Trta

Tega drevesa raje ne sadite na svoj vrt
Preverite, zakaj je oreh strupen in zakaj ga nikoli ne sadite v bližini hiše in drugih rastlin.

To je najlepša sorta grozdja na svetu
Koshu je ena vizualno najbolj privlačnih sort grozdja na svetu, njene značilne rožnate jagode pa na Japonskem gojijo že več kot 1000 let. Ta sorta, iz katere se izdeluje belo vino, raste na Japonskem v pokrajini Koshu.

Katera opravila nas na vrtu čakajo septembra?
S koncem avgusta se poletje poslavlja in nastopila bo jesen. Živahne barve na našem vrtu bodo nadomestili bolj umirjeni jesenski toni, a delo na vrtu še zdaleč ni končano. Zdaj lahko oberemo vse plodove, sadimo, presajamo in naredimo načrt za naslednje leto.

Drevesa in grmovnice, ki jih obrezujemo v decembru
Z decembrom za večino rastlin na vrtu nastopi obdobje mirovanja, kar pomeni, da je to pogosto tudi za vrtnarja čas sprostitve. A bolj izkušeni vedo, da jih pozimi na vrtu še vedno čaka veliko opravil, vključno z nego dreves in grmovnic, ki jih je morda treba obrezati.

Izbor najlepših venčkov te jeseni
Jesen je brez dvoma eden lepših letnih časov, ki že sam po sebi ponuja obilo materialov za ustvarjanje naravne dekoracije. Med drugim lahko ustvarite čudovit in izviren venček, ki ga obesite na vhodna vrata ali postavite na mizo. Predstavljamo nekaj idej, ki bodo vaš dom to jesen in zimo naredile še bolj topel in prijeten.

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Vinarji so že zavihali rokave in se lotili obiranja grozdja
Ob koncu poletja in v začetku jeseni mora vinogradnik, ki se je celo leto trudil svoji trti zagotoviti kar najboljše pogoje, znova zavihati rokave in končno pobrati sadove celoletnega trdega dela! S tem pa se njegovo delo seveda ne konča. Časa za počitek in praznovanje sicer ni veliko. Ko skupaj z ekipo vseh pridnih delavcev potrgajo grozdje, se poveselijo in nazdravijo na uspešno trgatev, jih namreč že čaka nova naloga – pridelek spremeniti v vino! Več o tem, kako poteka trgatev, nam je zaupala Daša Kastelic iz vinarstva Puklavec Family Wines.

Drevesa, grmovnice in druge rastline, ki se odlično obnesejo kot živa meja
Postavitev ograje ali zidu okoli parcele ni edini način za ustvarjanje zasebnosti. Če želite radovedne poglede zadržati stran od vašega dvorišča, lahko to storite tudi z rastlinami – pogled na zelenje je vedno lepši kot pogled na betonsko ograjo, kajne?

Katero vrsto oreha izbrati?
Če razmišljate, da bi na svoj vrt posadili oreh, je prvi korak izbira najboljše sorte. Te se ne razlikujejo le po kakovosti plodov, temveč tudi po času cvetenja, rodnosti ter odpornosti na bolezni in škodljivce. Poleg same sorte, ki ima lahko nižji ali višji rodni potencial, je treba za večji pridelek rastlini zagotoviti tudi čim boljše pogoje za njeno rast. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj trikov in napotkov, da bo vaš oreh vsako leto bogato obrodil.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti
Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Najbolj dišeče cvetje, ki popestri vaš vrt
Nič ni lepše, kot ko v poletnem vetriču ujeti vonj cvetja. Od najbolj aromatičnih cvetov, od vrtnic do sladkega graha ... te cvetlice vam bodo osvežile in popestrile vaš vrt.

Najbolj dišeče rože za vaš vrt
Ni lepšega kot sprehod po vrtu med dišečimi rastlinami. Predstavljamo vam nekaj enoletnic ter trajnic, s katerimi boste ustvarili najbolj dišeč vrt.

Lepe, a zelo agresivne rastline na našem vrtu
Najbrž se je vsak že srečal z invazivno rastlino, ki je poskušala zavzeti vaš vrt. Invazivne rastline zelo zlahka prevzamejo vrt, še huje, lahko se razširijo tudi zunaj njega.

Rastline, ki uspevajo v polni senci
Pomlad je že za vogalom in počasi je treba razmišljati tudi o našem vrtu, tako zelenjavnem kot cvetličnem. Iskanje rastlin, ki rastejo v polni senci, je lahko izziv.

Katero drevo zaznamuje vaš dan rojstva?
Ali ste vedeli, da so keltski druidi častili drevesa? V preteklosti so imela drevesa posebno mesto v keltski kulturi. Skoraj vsa drevesa, najdena v keltskih državah, so bila spoštovana in ljudje so verjeli, da imajo ti nežni velikani posebno moč.

