Naravna gradnja

Lesena fasada – naravna lepota in trajnostna rešitev ali neizbežno razočaranje?
Fasada je tisti element na stavbi, ki na nas naredi prvi vtis, predstavlja pa tudi zunanjo oblogo stavbe, ki je ključna za njeno estetsko privlačnost in zaščito pred vplivi okolja. V zadnjih letih pa se je pojavila vse večja priljubljenost lesene fasade kot trajnostne in estetsko privlačne rešitve. Zakaj torej uporabljamo les za fasade in kakšne prednosti prinaša ta naravni material?

Prednosti in slabosti izolacije s kameno volno pri gradnji hiše
Kamena volna je vrsta mineralne volne, ki je nepogrešljiva pri gradnji najrazličnejših objektov. Preverite, katere so njene prednosti, zaradi katerih velja za nepogrešljiv material, ko govorimo o toplotni izolaciji ter vse ostalo, kar morate vedeti, preden se odločite za katerokoli izbiro.

Vse, kar morate vedeti, preden se odločite za panoramska okna
Panoramska okna in vrata, ki zagotavljajo večji občutek svobode in vizualno povečajo prostor, postajajo vedno bolj priljubljena, in to ne brez razloga. Zaradi velike površine stekla, ki ga ne omejujejo notranje prečke ali debeli okvirji, takšna okna prepuščajo kar največjo količino sončne svetlobe in tako ustvarjajo občutek zračnosti. Če razmišljate o njihovi vgradnji, berite dalje.

Strešna okna: kaj so in kakšne so njihove prednosti?
Strešna okna so še nedolgo nazaj veljala za razkošje, ki je bilo rezervirano za tiste, ki so si lahko privoščili več. Toda sčasoma so se izkazala za precej uporabna, zlasti v regijah, kjer je naravna svetloba omejena, ali pri gradnji hiše, kjer je površina sten, ki je na voljo za okna, omejena. Poglejmo, katere so prednosti strešnih oken – poleg obilice svetlobe, seveda.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?
Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

Kakšne talne obloge izbrati za klet?
Ko se odločate med različnimi možnostmi talnih oblog za kletne prostore, morate upoštevati nekatere specifike tega dela stanovanjske stavbe. Ker je klet pogosto najnižji prostor v hiši, je v času povečane količine dežja najbolj na udaru pred poplavo. Poleg tega je že nasploh bolj kot drugi prostori izpostavljena visoki vlažnosti. To torej pomeni, da morajo biti kakovostne talne obloge v kleti predvsem dobro odporne na vlago in plesen. Če kupujete okolju prijazne kletne talne obloge, potem lahko razmislite o možnostih, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju.

Spoznajte elemente trajnostnega oblikovanja
Postalo je jasno, da je edina pot v prihodnost takšna, ki poskuša čim bolj varovati okolje. Tega se vse bolj zavedajo tudi oblikovalci in trajnostni razvoj niti slučajno ni več le trend. Ne zajema pa le skrbi za zdravje okolja, ampak tudi ljudi.

Marmor ali granit: kako izbrati pravi kamen za vaš dom?
Marmor in granit sta oba čudovita naravna kamna, s katerima lahko svojemu domu dodate prijeten in tudi bolj sofisticiran videz. Vendar pa morate poznati njune lastnosti, da ne boste na koncu razočarani. Kakšne pa so podobnosti in razlike med obema?

Okna - vse na enem mestu
Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.

Načini za osvetlitev mansardnega stanovanja
Posebnost bivanja v mansardi je med številnimi drugimi dejavniki tudi svetloba. Slednja v podstrešne prostore učinkovito prehaja na dva načina, in sicer, ali z vgradnjo strešnih oken ali pa z vgradnjo frčade. Da se boste lažje odločili, kaj izbrati za čim bolj svetlo in bivanju prijazno podstrešno stanovanje, vam predstavljamo nekaj temeljnih razlik.

Zdrav dom v mansardi
Sodobna gradnja je prinesla kar nekaj sprememb in novosti tako na področju izdelkov, kot tudi pri njihovem načinu vgradnje in uporabe. Pomembno pri tem je, da se vsi bodoči graditelji zavedajo novosti in če se za njih odločijo pomislijo na vse posledice, ki jih takšna gradnja nosi s seboj.

Naravna gradnja hiš
Gradnja hiš iz naravnih materialov, vzetih iz neposredne okolice, postaja pri nas vse bolj priljubljena.

Hiša iz slame, ilovice in lesa
O posebnem načinu naravne gradnje smo se pogovarjali s Kristijanom Zverom iz Čikečke vasi v Prekmurju, ki se je specializiral za gradnjo iz slame in ilovice. Pri tem pa se naslanja na naravne danosti, na tradicijo naših prednikov in na znanja slovenskih in tujih strokovnjakov.

Kateri les izbrati?
Kadar se pri gradnji ali opremi doma odločamo za les kot naravno surovino, se moramo nujno pozanimati o vrsti lesa, ki ustreza našim potrebam in pričakovanjem. Preberite, kaj nam je o izboru lesa svetovala prof. dr. Katarina Čufar z Oddelka za lesarstvo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani.

Hiša Peka Peka
''Načrtovanje hiše na obali Peka Peka je za nas predstavljalo velik izziv, in sicer v dveh ozirih. Želeli smo ustvariti hišo, ki bo ekonomična, hkrati pa prepoznavna po svojem močnem značaju'', pravijo arhitekti iz studia Parsonson. V prispevku preverite, ali jim je uspelo.

Sanjska modra hiša
V okolici kolumbijskega mesta Monteria, ki je od Karibskega morja oddaljeno slabih 50 km, je arhitekt Antonio Sofan v letošnjem letu zadovoljnemu naročniku predal ključe nove rezidence.