Naselje

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso
Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Kaj so prodajali in kupovali bogati in slavni v preteklem letu?
Ker se konec leta 2023 približuje s svetlobno hitrostjo, je edino primerno, da ob tem naredimo pregled najbolj osupljivih nepremičninskih nakupov, ki so se zgodili v tem času. Čeprav so zvezdniki, ki stojijo za 10 najdražjimi transakcijami, v povprečju za svoj novi dom porabili manj kot lani, je bila ena nepremičnina prodana za vrtoglavo ceno, ki je lansko najvišjo presegla za kar 24 milijonov evrov. Preberite, kaj so kupovali slavni in bogati v letu, od katerega se poslavljamo.

S prodajo počitniških hiš iztržili skoraj 7,7 milijona evrov
Končala se je serija dražb za počitniško naselje na Cresu v skupni izmeri 1622 kvadratnih metrov. Hišice so bile zgrajene med letoma 1978 in 1981, deset jih je bilo leta 2007 obnovljenih.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

V vodovodnem sistemu Golo-Zapotok odkrili bakterijo
Delni rezultati vzorčenja vode v vodovodnem sistemu Golo-Zapotok, ki jo je zaradi vonja po naftnih derivatih od torka prepovedano uporabljati, so pokazali prisotnost bakterije. Prepoved uporabe vode ostaja v veljavi, je danes sporočila občina Ig.

Delovna akcija: Ko žalost in gorje zamenjajo solze sreče
Naselje Pušče je stopilo skupaj, ko se je v družini Horvat zgodila velika tragedija. V njihovo življenje je namreč grobo posegel koronavirus. Vzel jim dve glavi družine ter pustil hude posledice na enem od sinov. Ekipa Delovne akcije pa je poskrbela, da družina končno z nasmehom zre v prihodnost.

Bolezen vzela dva člana družine ter pustila hude posledice na enem od članov
Družina Horvat je družina, ki pooseblja trenutno zdravstveno situacijo v Sloveniji. Družini, ki je v zadnjih mesecih doživljala pekel, in še vedno trepetajo za popolno okrevanje Zdravka, si želi le tega, da bi lahko zaživeli pod skupno streho, v hiši, kjer bi zavladala zdravje in družinska sreča.

Miniaturne hiške: klavstrofobija ali svoboda?
V zadnjih desetletjih je vse bolj priljubljen trend bivanja v miniaturnih hiškah. Koncept prihaja iz ZDA, kjer se je začel razvijati že v 70. letih prejšnjega stoletja, pravi razmah pa se je zgodil v času finančnega zloma pred dobrim desetletjem. Dandanes pa se za takšen način bivanja odločajo predvsem mladi, ki si želijo minimalističnega in okolju prijaznejšega bivanja.

Kako do vrta, če živite v Ljubljani?
Na ljubljanski občini opažajo, da je vse več povpraševanja po najemu vrtička s strani mladih družin in študentov. Pripravili so tudi učne vrtove.

Hišice na osupljivi lokaciji
Daleč od mestnega vrveža na peščenih sipinah v narodnem parku Obala okostij (Skeleton Coast) v Namibiji stojijo luksuzne hišice. Videti je, kot bi jih ravno naplavilo na obalo, a 10 luksuznih hišic je postavljenih še kako premišljeno.

Cene stanovanj naraščajo
Stanovanjske nepremičnine so se v prvem četrtletju na letni ravni v območju z evrom podražile za štiri, v EU pa za 4,5 odstotka. Na četrtletni ravni je bila podražitev v območju z evrom 0,4-odstotna, v EU pa 0,7-odstotna, je objavil evropski statistični urad Eurostat. V Sloveniji so cene v letni primerjavi višje za skoraj šest odstotkov.

DZ sprejel novelo stanovanjskega zakona
DZ je s 60 glasovi za in dvema proti sprejel novelo stanovanjskega zakona, ki bo skladno z odločitvijo ustavnega sodišča znova uvedla subvencioniranje dela najemnine za tiste, ki nimajo možnosti živeti v neprofitnih stanovanjih, a imajo to pravico in plačujejo tržno najemnino.

Takšno je stanje v Ljubljani, Radovljici in Murski Soboti
V zadnjih letih se vedno več tistih, ki živijo v urbanem okolju in nimajo možnosti za pridelovanje zelenjave na lastnem vrtu, odloča za najem vrtička. Posledično se tudi število občin, ki ponujajo to možnost, povečuje, ravno tako se povečuje število vrtičkov v posameznih občinah.

Podatki statističnega urada RS razkrivajo ...
V prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji nismo dobili nobenega novega naselja. Je pa na novo nastala ena ulica, določenih je bilo skoraj 2100 novih hišnih številk, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Zanimivosti o slovenskih naseljih
V Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.064.188 prebivalcev v 5977 naseljih; 59 naselij je bilo brez prebivalcev. Najgosteje naseljeno naselje je bil Piran z več kot 5600 prebivalci na kvadratni kilometer. Novoustanovljeno naselje Marendol v občini Sevnica je imelo 17 prebivalcev, kažejo podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Prijavite se in si zagotovite bogat pridelek
Na srečo se vedno več ljudi zaveda pomena uživanja zdrave in ekološko pridelane hrane, predvsem svežega sadja in zelenjave. Navkljub široki izbiri ekološko pridelane zelenjave se pravi vrtnarji strinjajo, da je edina prava, neoporečna in energetsko polna le tista hrana, ki jo uporabnik pridela sam. Če bi tudi vi radi gojili lastno zelenjavo, a nimate vrta, še ni vse izgubljeno. Zelenjavo pa tudi sadje in zelišča namreč lahko gojite na balkonu v koritih ali modularnih vrtovih, lahko pa vrt tudi najamete. Preverite, kaj vse morate vedeti, preden naredite svoje prve vrtnarske korake.

