andrej

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice
Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?
Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

Šakali vse bolj prisotni tudi v naših gozdovih
Šakali so bili nekoč značilni predvsem za južne in jugovzhodne dele Evrope, a jih vse pogosteje najdemo tudi pri nas. Gre za srednje velike živali, ki spadajo v družino psov (Canidae). Veljajo za izjemno spretne in prilagodljive lovce, ki so trn v peti tudi marsikateremu živinorejcu.

Ali veste, kaj je asimina?
Asimina je manjše listopadno drevo, ki izvira iz severne Amerike, kasneje pa se je razširila tudi na države jugovzhoda ZDA in v Kanado. V zadnjem času jo zasledimo tudi na naših vrtovih. Razlog za njegovo priljubljenost, ki je rastlino 'ponesla' po svetu, so najverjetneje njeni okusni in izjemno hranilni plodovi, vendar pa je kljub vsemu pri nas še dokaj nepoznana. Eden izmed pridelovalcev tega sadeža pri nas, Andrej Krašna, ocenjuje, da se je z njo že srečala ali zanjo vsaj slišala, približno ena petina prebivalcev. V nadaljevanju vam podamo nekaj napotkov, kako se vzgoje tega drevesa lotite na svojem vrtu.

Slovenca ustvarila edinstven jabolčni sok
Jesenski dnevi so se z vračanjem ure nazaj še skrajšali, nizke temperature in krajši dnevi pa nas opominjajo, da moramo zaužiti več vitaminov in tako dodatno krepiti svoj imunski sistem. Jabolko na dan odžene zdravnika stran, je že zimzeleni rek, ki nikakor ni iz trte zvit. Jabolka so namreč prava zakladnica zdravja in energije, ki vam bo to jesen še kako prišla prav.

Delovna akcija: kakšno je življenje družin danes?
Ta konec tedna se je zaključila že peta sezona izjemno uspešne oddaje Delovna akcija, v kateri so Ana Praznik in njeni pridni mojstri iz tedna v teden dokazovali, da zanje ni ovir in nemogočih izzivov. S svojimi prenovami so slovenskim družinam pomagali izboljšati standard življenja in jim tako povrniti vero v boljši jutri. V petih sezonah so obnovili že 35 domov in ta poseben jubilej so se odločili proslaviti na prav poseben način – s piknikom, pri organizaciji katerega pa so jim, tako kot pri delu, na pomoč priskočili dobri prijatelji Delovne akcije.

V Podkorenu nov trop volkov, križancev med psom in volkom
V javnem zavodu Triglavski narodni park so desetletja na območju parka občasno opažali le posamezne volkove, od leta 2018 dalje pa je volk stalno prisoten. Odtlej se število živali iz leta v leto povečuje.

Znova prihajata mraz in sneg
Minuli praznični konec tedna je ponekod prinesel rekordno visoke temperature za ta čas leta, toda bilo je kratkotrajno, kajti v sredo bodo padavine zajele vso državo, meja sneženja pa se bo v sredo popoldne spuščala skoraj povsod do nižin, razen na Primorskem.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale
Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Za večjo zanesljivost oskrbe s pitno vodo v pomurskih občinah skoraj 30 milijonov evrov
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je podpisal vlogo za odločitev o podpori za neposredno potrditev projekta Nadgradnja vodovodnega sistema B. Nosilna upravičenka je Občina Rogaševci, skupaj z občinami Beltinci, Cankova, Gornji Petrovci, Grad, Občina Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Murska Sobota, Puconci, Šalovci in Tišina.

Hiša na Brezovici: Največji izziv je bilo zasnovati predsobo
V oddaji Dom in vrt so predstavili zanimivo hišo, ki stoji na Brezovici. Hiša, ki je dom šestčlanske družine, je nadstandardne oblike, zato je bila za arhitekta Andreja Kregarja zanimiv projekt. Z arhitektom smo poklepetali, kako se je lotil tega projekta, ekipa oddaje pa je v hišo pokukala s kamero.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

To so bili najbolj ganljivi trenutki Delovne akcije
V preteklih dveh sezonah je Delovna akcija z Ano Praznik in vsemi pridnimi, srčnimi in predanimi mojstri prenovila veliko domov širom Slovenije. Bilo je nemalo ganljivih, že skoraj tragičnih zgodb, ki jih piše življenje, a prav toliko prečudovitih prenov in novih začetkov za družine in posameznike.

