Dominvrt.si

antioksidanti

Ta del jabolka je v resnici zelo strupen

Jabolka so izjemno zdrav in hranilen prigrizek. Poleg tega lahko iz njih pripravimo številne sladke in slane jedi. A četudi nihče ne dvomi v to, da bi jih morali uživati na dnevni ravni, marsikdo ne ve, da je en del tega sadeža zelo strupen.

Superživilo, ki je vedno bolj priljubljeno tudi pri nas

Liči je tropsko širokolistno zimzeleno drevo, ki izvira iz Kitajske. Čeprav se najpogosteje goji zaradi plodov, ki so odličnega okusa, pa veliko drevo na vrtu nudi tudi prijetno senco, kar je njegova dodatna prednost. Na naših vrtovih in sadovnjakih med sadnim drevjem zagotovo ni prva izbira, kar pa ne pomeni, da ni možnosti za njegovo rast in uspevanje.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi

Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

10 načinov, kako uporabiti bučo, potem ko smo jo izrezljali za noč čarovnic

Potem ko svojo veliko čudovito bučo izrežemo, izdolbemo in ob noči čarovnic postavimo pred vhodna vrata, nam ostane njena notranjost, ki pa je preveč dragocena, da bi jo zavrgli. Poglejmo nekaj idej, kako lahko uporabimo tudi oranžno meso in tako poskrbimo za popoln izkoristek tega jesenskega pridelka.

Kaki, ki ima okus po čokoladi

Ste že kdaj videli sadež, ki tako po okusu kot videzu spominja na čokolado? Imenuje se črni kaki, kar je precej smiselno ime, saj je njegova notranjost v resnici črna kot čokolada. Preberite več o tem nenavadnem sadežu.

Zdaj je čas, da jo posejete na vrt

V septembru še vedno na vrtu pobiramo pridelek, hkrati pa že sejemo novo. Tako ne pozabite sejati tudi hitro rastoče špinače, ki jo boste lahko pobirali še to sezono, če pa vreme ne bo naklonjeno, pa vas bo na vrtu pričakala spomladi.

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu

Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

To je 6 najbolj zdravih mest

Naše zdravje ni le stranski produkt tega, kaj jemo in kako pogosto se gibljemo. Velik pomen imata tudi kraj in okolje, v katerem živimo. V nadaljevanju predstavljamo mesta, ki so se uvrstila na seznam najbolj zdravih za življenje.

Zdravilna rastlina, ki smo jo jedli že kot otroci

Kislica je ena od številnih trdoživih trajnih zelišč iz družine ajdovk (Polygonaceae). Njeni listi so rahlo ostrega kislega okusa, kar je posledica vsebnosti oksalne kisline. Vse vrste so široko razširjene v zmernih regijah in v večini primerov rastejo kot plevel, glede na njihove zdravilne lastnosti pa jih je mogoče tudi gojiti.

Trik za lupljenje granatnega jabolka

Granatno jabolko je prava zakladnica vitaminov in je sadež, ki lahko odlično dopolni vaš jedilnik. A mnogi po njem žal ne posegajo, ker se jim lupljenje zdi zamudno. Kako ga lahko najbolj preprosto olupite? Katere so pozitivne lastnosti tega sadeža?

Ob svetovnem dnevu kave: načini uporabe, zaradi katerih vam bo prirasla k srcu

Skodelica kave zjutraj marsikoga pospremi v nov dan. A to rjavo tekočino, ki (vsaj večini) prav lepo diši, lahko v gospodinjstvu uporabimo še na mnoge načine. Katere?

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?

Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Ameriške borovnice lahko gojimo tudi v koritu

Gojenje borovnic v loncih je tako enostavno in učinkovito, da se zanj odloča vedno več ljudi, četudi na vrtu nimajo težav s prostorom. Ker imajo ameriške borovnice nekoliko specifične zahteve glede zemlje, tako tudi lažje pripravimo mešanico prsti, ki bo ustrezala tem z antioksidanti bogatim sadežem.

Ali poznate tropski sadež, ki po okusu spominja na banano?

Ta sadež v velikosti mandarine izvira iz tropskih predelov v Aziji. Ima trdo vijolično lupino in mehko belo meso, čigar edinstven okus je nekakšna mešanica banane, breskve in jagode. Jemo ga lahko svežega ali pa predelanega, denimo v soku ali marmeladi. Več o tem precej nenavadnem sadežu razkrivamo spodaj.

Ali veste, kaj je tamarind?

Tamarind ali tudi tamarinda je drevo iz družine rožičevk. Doma je v tropskih predelih, pri nas pa ga najbolj poznamo kot sestavino predvsem kuhinje južne in jugovzhodne Azije. Proizvede namreč podolgovate rjave stroke, v katerih je rjava užitna pulpa.

Por – vsestranska čebulnica, ki jo sadimo v spomladanskem času

Por s svojo močno, nekoliko pekočo aromo spominja na čebulo, kar ni nobeno presenečenje, saj so ravno čebula, česen, šalotka in drobnjak njegovi tesni sorodniki. Ker por raste počasi, ga sadimo zgodaj spomladi, na nekaterih območjih pa lahko tudi v jeseni. Rastlina tvori dolg in ozek snop modrozelenih listov, ki se združujejo v valjasto steblo z belim podzemnim delom.

Je sladki krompir res boljši od navadnega?

