Zavetišče Horjul

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Obdarovanje z živalmi: ko decembrsko 'darilo' že januarja postane odveč
V zavetiščih za živali si želijo, da bi za svoje varovance našli odgovornega skrbnika. To zahteva veliko truda in časa, zato opozarjajo, da ne podpirajo hipnih odločitev za posvojitev živali, ki jih je več v teh prazničnih dneh. "Vsak januar dobivamo klice, da bi radi v zavetišče oddali žival, ki so si jo omislili v veselem decembru za darilo," opozarjajo v Zavetišču Horjul in dodajajo: če želite razveseljevati, raje pomagajte finančno, materialno ali s prostovoljstvom.

Vdrli na več pasjih farm in naleteli na grozljive prizore
Štiri leta se je boril zoper ilegalno vzrediteljico pasjih mladičev, zdaj pa mu je končno uspelo. Policija, inšpektorji ter člani organizacij za zaščito živali so pred dnevi vdrli na eno od pasjih farm na zahodu Madžarske, kjer so naleteli na grozljive prizore. "Smo v peklu," so zapisali ob objavi pretresljivih posnetkov. Kmalu se je izkazalo, da ima vzrediteljica več farm, reševanje živali pa se nadaljuje.

Slovenijo pretresa nov primer zapuščenega psa, ob njem našli poslovilno pismo
V Kranjski Gori so neznanci pred dnevi namerno zapustili svojega psa. V Zavetišču Horjul, kjer so psa po obvestilu mimoidočega sprejeli, so dejanje ostro obsodili. "Namerna zapustitev je za bruhati in za nič drugega."

To je kruta realnost slovenskih zavetišč
Prostorska stiska, pomanjkanje finančnih sredstev in preobremenjeno osebje, na drugi strani pa vedno več zavrženih živali – to je kruta realnost slovenskih zavetišč. Kljub grozljivemu stanju se oskrbniki, od katerih je velik del tudi prostovoljcev, ki za svoje delo v zavetišču ne prejemajo nobenega plačila, vsak dan trudijo, da bi tem živali priskrbeli vsaj osnovno oskrbo in jim nenazadnje poiskali tudi nov topel dom.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne
Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Zapuščene živali iz jeseniške občine od zdaj v Horjul
Iz Občine Jesenice so sporočili, da opravljanje gospodarske javne službe zavetišča za zapuščene živali na območju njihove občine prevzema Zavetišče Horjul.

Odejice za brezdomne živali iz odsluženih HOFERjevih delovnih oblačil
Pri podjetju HOFER v okviru iniciative Danes za jutri že četrto leto izvajajo projekt Prijatelji živali, ki ga posvečajo osveščanju o pomenu ustrezne skrbi za živali. V času med svetovnim dnevom mačk in svetovnim dnevom psom so izbranim zavetiščem podarili približno 1200 odej, sešitih iz odsluženih HOFERjevih delovnih oblačil in tako poudarili še trajnostni vidik projekta. K sodelovanju so povabili tudi slovenske vplivneže, ki so se s svojimi dejanji izkazali za prijatelje živali.

Zavržene živali v času epidemije - smo tudi pri nas opazili porast zaradi virusa?
V tujini, predvsem na Kitajskem in tudi v Italiji, so ljudje množično zapuščali svoje domače živali in jih tako rekoč puščali na cesti, saj so na začetku novonastalega koronavirusa mislili, da se ta prenaša prek njih. Glede tega v medijih še danes krožijo različne novice, ljudje pa ne vedo več, kaj je res in kaj ni. Hkrati lahko na tujih spletnih straneh beremo o vzpodbudnih in lepih vesti, o trendu posvojitev živali med karanteno, s katero se trenutno sooča prav cel svet. Za odgovore, kako je s trenutno situacijo in dogajanjem glede tega pri nas, smo se obrnili na tri slovenska zavetišča, nekaj odgovorov pa ponuja tudi Veterinarska fakulteta.

Živaloljubna organizacija pobila preko 230 psov
Več kot 230 psov naj bi eliminirala organizacija za pravice živali v Južni Koreji, poročajo tuji mediji. S tem naj bi naredili nekaj prostora, da bi pridobili dodatna sredstva za skrb za živali.

Lastniki so ga čakali 3 dolga leta
Leta 2015 so vlomili v stanovanje v Bergamu in neznano kam odnesli malega kužka pasme čivava. Tri leta kasneje so policisti našli kužka, razmere, v katerih je živel, pa so bile porazne. Preverili smo še, kakšno je stanje glede zanemarjanja živali pri nas.

'Amerika je bliže kot se zdi'
Ni skrivnost – slovenska zavetišča za zapuščene živali pokajo po šivih. Nekatera društva preko družabnih omrežij sicer oddajajo živali, a vseeno – še vedno je zapuščenih živali preveč, posvojiteljev premalo. Vodjem zavetišč grozijo, očita se jim, da evtanazirajo živali po nepotrebnem … Kaj se v resnici dogaja? Pogovarjali smo se s Polono Samec iz zavetišča Horjul.

Prepoznate psičko ali poznate njenega lastnika?
Ne, ne gre za prizor iz Amerike, sploh ne gre za prizor iz tujine. Gre le za enega izmed mnogih primerov, ki se dogajajo tu, pri nas v Sloveniji.