arhitektura prihodnosti

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam
Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Uganete, iz česa je zgrajena ta hiša?
Kanadsko podjetje je zgradilo hišo, ki ima zunanje stene v celoti narejene iz recikliranih steklenic. Ekipa, ki stoji za gradnjo, pravi, da hiša prenese sunke vetra do 480 kilometrov na uro.

Takšen je dom znane Slovenke
Katarina Benček je blogerka, ki še posebej zadnje čase vznemirja svoje oboževalce z objavami na svojem Youtube kanalu. V eni od zadnjih objav je povedala, da zapušča Slovenijo. No, mi smo jo ujeli še pred njenim odhodom na Bali in odprla nam je vrata svojega doma.

Pokukajte v čarobno stanovanje slovenskega pevca
Glasbenik, čigar plesni talent smo občudovali v šovu Zvezde plešejo, trenutno živi z družino v Novem mestu. Ker se je šolal v smeri gradbeništva in notranjega oblikovanja, je veliko pomagal pri prenovi hiše, v kateri se odraža ljubezen do narave, konj in glasbe. A Gašper resno premišljuje o selitvi.

Bodo roboti spremenil arhitekturo prihodnosti?
Si predstavljate, da bi svoj najljubši koktejl naročili ali si ga celo sestavili po svojem receptu kar prek mobilne aplikacije, zamešal in postregel pa vam ga ne bi najboljši slovenski barman Tomaž Fartek, ampak robot Nino?

Pogled nanjo vam bo vzel dih
Na Norveškem so zasnovali hišo prihodnosti, ki proizvede kar trikrat več energije, kot jo porabi. Zgrajena je kot demonstracija za hiše s trajnostnimi materiali in popolnoma brez emisij.

Hiša prihodnosti, ki vam bo vzela sapo
Kazahstanski arhitekt Aibek A. Masow je izdelal koncept za prav posebno stekleno hišo, ki se nahaja na pičlih 35 kvadratnih metrih zemljišča in je postavljena kar okoli drevesa. Morda malce nenavadna zasnova, ki pa ima cel kup koristi tako za potencialne lastnike kot za okolje.

Pod vodo? Zakaj pa ne!
Si predstavljate, da bi živeli pod vodo? Verjetno ne, kajne? A vendarle bo očitno v prihodnosti to mogoče. Belgijski arhitekt Vincent Callebaut je namreč predstavil projekt podvodnih nebotičnikov, v vsakem od njih pa bi lahko živelo 20.000 ljudi.

Noro, to morate videti!
Mehiški arhitekt Juan Carlos Ramos je zasnoval resnično osupljiv projekt, in sicer stanovanjsko hišo v obliki piramide, ki se med drugim ponaša s knjižnico, snemalnim studiem in bazenom.

Z Lumarjem je pasivno aktivno
V podjetju Lumar so že konec devetdesetih sprejeli odločitev, da želijo graditi najboljše hiše. Pod to so si zadali cilje, kot so: energetska učinkovitost, vrhunska arhitektura, kakovost izvedbe in zadovoljstvo kupcev.

Se Finci šalijo?
Eden od inovativnih načinov sodobne gradnje je med drugim gradnja na vodi. Tega so se lotili tudi na Finskem in že začeli gradnjo izjemno obsežnega in zahtevnega projekta. Postavili bodo vas na vodi, ki bo prvi tovrsten projekt na Finskem.

Hodeče 'tovarne' na Marsu?!
Rdeči planet v našem osončju je že od nekdaj buril našo domišljijo. Z novimi raziskavami in napredkom tehnologije pa je postala ideja o Marsu, kot o planetu, ki bi lahko bil naš novi dom, še bolj aktualna. Projekt Nomad ponuja nekoliko nenavadno način, kako to idejo uresničiti in hladen planet prilagoditi potrebam človeštva. Posebej zanimivo je, da so idejo razvili na podlagi napak, s katerimi človeštvo uničuje Zemljo.

