alpske

Taljenje ledenikov ujeto v dve fotografiji, posneti le 15 let narazen
Okolje nam vsakodnevno sporoča, da moramo nekaj spremeniti, medtem pa še vedno obstajajo dvomljivci, ki v globalno segrevanje sploh ne verjamejo. Morda pa jih prepriča fotografija para iz Bristola, na kateri je jasno vidna razlika ledeniške pokrajine 15 let nazaj in danes.

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Snežna kraljica po razhodu prodaja skupno domovanje
Le leto dni po objavi zaroke nekdanje alpske smučarke in hokejista P. K. Subbana je par decembra oboževalce obvestil, da se je razšel. Zdaj se je na trgu nepremičnin pojavilo tudi njuno domovanje.

Se zima poslavlja?
"Zelo toplo vreme, ki ga bomo imeli v prihodnjih dneh, še ne pomeni, da se je zima zares poslovila," mi v pogovoru razloži Rok Nosan, vremenski prognostik na 24UR, ki se je letošnjo zimo lotil tudi zelo zanimivega projekta: postavil je vremensko postajo in meril, kako nizke so temperature med Ribniško in Loško dolino.

Slovenski risi dobili pomoč
Po 46 letih je v slovenski gozd znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč danes v naravo spustili risa z imenom Goru, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov. Ta živalska vrsta je pri nas ne le ogrožena, temveč že na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Končno bo zaživel še en slovenski biser
Morda se še spomnite, kako je bilo nekoč živahno v okolici jezera Jasna v Kranjski Gori? Še pred koncem leta naj bi ta slovenski biser končno znova zasijal v vsej svoji lepoti.

Tako želijo zmanjšati odseljevanje prebivalstva iz ruralnih območij
V okviru strategije EU za alpsko regijo (EUSALP) deluje devet akcijskih skupin, ki se ukvarjajo z glavnimi izzivi območja. Ena od njih se ukvarja tudi z elektronskim povezovanjem ljudi in spodbujanjem dostopnosti do javnih storitev, s promocijo koncepta "pametnih vasi" pa želijo spremeniti trend odseljevanja prebivalstva iz ruralnih območij.

Ne pozabite na zaščito
Za večino okrasnih rastlin na vrtu lahko rečemo, da dobro prenašajo zimske razmere, vseeno pa je vsaj tiste občutljive med njimi potrebno zaščititi. Na kakšen način in katere rastline potrebujejo največ zaščite, si preberite v našem članku.

Končno bomo izvedeli, koliko jih je
V Sloveniji in na Hrvaškem v okviru projekta Life dinalp bear poteka akcija ocenjevanja številčnosti medvedov s pomočjo genetike. Več kot 2000 sodelujočih, večinoma lovcev in gozdarjev, bo tako predvidoma do decembra pomagalo zbirati vzorce medvedov, to pa naj bi dalo podatek o številčnosti medvedje populacije na tem prostoru.

Izjemno priznanje slovenskemu mestu
Tolmin je za dosedanja prizadevanja na področju trajnostnega razvoja prejel naziv Alpsko mesto leta 2016. S trajnostno politiko pa namerava mesto, ki leži med Sočo in Tolminko ter na stiku Soške doline, Baške grape in Idrijske doline, nadaljevati tudi prihodnje leto.

Triglavski ledenik se krči, lahko tudi popolnoma izgine
Spreminjanje obsega in prostornine ledenika je dober kazalec podnebnih sprememb. V Sloveniji sta dva ledenika, Triglavski ledenik in Ledenik pod Skuto. Triglavski se zaradi izrazitega segrevanja ozračja krči od devetdesetih let prejšnjega stoletja, stroka pa predvideva, da lahko ledenik v naslednjih letih popolnoma izgine.

Kitajci bodo uvažali alpski zrak?!
Pred letom dni so Kitajci šokirali z izgradnjo idilične alpske vasice sredi sajastega mesta Huidžou. Pred kratkim so razkrili nove velikopotezne načrte o gradnji še enega "ponaredka", ki naj bi bil opremljen celo s pravim alpskim zrakom.

Nepozabna alpska lepotica!
Alpske koče se lahko uporabljajo kot kraj za preživljanje aktivnih počitnic ali za oddih v vseh letnih časih. Njihova priljubljenost več kot očitno ne upada, saj jih je v slikoviti naravi mogoče opaziti vse več. Na primeru koče, ki so jo zgradili letos v Kanadi, poglejte, kakšen je moderen pristop k njihovi gradnji.

Tako blizu nas!
Sproščanje v prekrasni gorski pokrajini mnogi enačijo z idealnimi počitnicami. Če k temu dodamo še bivanje v razkošni koči, je popolnost zagotovljena. Poglejte!

Palec gor za edinstven posnetek
29-letni fotograf Kamil Tamiola je s skupino plezalcev osem dni preživel v ledenih jamah, skritih globoko v francoskih Alpah. Nastal je čudovit posnetek narave v njeni najbolj skriti obliki.

Nenavaden projekt v švicarskih Alpah!
Na vrhu gore Weisshorn so Švicarji postavili prav posebno počivališče za planince, ki se jim uspe povzpeti na 2650 metrov nadmorske višine. Gre za veliko in udobno restavracijo, ki s svojim videzom pri ljudeh vzbuja različne občutke.

Slovenski volk zvezda italijanskih novic
Triletni volk Slavc, ki se je rodil v slovensko-hrvaškem tropu Slavnik in je decembra lani zapustil svoj trop, je blizu Verone našel svojo volkuljo. Italijanski časniki zgodbo tega volčjega para že primerjajo z zgodbo o Romeu in Juliji.

Gorski dom naših sosedov
Avstrijska hiša v lepem gorskem okolju vzbuja nemalo pozornosti tako z zanimivo zunanjostjo kot tudi s toplo notranjostjo. Poglejte, kaj sta ustvarila arhitekta.

Presenečenje v Kranjski Gori!
Kranjska Gora je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, pod katerega so se podpisali OFIS arhitekti iz Ljubljane. Poglejte, kaj se to sezono obeta smučarjem!

Jesen v visokogorju
V topli jeseni, ki se je čez noč prelevila v debelo zasneženo zimo, je bil svet tam zgoraj visoko nad Matkovim kotom več kot čaroben. Življenje na kmetiji Perk, ki je stisnjena v travnik pod Pavličevim sedlom, pa popoln odklop za dušo, utrujeno mestnega vrveža.

Podrtijo spremenil v lepotico
Poglejte si, kaj nastane, ko se arhitekti in notranji oblikovalci lotijo obnove starejše hiše, v katero dodajo moderne elemente.

VIDEO: Zasadite skalnjak
Razmišljate o skalnjaku, ali pa ga celo imate, pa ne veste, katere rastline so primerne za zapolnitev skalnih razpok in kamnitih teras? Agronom Srečko Blas nam je razkril, kako ga zasaditi in katere rastline izbrati, da nam bo kamniti okras v ponos in veselje.