arhitektura

Slovenija bo morda kmalu dobila še eno futuristično stolpnico
Stolpnice v Ljubljani rastejo kot gobe po dežju, toda ta, ki jo namerava družba Severnica zgraditi v naslednjih dveh letih, bo prekosila prav vse doslej. Ne samo s svojo višino, tudi njen izgled naj bi bil vse prej kot klasičen, lahko bi rekli celo futurističen.

Obiskali smo vrt, kjer so prvič na evropskih tleh zasadili krompir
Med prazniki smo obiskali najstarejši univerzitetni botanični vrt na svetu, ki je ikonična znamenitost in neprecenljiv zaklad znanstvenega sveta. Sprehod skozi vrt je kot potovanje skozi čas, prav v tem vrtu pa so prvič na evropskih tleh gojili Evropejcem prej povsem nepoznan krompir.

Takšno kuhinjo si je ustvaril priznani slovenski arhitekt
Življenjski slog posameznika ima vpliv tudi na stanovanjsko arhitekturo, zato ni presenetljivo, da si želimo bolj odprtih prostorov, če se radi družimo. Priznani arhitekt, ki pravi, da sta z ženo ekstravertirana človeka, je temu prilagodil tudi svojo kuhinjo. Več o tem pa v nadaljevanju.

Je prav, da je fasada rdeča ali vijoličasta?
Ko razmišljamo, kako oblikovati objekt, interjer ali območje okrog objekta, se pogosto oziramo le na svoj okus, se pogovarjava z arhitektom Deanom Pertinačem. Prebiramo o arhitekturi in oblikovanju ter se denimo navdušimo nad skandinavskim pristopom. Toda ne pomislimo, ali ta res ustreza tudi našemu prostoru.

Kaj se skriva za zidovi Bele hiše?
Bela hiša ni le dom ameriškega predsednika, ampak tudi eden najbolj prepoznavnih arhitekturnih simbolov na svetu. Ta veličastna stavba predstavlja izjemen primer neoklasicistične arhitekture in je polna fascinantnih arhitekturnih in vrtnarskih podrobnosti.

Starinski način gradnje hiše, ki je praktično neuničljiva
Ko razmišljamo o ustvarjanju našega sanjskega doma, materiali, ki jih izberemo, močno vplivajo na občutek in vzdušje prostora. Eden izmed materialov, ki je hkrati osupljiv in trajnosten, je butana zemlja.

Olimpijska vas v Parizu: od lesenih barak do stolpnic
Ste vedeli, da je ideja o prvi olimpijski vasi plod francoskega učitelja in zgodovinarja Pierra de Coubertina in da so prvo vas zgradili ravno pred 100 leti za potrebe OI v Parizu? Prej so športniki večinoma bivali v hotelih, gostiščih, pa v raznih šolah in celo na ladjah, s katerimi so pripluli na tekmovanje. Pogledali smo, kako je bila videti prva olimpijska vas in kakšne objekte imajo na voljo športniki stoletje pozneje.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom
V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo
Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Najnovejši trendi in inovacije na področju oken in vhodnih vrat
Sodobna arhitektura nenehno napreduje v smeri funkcionalnosti, estetike in trajnosti. Izjema niso niti okna in vrata, ki se danes že na pogled razlikujejo od stavbnega pohištva, ki so ga za svoje domove izbirale generacije pred nami. V nadaljevanju se bomo dotaknili opaznejših trendov na področju oken in vrat.

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji
Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Nadstrešek - kakšne vrste izbrati za avtomobil?
Pri projektiranju starejših enodružinskih objektov je bil vedno načrtovan tudi prostor za shranjevanje enega ali več jeklenih konjičkov, ki so bili po navadi skrbno varovani znotraj garaže. Danes ni več tako, saj se ljudje množično odločajo za gradnjo nadstrešnic. Ta avtomobil prav tako ščiti pred vremenskimi nevšečnostmi, stroški gradnje pa so precej nižji kot pri garaži. In med čim lahko izbiramo, če se tudi sami odločimo za gradnjo?

Impresivna kraljevstva, ki vam bodo vzela sapo
Prepričani smo, da je Evropa najboljši kraj na svetu za raziskovanje osupljivih gradov. Nikjer drugje namreč zgodovina kraljev, cesarjev in drugih vladarjev ni tako bogata kot ravno na naših tleh. Zdi se namreč, da ne moremo obiskati mesta ali se odpraviti na izlet, ne da bi naleteli na kakšno kraljevo rezidenco. Že bežno raziskovanje nam odstre čudovite skrivnosti, ki so jih dolga stoletja skrivali srednjeveški kamniti zidovi, v nebo vpijoči stolpi in mostovi, ki so skrbno varovali prebivalce znotraj zidov. Vse od škotskega višavja in bavarskih Alp do sredozemske obale se raztezajo najlepši dvorci in graščine v Evropi.

Triki arhitekta, ki tudi majhno stanovanje spremenijo v razkošen dom
Le kdo ne sanjari o svojem domu, ki bi bil kar najbolje prilagojen našim potrebam, hkrati pa bi bil še vizualno izjemno privlačen? Priznanemu slovenskemu arhitektu se je želja uresničila, saj je sodeloval pri prenovi lastnega stanovanja po svojem okusu, hkrati pa so mu prišle prav tudi večletne dragocene izkušnje.