Naselje v Črni vasi je prava paša za oči
Projekt ’Naselje v Črni vasi’ ponuja idealno sožitje socialnega, urbanega, poslovnega okolja in s pristnim objemom narave. Nahaja se v samem zaščitenem in varovanem območju narave - Krajinskem parku NATURE 2000.

Stanovanje v Ljubljani vas bo navdušilo
Idilično okolje ene najbolj priljubljenih ljubljanskih četrti Zelena jama je prepričalo štiričlansko družino, da si v enem izmed blokov v novem naselju Atrium uredi udoben, sodoben in funkcionalen dom. Pri tem jim je na pomoč priskočila mlada ekipa arhitektov, ki je na podlagi izkušenj, znanja in kreativnosti svoje delo opravila več kot odlično.

Velja za eno največjih italijanskih skrivnosti
Italijanska vasica Furore je bila dolga leta skrita pred očmi javnosti, vse dokler se ni župan odločil, da bi bilo dobro privabiti čim več turistov.

Neverjetno, kaj jim je uspelo!
Štirje zakonski pari, ki so najboljši prijatelji že dolgih 20 let, so si zaželeli, da bi živeli v isti soseski in se tako družili tako rekoč do konca življenja. Zato so zbrali denar in naredili lastno mini ekološko naselje.

Slovenci množično zapuščajo državo?!
Lani se je v Slovenijo priselilo 13.871 ljudi, odselilo pa se jih je 13.384, kar je nekaj manj kot leto prej. Med odseljenimi je bilo skoraj 7800 državljanov Slovenije in 5600 tujih državljanov. Med Slovenci jih je polovica odšla v Nemčijo, Avstrijo, Bosno in Hercegovino ali na Hrvaško, kažejo najnovejši podatki Statističnega urada RS.

Si lahko mislite?
Nizozemski hotel Controversy je eden izmed najbolj nenavadnih hotelov na na svetu. Pravzaprav gre za nekakšno ’tramvajsko’ naselje, ki sta si ga zamislila zakonca Frank in Irma Appel. Iz delov tramvajev, ki so nekoč vozili v Nemčiji in Amsterdamu, sta naredila pravo atrakcijo.

Aha, tu se po novem skrivajo slavni in bogati!
Medije dnevno preplavljajo fotografije slavnih in bogatih, ki jih paparaci posnamejo na najrazličnejših bolj ali manj znanih plažah sveta. Med najbolj priljubljenimi letovišči, kjer svoja telesca razgaljajo največje svetovne zvezde, je zagotovo Miami, a zadnje čase vse bolj priljubljeno med estradniki je, zanimivo, pristaniško naselje Calvi na Korziki.

Težko verjamemo očem!
Predstave o tem, kaj nas sprošča, kaj razveseljuje in kaj navdihuje so seveda zelo različne. Kljub raznolikim željam so nekatere destinacije privlačne za večino. Kaj porečete na balijsko letovišče s fotografij?

V Egiptu prišli do novega, pomembnega odkritja!
Belgijski arheologi so prišli do zanimivega odkritja med izkopavanji v Egiptu, saj so odkrili ostanke piramide, stare več kot 3000 let. Risbe na opeki kažejo, da je piramida pripadala vezirju Zgornjega in Spodnjega Egipta, ki je v času vladavine faraona Ramzesa II. (1279 – 1213 pr. n. št.) v njej 15 let opravljal dolžnosti vezirja. Preberite!

Osupljiv prizor na smučišču, a le za izbrane
Ljubitelji zime in smučanja, zdaj je napočil vaš čas. Zunaj je dovolj snega, da se podate na bele strmine in uživate. Le redki izbranci pa bodo za dopust v prazničnem času odšteli vrtoglavih 200.000 tisočakov.

Energetsko varčni podzemni domovi
Švicarki arhitekt Peter Vetsch se že od sedemdesetih let naprej ukvarja s snovanjem energetsko varčnih domov in velja za pionirja podzemnih domov. Poglejte eno od naselij, ki jih je zasnoval v Švici!

Bravo, Finci!
Če vas zima s svojimi ledeno belimi stvaritvami, tišino in mirom navdušuje, potem vas bo prav gotovo navdušilo tudi finsko letoviško naselje Kakslauttanen, ki ponuja prav posebno obliko bivanja in doživetja narave. Poglejte!

Američanka je popolnoma samozadostna
Ameriška umetnica Andrea Zittel že veliko let ustvarja projekte, ki zabrišejo mejo med bivanjem in umetnostjo. Privlači jo ustvarjanje bivalnih prostorov, kjer je omogočena določena stopnja samozadostnosti in kjer ima glavno vrednoto čas za ustvarjanje in razmišljanje.

V Španiji vse več mest duhov
Tisti, ki spremljajo ekonomsko-politične razmere v Evropski uniji, so že ničkolikokrat slišali, da se Španija utaplja v dolgovih. Žalostna podoba današnje Španije se kaže tudi v številnih „megalomanskih“ gradbenih projektih in elitnih stanovanjskih soseskah, katerih gradnjo so zaradi velikanskih izgub morali ali opustiti ali pa so ostale prazne. Vam zveni znano?