Dominvrt.si

Srnjad

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt

Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Kako pred srnami zaščititi vrt?

Na domačem vrtu v teh dneh najdemo številne vrtnine, ki so že dovolj zrele za pobiranje. Nekaterim manjka še malo časa, druge pa so že primerne za uživanje. Priča smo nepredvidljivim vremenskim razmeram, pred katerimi moramo primerno in ustrezno zaščititi vrt, a vreme ni edina stvar, ki nam jo lahko zagode na naši gredici. Tisti, ki imate vrt v bližini gozdov, polj ali travnikov, stran od mestnega vrveža, imate problem tudi z divjadjo – najpogosteje s srnami in jeleni, pogoste pa so tudi divje svinje.

Prava rastlina za senčno lego

Ni veliko rastlin, ki bi lepo uspevale v senci. Ena izmed njih je hosta, ki lahko krasi vrt ali (kot lončnica) dom. Obstaja izjemno veliko število vrst, tako da pri izbiri preverite še njihove specifične lastnosti.

Steklina: dejstva, ne strah

28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

V gozdnih požarih v Boliviji poginilo več kot dva milijona živali

V zadnjih tednih mediji poročajo o obsežnih požarih na območju gozdov in travnatih površin v Boliviji. Razbesneli požari so bili do sedaj usodni že za več kot dva milijona divjih živali, med njimi za jaguarje, pume in lame. Požari so opustošili zlasti tropsko savano Chiquitania na vzhodu države.

Slovenski risi dobili pomoč

Po 46 letih je v slovenski gozd znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč danes v naravo spustili risa z imenom Goru, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov. Ta živalska vrsta je pri nas ne le ogrožena, temveč že na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Na drevo obesite nogavičko z lasmi!

Jeseni moramo dobro zaščititi drevesa, da bodo preživela zimo in naslednjo pomlad odgnala nove poganjke. Ustrezno pa jih moramo zaščititi tudi pred lačno divjadjo in drugimi živalmi, ki lahko povzročijo precej škode.

Kaj je ujela gozdna kamera?

Fotografija, ki je bila posneta v preteklem tednu v angleškem mestu, je potrdila dvom okoliških prebivalcev, ki že nekaj časa na podlagi pričevanj očividcev trepetajo pred prisotnostjo divjih mačk v njihovih gozdovih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860