Popolne rešitve za ločevanje prostorov
Predelne stene so element, ki med seboj ločujejo in zamejujejo prostore. Izhajajo iz starodvne kitajske kulture, ki so jo nadgradili, kdo drug kot Japonci. V Evropi jih poznamo šele od 18. stoletja naprej. Svojemu namenu elementi služijo še danes, glede na potrebe uporabnikov pa ločimo premične, drsne in nepremične panele. Kako jih smiselno integrirati v prostor, preverite spodaj.

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?
Kdaj se odločimo le za sanacijo ostrešja in kdaj za rekonstrukcijo? Kaj potrebujemo in na kaj moramo biti pozorni?

Spoznajte elemente trajnostnega oblikovanja
Postalo je jasno, da je edina pot v prihodnost takšna, ki poskuša čim bolj varovati okolje. Tega se vse bolj zavedajo tudi oblikovalci in trajnostni razvoj niti slučajno ni več le trend. Ne zajema pa le skrbi za zdravje okolja, ampak tudi ljudi.

Vrhunske rešitve za spanje v dnevni sobi
Glede na trenutno stanje na nepremičninskem trgu v Sloveniji mora večina mladih na začetku svoje samostojne poti za bivanje izbrati manjše stanovanje oziroma garsonjero. V večini ta meri le okoli 20 kvadratnih metrov, v istem prostoru pa so tako kuhinjske, dnevne in spalne površine. A to ni nujno ovira. Preverimo, kako si lahko prostor uredimo, da bo hkrati udoben za bivanje in počitek.

Kako se lotiti menjave oken?
Ko pride pomlad, je pravi čas za menjavo oken, še posebej, če imamo težave z okni že dlje časa. Kadar je v prostoru pozimi prehladno, ker piha od okna, poleti je prevroče, okna se težko odpirajo in zapirajo, težko se dviguje roleta, se zatika in je pretežka, vse to pove, da je čas za menjavo oken. A imamo občutek, da je to zahteven poseg.

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam
Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Na prvi pogled običajna hiša, toda videz vara
Čeprav se je šele v zadnjih letih zavedanje o varstvu okolja močno razširilo, uporaba reciklirnih materialov v gradnji ni nobena novost. Že več kot 90 let namreč v Rockportu stoji hiška iz časopisnega papirja, ki je danes ne le turistična atrakcija, pač pa tudi spomenik ekološkemu življenjskemu slogu nekoč.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani. Nominacijo Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka je pod vodstvom ministrstva za kulturo koordiniral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Osupljiv dom, ki bo stal na pečini
V gradnji je eden od najbolj neverjetnih domov na svetu. Nepremičnina se gradi v Vancouvru v Kanadi, struktura hiše pa je videti kot povezane steklene legokocke, ki v treh različnih nivojih tvorijo prehode. Ko bo končana, bo ponujala osupljiv pogled na dolino.

Kako najbolje izkoristiti hodnik?
Majhen prostor je lahko popolnoma neuporaben ali pa zelo dobro izkoriščen. Koliko od nas ima povsem neizkoriščen hodnik? Pa ni treba. Poglejmo, kako preprosto hodnik postane živ in živahen prostor v stanovanju.

Razmišljate o novi fasadi?
Osnovo energetsko učinkovite stavbe predstavlja ravno kakovostna izolacija fasade. Z njo se izognemo toplotnim izgubam. Če prebivate v starejši, slabše izolirani hiši, je morda čas, da razmislite o novem, prilagojenem in kakovostnem fasadnem sistemu, ki pa je finančno večinoma velik zalogaj. Toda obstaja dobra rešitev.

Taiji: Doma se bolj ali manj jaz pogovarjam z najinimi rastlinami
Priljubljeni slovenski voditelj in maneken Taiji Tokuhisa, ki nas bo v oddaji Dom in vrt popeljal v svet zanimivih idej, rešitev, nasvetov ter kreativnosti, je tudi sam ljubitelj arhitekture in estetike. Svoj dom je napolnil s sobnimi rastlinami, obožuje svojega psička, gospodinjska opravila pa ga ne strašijo.

Bi se povzpeli na takšen stolp?
Skupina arhitektov je zasnovala opazovalni stolp, pri katerem gre za povezovanje narave, tehnologije in sodelovanja skupnosti. Kalup stavbe bi tvorilo 11.520 rastlin v lončkih, vsako rastlino pa bi člani skupnosti najprej posejali in jo gojili, nato pa lonček postavili na njegovo mesto – z drugimi besedami, stolp bi zgradili ljudje.

Rojeni v znamenju škorpijona? Vaš dekor naj sporoča moč
Škorpijon, ki označuje osmo hišo horoskopa in ki mu vlada Mars, je skrivnosten, privlačen, zapeljiv in strasten. Vse to se odraža tudi v njegovem domovanju.

Zvezdnica kupila moderno kmečko hišo
Je že res, da si lahko zvezdniki privoščijo vse, kar si želijo, zato še toliko bolj presenetijo, ko se nekateri od njih ne odločijo za razkošne dvorce in luksuzne vile, temveč bolj umirjene moderne kmečke hiše. Prav za takšno hišo v osrčju Los Angelesa se je odločila tudi pevka Demi Lovato, za katero se zdi, da po vseh bojih z drogo v življenju končno obrača nov list.