa ne gre zanemariti še enega dejavnika, ki je še kako pomemben, če živimo v visokogorju – vremenskih vplivov. O tej temi smo spregovorili s TOP mojstrom Žigo Tepino.

V štirih minutah do hiše

V kolikor nimate dodatne sobe, imate pa dodatne evre, lahko svojim gostom na hitro postavite kar hiško. Prav to je ob jezeru storil Švicar. Poglejte!

Paneli in vplivi vremena

Glede na to, da so sončni paneli običajno postavljeni na streho objekta, je razumljivo, da niso izpostavljeni le soncu, temveč vsem vremenskim razmeram. Zato smo strokovnjaka iz podjetja Hidria, Matijo Puša, prosili za pojasnila glede vpliva vremenskih razmer na delovanje termosolarnega in fotovoltaičnega sistema.

Hokej na glavi je pravi!

Čeprav ne gre za čisto novo zadevo, naši severni sosedje namreč hokej pod ledom igrajo že nekaj zadnjih zim, je ta ekstremni zimski šport tako zelo zanimiv, da v svetu dobiva vedno več pozornosti in navdušencev.

Izberite zanesljivo in privlačno kritino

Neurja, ki divja kot tornado, in trga zgornje podstrešne in strešne dele hiš, se v prvi vrsti branimo tako, da imamo strešno konstrukcijo sidrano v spodnje zidove in druge podporne konstrukcije.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860