Gobi

Goba, ki jo zlahka zamenjamo s strupeno panterjevo mušnico
Potem ko je v javnost pred nekaj dnevi prišel primer zastrupitve z izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico, se znova pojavljajo opozorila, naj ljudje ne nabirajo gob, ki jih ne poznajo. Zamenjava panterjeve mušnice z bisernico je namreč slovenski par nedavno skoraj stala življenja.

Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom
Orjaški dežnik je goba, ki je med izkušenimi gobarji precej poznana. Čeprav se po slovesu nikakor ne more primerjati z jurčki ali lisičkami, pa se zdi, da je včasih po krivici kar nekoliko prezrta. Morda je tako še bolje, saj za nepoznavalce obstaja velika nevarnost, da jo zamenjamo za neko drugo, smrtno strupeno gobo.

Če boste v prihodnjih mesecih nabirali gobe, morate vedeti to
Čeprav na splošno velja prepričanje, da se gobarska sezona zares začne šele jeseni, v resnici gobe rastejo prav skozi vse leto. Bolj kot letni čas je namreč pomembna količina padavin v določenem obdobju – več dežja pomeni boljšo rast. A če predpostavimo, da se vrhunec nabiranja gob vseeno zgodi po koncu poletja, potem je morda na mestu, da opozorimo na nekatere napake, ki se jim velja zavoljo sebe in drugih obiskovalcev gozda raje izogniti.

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!
Raste v listnatih in mešanih gozdovih, našli pa jih boste tudi na travniku. Poleg jurčkov in lisičk jih v Sloveniji najraje nabiramo. Že veste o kateri gobi je govora?

Vsi jo uporabljamo, a se ne zavedamo, kako nevarna je lahko
Ste tudi vi med tistimi, ki med kopanjem in tuširanjem v kombinaciji z dišečimi mili uporabljate mehko penasto gobo, s katero se namilite in odstranite odmrlo kožo? Kot potrjujejo strokovnjaki, je takšen ritual dvakrat do trikrat na teden pravi balzam za kožo, toda pozor! Goba za tuširanje ni tako varna, kot ste mislili.

Pozor, kopalnica skriva kup nevarnosti
Se sploh zavedate vseh nevarnosti, ki na nas prežijo v kopalnici? Kljub temu, da redno čistimo kopalniške površine, se zna zgoditi, da pozabimo na predmete, ki se nam na prvi pogled ne zdijo sporni, a lahko ogrožajo naše zdravje, če jih ne očistimo temeljito ali se jih ne znebimo pravočasno.

Ko se spominjamo tistih, ki jih več ni
Pred nami je prvi november oziroma dan spomina na mrtve, ko se spomnimo na naše drage, ki so nas zapustili. Takrat v znak spoštovanja na njihov grob polagamo tudi nagrobne aranžmaje. Ste mogoče razmišljali, da bi aranžma naredili sami? Poglejte, kako.

V živalskem vrtu na ogled novi mladički
V Živalskem vrtu Ljubljana so na ogled novi mladiči, ponovno je mogoč vstop v vivarij in otroški živalski vrt, junija pa odpirajo tudi vsa igrišča.

Družinsko življenje živali v Živalskem vrtu Ljubljana ob materinskem dnevu
Ob materinskem dnevu ZOO Ljubljana čestita vsem mamam, pa tudi očkom, ki v teh zahtevnih časih skrbite za svoje drage in hkrati opravljate več služb. Ob tej priložnosti bi radi z vami delili skrivnostno družinsko življenje nekaterih živali. Ob koncu precej tople zime se jim je v živalskem vrtu povečalo število članov pri črnih čopičarkah, divjih svinjah in dvogrbih kamelah!

Ena od najokusnejših in najdražjih gob na svetu
Mavrah ali užitni smrček raste spomladi. Spominja na satje različnih velikosti, oblik in barv, posledično pa razlikujemo več vrst užitnega smrčka, nekatere od njih pa določeni avtorji opisujejo tudi kot samostojne vrste. Poglejmo si nekaj zanimivih dejstev o tej gobi.

Uganete, kaj je to?
Mati narava nas s svojimi ’stvaritvami’ nemalokrat pusti odprtih ust, pa naj gre za nenavadne živali, pojave ali rastline. Tokrat vam predstavljamo prav posebno gobo, ki že na prvi pogled ni podobna takšnim, kakršnih smo vajeni, poleg tega pa ima izrazito neprijeten vonj.

Skrivnost, ki je padla na Zemljo
Kdaj točno je meteorit fukang padel na Zemljino površino, ni povsem določeno. Odkrili so ga leta 2000 v puščavi Gobi. Ta prečudovit kamen iz globin osončja pa že dolgo buri človeško domišljijo in je predmet številnih razprav.

Nova dejstva o največji človeški stvaritvi!
Veliki kitajski zid je gotovo eden najbolj čudovitih biserov svetovne arhitekture in je edina človekova stvaritev na Zemlji, ki je vidna iz vesolja. Gradili so ga več stoletij, njegov namen pa je bil varovanje Kitajske pred vpadi tujcev.

Posnetki Zemlje, ki begajo znanstvenike
Googlov satelit je v puščavi Gobi, na kitajski strani meje z Mongolijo, posnel nekaj zelo nenavadnih fotografij. Zagovorniki teorij zarote so že na nogah, prav tako naj bi predstavniki mednarodnih organizacij odposlali strokovnjake, da si ogledajo to čudo.

Izginja najlepše jezero?
Oaza, ki je popotnikom dolga tisočletja predstavljala počivališče sredi puščave Gobi, je danes ogrožena. Zaradi prekomerne porabe vode se gladina jezera drastično zmanjšuje, obstoj jezera pa je vse bolj vprašljiv.