Sladki krompir je tropska rastlina, ki izvira iz Amerike, k nam pa ga je prinesel Krištof Kolumb. Kljub poimenovanju, z navadnim krompirjem, ki je pri nas nekoliko bolj razširjen, pravzaprav nima zelo veliko skupnega. Gre namreč za botanično različni rastlini – sladki krompir spada med slakovke, navadni krompir pa med razhudnike. Poglejmo si nekaj dejstev o tej rastlini, za katero je tudi pri nas v zadnjih letih kar nekaj zanimanja.

Slovenca ustvarila edinstven jabolčni sok

Jesenski dnevi so se z vračanjem ure nazaj še skrajšali, nizke temperature in krajši dnevi pa nas opominjajo, da moramo zaužiti več vitaminov in tako dodatno krepiti svoj imunski sistem. Jabolko na dan odžene zdravnika stran, je že zimzeleni rek, ki nikakor ni iz trte zvit. Jabolka so namreč prava zakladnica zdravja in energije, ki vam bo to jesen še kako prišla prav.

7 razlogov, zakaj bi si morali kostanj večkrat privoščiti

Pravi kostanj raste na drevesu (Castanea sativa) iz družine bukev. Značilni rdečkasto rjavi plodovi rastejo predvsem v južnem delu Evrope in v Sredozemlju. Nekateri zapisi trdijo, da je bil kostanj eno prvih živil, ki so ga ljudje zaužili - pečen, kot ga poznamo danes, pa je bil priljubljen že v 16. stoletju. Je več kot le okusen prigrizek, ima tudi številne koristi za zdravje. Tukaj je 7 zanimivih dejstev, zakaj bi si ga morali večkrat privoščiti.

Peteršilj ima številne pozitivne učinke za naše telo

Peteršilj je začimba, ki se znajde na marsikaterem vrtu ali okenski polici, saj je izjemno nezahtevna za gojenje. Pa ste vedeli, da je to zelišče zelo dobro tudi za naše zdravje?

Kaj bi morali vedeti o bučkah?

Lahko bi rekli, da je poletje letni čas, ki je tudi v znamenju bučk oziroma receptov, ki jih je mogoče pripraviti s to zdravo zelenjavo. Ne le, da je lahko sestavina množice okusnih jedi – dobra novica je še, da bučk ni težko gojiti. Posadite jih lahko celo na balkonu.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu

Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Katero sadje velja za najbolj zdravo?

Velikokrat iščemo načine za hitro hujšanje in pogledujemo po 'pripravkih' in 'superživilih', ki bi nam pri tem pomagali, prevečkrat pa pozabljamo, da imamo pred nosom tako rekoč vse, kar je zdravo, dodatno dejstvo pa je, da so najbolj preproste rešitve tiste, ki so najboljše. Poglejmo si, katero sadje velja za najbolj zdravo po navedbah strokovnjakov in zakaj.

6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!

Pri marsikateri bolezni si lahko, preden posežemo po farmacevtskih produktih, najprej poskusimo pomagati z naravnimi pripravki. Preverite, kateri čaji pomagajo pri katerih težavah in ne smejo manjkati v domači lekarni.

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu

Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

To se bo zgodilo z vašim telesom, če boste vsak dan pili čaj

Ste vedeli, da so različne študije v preteklosti dokazale pozitivne učinke čaja na človeško telo? Nesladkan čaj je bogat vir antioksidantov, ki pomagajo pri preprečevanju razvoja kroničnih bolezni in celo pri regeneraciji celic v našem telesu.

Kako preprečiti rjavenje jabolk?

Ko ga razrežemo in pustimo nekaj minut na svežem zraku, se sočno belo meso jabolka obarva rjavo. Kljub temu je sadež užiten, je vendarle nekoliko neestetski, predvsem če ga postrežemo gostom. Preverite, zakaj pride do te reakcije in kako jo lahko preprečimo!

Sezona 'male zdravilne bombe' je tu

Slovenija ima enkratne pogoje za pridelavo resnično kakovostnih jabolk. Naša dežela je obdarjena z vrhunsko klimo in zemljo za pridelovanje jabolk. Glede trdote in vsebnosti sladkorjev, ki zagotavljajo optimalno zrelost, so slovenska jabolka resnično nadpovprečna.

3 dejstva o hrani, ki vas bodo presenetila

Vsi se zavedamo dejstva, da je na primer domače korenje veliko bolj zdravo od kupljenih piškotov, toda velikokrat pozabljamo na osnovno kmečko pamet, sploh ko se znajdemo med policami trgovskega centra in je vsa predelana hrana pred nami. Govorimo, da je kupovanje zdrave hrane v današnjem času težko, kar je glede na ponudbo v trgovini morda res, toda zaradi povezovanja, tako na družabnih omrežjih kot tudi sicer, lahko rečemo, da je danes veliko lažje dobiti svežo lokalno hrano, pa naj bo to zelenjava, sadje ali pa meso. Zbrali smo nekaj dejstev o hrani, ki vas bodo morda presenetila.

Enostaven način za ohranjanje higiene

Letošnja jesen je s seboj prinesla tretjo sezono priljubljene oddaje ’Štartaj, Slovenija!’, z njo pa je osem podjetnikov dobilo priložnost svoj izdelek postaviti na police megamarketov Interspar in jih tako predstaviti širni Sloveniji. Kot zadnja se je s pršilom Yanika predstavila Aleksandra Lelov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860