Neverjetno, kaj Ptujčan ustvarja iz starega lesa
"Začetek moje poti se je zgodil, ko se tega sploh nisem zavedal. Ko pa pogledam nazaj, vidim, kako so nekatere stvari enostavno stekle v pravo smer," mi je v pogovoru zaupal Aleš, ki je svojo strast našel v oblikovanju naravnih materialov, kot sta les in kovina.

Noči, polne čarobnih utrinkov
Na nočnem nebu so znova številni utrinki, za katere se zdi, da prihajajo zgolj z ene smeri neba. Gre za t. i. meteorski roj Perzeidov, ki izhajajo iz ozvezdja Perzej.

Svetovni dan čebel letos poziva k angažiranju
Danes tretje leto zapored obeležujemo svetovni dan čebel, ki so ga Združeni narodi na pobudo Slovenije razglasili leta 2017. Osrednji dogodek bo virtualna mednarodna konferenca z naslovom Angažiraj se za čebele, popoldne pa se bodo na slavnostni seji sešli tudi zaposleni na Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). Zvrstili se bodo tudi drugi dogodki.

Predlagajo delo od doma tudi v nadaljnje
Si predstavljate, da bi še naprej delo, tako kot v času karantene, opravljali doma, v službo pa bi se vozili le na sestanke in nujne opravke? Okoljevarstveniki se zavzemajo, predvsem z vidika okolja, za razširjeno delo od doma tudi po koncu epidemije.

Delovna akcija: ganljiva zgodba Andreja nas je pustila brez besed
V četrti oddaji Delovne akcije smo spoznali prijaznega sedemnajstletnega fanta Andreja s težko zgodbo, ob kateri je le malokdo ostal ravnodušen.

Delovna akcija s tragično zgodbo Andreja
Družinsko življenje si vsi predstavljamo kot nekaj, kar je polno čudes in lepote, in za veliko ljudi takšno tudi je. A še prevečkrat in v nemalo družinah je družinsko življenje tudi polno zapletov. Ekipa Delovne akcije se v četrti oddaji odpravlja na Štajersko.

Ne boste verjeli, kaj je naredil trgovec
Kot je pred kratkim za naš portal povedal dr. Andrej Perko, znani slovenski psiholog – ljudje smo v paniki in splošni histeriji pripravljeni narediti marsikaj. Med drugim pokupiti vse pakete straniščnega papirja v trgovini. Takšne histerije je imel trgovec v Sydneyju dovolj.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem
Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Dr. Andrej Perko: Večje zaloge WC papirja padejo v oči
Dr. Andrej Perko je psiholog, ki že vrsto let pomaga ljudem v stiski. Ima trdna prepričanja, o katerih govori brez dlake na jeziku – jasno, iskreno in direktno.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Katastrofalno stanje na Jelovici
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec si je na povabilo Gozdnega gospodarstva Bled ogledala sanacijo gozdov na Gorenjskem, ki so jih prizadeli podlubniki. Na Jelovici je videla velike razsežnosti posledic ujm in zagotovila, da bo ministrstvo skušalo ustvarjati pogoje za čim bolj nemoteno sanacijo.

V Ljubljani lomastijo čisto blizu hiš
To ni popolnoma nič nenavadnega, je prepričan Andrej Kapla, biolog, katerega fotografije so v zadnjih dneh preplavile družabna omrežja in medije.

Stanje je zaskrbljujoče
Zaradi napada podlubnika so na nekaterih območjih Zgornje Gorenjske nastale velike prazne površine. Te bo potrebno pogozditi, saj obstaja velika nevarnost erozije, predvsem na Dovjem. Vendar lastniki gozdov tega sami ne bodo zmogli. Gozdarji in župani predlagajo uvrstitev napada gozdnih škodljivcev med naravne nesreče.

Trenutni obseg lubadarja predstavlja naravno katastrofo
Stanje na območju gozdnogospodarskega območja Bled je alarmantno, polovico gozdov je prizadel lubadar, je za STA opozoril vodja območja Andrej Avsenek. Izpostavil je, da je obvladovanje lubadarja ušlo izpod nadzora, da gre za naravno katastrofo in da lubadar že ogroža tudi največje gozdove - Jelovico in Pokljuko.