To so barve, ki bodo prevladovale
Zadnje leto je bilo polno neverjetnih dogodkov, ki so nekako pustili pečat v vsakdanjem življenju. Dom je postal zatočišče, kraj za delo, srečanje in počitek, kar je korenito spremenilo značaj našega doma. Sive in bele barve, tako značilne za minimalistični trend, so postopoma začele izginjati iz palete osnovnih barv, ki se uporabljajo v stanovanjih.

Obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin tudi letos opozarja vinogradnike na obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca karantenske bolezni trte zlate trsne rumenice. Natančnejše roke zatiranja je tudi letos napovedala Javna služba zdravstvenega varstva rastlin. Zatiranje je treba opraviti v prvi dekadi julija, na območju Štajerske in Prekmurja pa najkasneje do 14. julija.

Tako bo vino še boljšega okusa
Na slovenskem podeželju velja rek, da nisi pravi Slovenec, če nimaš doma zasajenih vsaj nekaj trsov vinske trte. Dovolj je že domača brajda, ki v poletnih dneh nudi prijetno senco, jeseni sladko grozdje, pozimi pa rujno vino. A čeprav se sliši sila enostavno, je tisto pravo vinarjenje vse prej kot to. Tako nega trte kot tudi predelava in pravilno skladiščenje žlahtne kapljice zahtevajo veliko pozornosti in natančnosti. To pa še ni vse: tudi za ljubitelje vina je pomembno, da steklenice vina hranijo na pravilen način. Le tako bodo namreč lahko zares uživali v njegovih okusih in aromah.

Kako skrbeti za trto?
Trta kot okrasna rastlina na domačem vrtnem kotičku ali pa hribi in doline vinogradov, ki so vir preživetja. Negovanje in ljubezen do trte dajejo rezultate. Naša majhna dežela je po svetu znana po vinih, prodajajo jih vse od Amerike do Japonske. Grozdje pa je sadje z veliko vitamini, ki skrbi za naše srce in ožilje.

Poglejte, kako je nastajala zelena streha na kranjski osnovni šoli
Oglejte si videoposnetek, ki v dveh minutah pokaže vse faze skoraj dva meseca trajajočih intenzivnih del na strehi Osnovne šole Staneta Žagarja.

'Če pred Martinom zmrzuje, je pred božičem povodenj'
Pravijo, da korenine martinovanja segajo vse do keltskega praznika, ko so se ljudje poklonili rodovitnosti jesenskega časa na poljih in v vinogradih. Sv. Martin, škof iz francoskega Toursa, z madžarskimi koreninami, je tedaj bil najprimernejši naslednik in zaščitnik tega pomembnega časa.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem
Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Zaščitite vrtnine!
Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Mraz prizadel tudi mlade oljke in zgodnje sadje
Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zrmzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Dobra novica za sadjarje in vinogradnike
Sadjarji in vinogradniki, ki jih je aprila lani prizadela pozeba, bodo kmalu lahko začeli vlagati zahtevke za dodelitev pomoči najbolj ogroženim kmetijskim gospodarstvom. Upravičenci bodo lahko zahtevke za dodelitev pomoči vlagali od 5. februarja in do 6. marca.

Pomembno opozorilo za vinogradnike
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja vinogradnike, naj bodo pozorni na pojav ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Pravočasno zatiranje je obvezno v razmejenem območju te bolezni, ki zajema večino vinogradov na Primorskem, Dolenjskem, v Beli Krajini, Posavju, na Štajerskem in v Prekmurju.

Vsi ga uživate, a vsega tega zagotovo niste vedeli
Ni je kuhinje, v kateri ne bi bilo vsaj ene steklenice izjemno aromatičnega in okusnega oljčnega olja. Tudi Metka in Tina sta veliki ljubiteljici oliv in olja, zato sta se odpravili k prijateljem v Strunjan in nam v 14. oddaji tretje sezone Vrtičkanje podrobneje predstavili oljke, olive in olje.

Najboljša letina v zadnjih desetih letih?
Če ne bo večjih presenečenj z vremenom, bo letošnja letina grozdja izjemno dobra in kakovostna, so za STA povedali trije priznani primorski vinogradniki. Sonca in dežja je bilo ravno dovolj, grozdje je zaradi visokih temperatur in relativno suhega vremena zdravo, trte pa obilno obložene.

To so strupene rastline pri nas!
Ob lepšem vremenu so družine tudi več zunaj, in ko malčki skačejo naokrog, je dobro, da ste pozorni na strupene rastline. Kakšni so simptomi, če otroka po roki oplazi strupena rastlina? Kaj se zgodi, če jo malček poje? Kako se moramo v takšnem primeru odzvati starši?