Dominvrt.si

Valter Grizančič

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo

Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?

Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Pred nami je lep konec tedna

Oktober nam je za razliko od preteklih mesecev namenil nižje temperature, kot smo jih običajno vajeni. Pa vendar smo v preteklosti tudi v oktobru videli nihanja. Vreme nam je "podarilo" tudi sneg v višjih predelih in precej neobičajno močno burjo.

'Če se zgodaj selijo ptiči, bo huda zima ob božiči'

Meteorološko poletje se je zaključilo prvega septembra. Kdor bolj verjame v koledar, pa bo v koledarskem poletju užival še tri tedne. No, vreme bo najbrž postavilo svojo mero, kdaj bomo tudi v praksi stopili v jesen. Za nami je sicer v povprečju eno najtoplejših poletij do sedaj.

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica

Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Vročina si bo vzela premor

Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče".  A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje

Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta. 

Ohladitev: Za veliko noč bo dišalo po potici, za njo pa po snegu?

Pred nami je praznik, ko se zbere vsa družina, oživijo običaji. Pred nami pa miza različnih dobrot, ki jih pripravimo s srcem. Posebna pozornost je namenjena pirhom, kakšni bodo oziroma kakšnih barv bodo letos, bo seveda odločal vsak zase. Domišljija ima prosto pot. Kakšno barvo neba pa bomo imeli nad Slovenijo in ali bo morda celo kaj pocukralo pri tleh, pa bo odločala mati narava. V naslednji minutah vam bomo razvozlali podrobnosti, kaj se obeta.

Meteorološki modeli kot znamke avtomobilov

Ena aplikacija na telefonu kaže, da bo ob 16. uri deževalo, druga nekaj drugega. Kateri verjeti? Kaj je razlog za razlike? Vse aplikacije nimajo enakega vira oziroma enakega meteorološkega modela.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?

Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Kdo kroji zimo? Tudi pri nas

Letos bi lahko rekli, da je zima znova zima – sneg, veliko snega ter zelo nizke temperature so zagotovo zaznamovale januar. Pa veste, kdo je krivec zanj?

Vrhunec mraza še sledi

V zadnjih dneh so se jutranje temperature spustile globoko pod ledišče. Ponekod ni bilo takega mraza že leto ali dve. Tudi ob morju so izmerili temperature do okoli minus 3 stopinje Celzija.

Predbožični večer bo zagotovo zelen, ali bo božič vendarle bel?

Trenutno najbrž eno najbolj pogostih vprašanj, ko sprašujemo za vreme. Ljudje pač imamo, nekje globoko v podzavesti, zapisano, da k božiču spadajo božične pesmi in zasnežena pokrajina. No, narava oziroma vreme se ne zmeni vedno za naše želje. In tako je bilo tudi zadnjih 13 let, ponekod tudi dlje. Bo tokrat več sreče? 

Za nami je pestro obalno dogajanje

Ne samo da je sneg pokril dele Slovenije, tudi na Obali je bilo zadnje čase zelo pestro. Od burje pa vse do sodre in poplavljenih obalnih predelov – nekateri pa so celo doživeli trombo.

Zakaj nastane žled?

Na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije (Banjška planota, Trnovski gozd, območje okoli Razdrtega, Brkini, ponekod na Ilirskobistriškem) je danes zjutraj in dopoldan možen pojav tudi poledice in žledu. Poledica ter žled je možen tudi v Pomurju.

Kdo si upa kazati hrbet burji?

Sneg je že pokazal svoje zobe, pridružila pa se mu je tudi burja, ki bo najmočnejša popoldan ter do četrtka popoldan. Takrat bo na izpostavljenih mestih na Primorskem dosegala hitrosti 90 do 130 km na uro. Ponekod v višjih predelih Primorske pa so možni tudi snežni zameti.

Nas čaka mokra zima s snegom? Vsaj december bi lahko bil zimski

Zunaj je zadišalo po zimi, torej je čas, da resno spregovorimo o (letošnji) zimi in snegu.

Zakaj imajo orkani ženska imena?

Kar nekaj držav po svetu se zadnje dni spopada z orkanom Iota. Mnogi pa poročajo tudi, da je letošnja sezona orkanov v Atlantiku med najbolj dejavnimi v zgodovini. Kako pa je z orkani v naši bližini?

Ko zavlada megla

"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

'Če pred Martinom zmrzuje, je pred božičem povodenj'

Pravijo, da korenine martinovanja segajo vse do keltskega praznika, ko so se ljudje poklonili rodovitnosti jesenskega časa na poljih in v vinogradih. Sv. Martin, škof iz francoskega Toursa, z madžarskimi koreninami, je tedaj bil najprimernejši naslednik in zaščitnik tega pomembnega časa.

November – ko listje pada z drevja

Vstopili smo v november, ki ga imenujemo tudi listopad in je torej predzadnji mesec po gregorijanskem koledarju. Je mesec, ko se narava dokončno umiri, zadnjimi listi pokrije tla, leže k počitku in se pripravi na zimo, ki prihaja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854