FOTO: Prav posebna slovenska hišica!
Arhitektura – umetnost oblikovanja prostora se ne kaže le v veličastnih palačah in modernih nebotičnikih, varen prostor lahko daje tudi otroški domišljiji. Predstavljamo vam hišico ob drevesu, ki omogoča prostor za igro in katero lahko otrok spremeni, v kar koli si želi.

Dubaj - mesto prihodnosti!
Iz Dubaja prihajajo zgodbe o najbolj neverjetnih arhitekturnih projektih in podvigih. V tokratni galeriji vam predstavljamo deset zelo zanimivih, smelih in obetavnih projektov, ki so povezani z Dubajem.

Isamu Noguchi - čarovnik med arhitekti
Leta 1970 so se na sejmu World Expo '70 v Osaki na Japonskem zbrali takrat najbolj napredni arhitekti, umetniki in oblikovalci in javnosti pokazali, kakšen način življenja si predstavljajo v prihodnosti.

Ne smemo verjeti vsaki fotografiji
Glede na velike napredke v tridimenzionalnem tiskanju ni presenetljivo, da so te principe začeli upoštevati tudi arhitekti. Vendar ideje, kot je ProtoHouse, ni pričakoval nihče.

Steklena krogla prihodnosti
Ker arhitektura in skrb za okolje pogosto hodita z roko v roki, je inovator André Broessel z najnovejšim izumom poskrbel, da so sončne elektrarne postale zanimive celo za oblikovalce.

Kam grejo Rusi?
V okviru načrta za podvojitev obsega Moskve, ki naj bi se zgodil v naslednjih nekaj desetletjih, je bil izbran britanski in ameriški predlog za ureditev novega območja. Preberite!

Podrl bo vse rekorde!
Kot kaže, se bo v prihodnosti New York ponašal še z eno zanimivo atrakcijo. Obeta se mu namreč najvišje panoramsko kolo na svetu. Preberite!

Hiša, ki je padla na Zemljo
Okoljevarstvenik Eric Wasser je svojo brunarico zamenjal za futurističen dom v obliki peščene ure, ki izkorišča sončno energijo za okolju bolj prijazno življenje.

Svet v pričakovanju spektakularnega
Če ste med tistimi, ki vas zanima, kakšen bo svet v prihodnosti, potem se sprehodite po galeriji in si oglejte, kako si prihodnost predstavljajo arhitekti. V galeriji predstavljamo deset zanimivih in za marsikoga nepredstavljivih zamisli!

Otok Adria - projekt vizionarja
Da sta umetnost in arhitektura močnejši od političnih zdrah, s svojim delom in projekti dokazuje slovenski arhitekt in vizionar Aleš Šeligo.

Slovenec prihodnosti
V Modri hiši na Bravničarjevi ulici 13 v Ljubljani si lahko vse do 30. maja ogledate razstavo Arhitektura in voda, na kateri arhitekt Aleš Šeligo predstavlja sedem vizionarskih arhitekturnih projektov, povezanih z vodo.

BIG Arhitektura
V Ljubljani se je zaključil mednarodni arhitekturni dogodek BIG Arhitektura. Bili smo tam.

Dom Karima Rashida
Drzno ali neokusno? Kičasto ali umetniško? Pravljično ali psihadelično? Karkoli si že mislile o newyorškem stanovanju oblikovalca Karima Rashida, je dejstvo, da ga nikakor ne moremo prezreti.

Se bo kitajska zvezda prikotalila tudi k nam?
Na Kitajskem si še vedno prizadevajo za realizacijo neverjetne in nore ideje - futurističnega projekta Superstar, ki predstavlja mobilno kitajsko četrt prihodnosti.

Plavajoči vrtovi prihodnosti
Predstavljajte si, da ležite na otočku, polnem prekrasnega, bujnega rastlinja ter sobami za masažo in sprostitev. In vse to pluje po mirni vodi...