betonski vrt

Napaka v začetku gradnje, ki vas lahko stane varnega doma
Gradnja novega doma zahteva čas in predvsem tehten premislek. Čeprav se napakam, težavam in oviram pri tem ne moremo izogniti, pa lahko s skrbnim načrtovanjem poskrbimo, da bo proces tekel bolj gladko in nas bo glava bolela vsaj nekoliko manj. V nadaljevanju razčlenjujemo ta proces, da bo pot do sanj o novem domu manj stresna ter da se boste na najpomembnejša vprašanja odločili pravilno.

Kateri tlakovci so trenutno najbolj v trendu?
Ko govorimo o zunanjih talnih oblogah, se – vsaj kar se tiče vzdržljivosti in nezahtevnega vzdrževanja - praktično nič ne more primerjati s tlakovci. Nevpadljivi in privlačni na pogled, so že dolgo temelj zunanje ureditve, saj ponujajo harmonično mešanico lepote, vzdržljivosti in praktičnosti.

Kaj je žganjekuha in kako se je lotimo?
Žganjekuha je pravzaprav proces za pridobivanje žganih pijač iz različnih vrst sadja, kot so hruške, slive in brinje. Z destilacijo alkoholno prevretih rastlinskih pridelkov jeseni pripravljamo žganje, ki nas bo grelo v zimskih dneh.

Znate izbrati pravi lonec za svoje rastline?
Na trgu najdemo toliko ljubkih lončkov in posod za lončnice, da se je včasih kar težko odločiti za eno samo. Večina izmed njih je primerna za uporabo v zaprtih prostorih, na terasah, verandah in celo na vrtu. Toda kako izbrati pravega, ne da bi gledali samo na zunanjost in videz?

Kako ločiti vrtne gredice od trate in prehodov?
Kako ločiti trato od okrasnih ali vrtnih gredic, pa tudi recimo od prostora okrog sadnih dreves? Načinov je kar nekaj, uporabni pa niso le, ker je tako vizualno vsakomur hitro jasno, kam denimo smejo stopiti in kam ne.

Kakšne so prednosti deževnice?
V Sloveniji v povprečju porabimo 150 litrov vode na dan, kar je pod evropskim povprečjem. Za pitje in kuhanje porabimo približno 3 litre, preostalo za osebno higieno - izplakovanje stranišča, pranje ter pomivanje, del pa za zalivanje. Če živimo v hiši, lahko za večino teh potreb uporabimo deževnico in tako znižamo porabo vode za kar 50 %, s čimer poskrbimo tako za okolje kot svojo denarnico.

Bi si ga upali vnesti v svoj dom?
Beton smo dolgo časa uporabljali le v gradbeništvu, ne pa tudi v notranjem opremljanju. Še pred nekaj leti je predstavljal trendovsko izbiro. Toda uporabnost in zanimiv videz sta povzročila vse večjo priljubljenost.

Razmišljate o letni kuhinji?
Letna kuhinja je več kot dobrodošla za pripravo hrane, če smo radi zunaj na vrtu in tam lahko tudi pripravljamo hrano. Gotovo so na boljšem tisti v toplejšem podnebju, ker je prijetno toplih dni za uživanje na prostem več. Ostali, ki nas je še v maju močil dež in hlad odvračal od vsakega posedanja na prostem, pa komaj čakamo, da bomo lahko zunaj. Priprava hrane na prostem ima namreč nedvomno svoj čar.

Novosti, ki vas bodo popolnoma navdušile!
Čeprav vrtnarjenje in urejanje okolice hiše marsikomu predstavljata popoln način sproščanja, pa vendarle ob vedno bolj napornem življenjskem tempu mnogim zmanjka časa za vsa vrtna opravila. Spet drugi bi z veseljem doma vzgajali zelenjavo ali začimbe, a se zato, ker živijo v bloku ali pa ob hiši nimajo ustreznega prostora, tega ne lotijo. A vendar vrtnarjenje še nikoli ni bilo tako enostavno!

Zakaj si ga ne bi omislili?!
Bazen na domačem vrtu omogoča možnost ohladitve in sprostitve v vročih poletnih dneh brez prerivanja in gneče, ki običajno vladata v kopališčih. O njem sanjamo vsi, ponavadi pa se zatakne pri prostorski omejenosti ali finančnih sredstvih. No, morda uresničitev vaših sanj vendarle ni tako daleč, kot si mislite ...

Ohladimo se pod pergolo
Temperature se zvišujejo, ozračje postaja vsak dan toplejše, sonce pa močnejše ... Kaj lepšega, kot si ukrasti trenutek zase in se ohladiti pod velikim drevesom, senčnikom ali celo pergolo v lastnem vrtu?

Moj betonski vrt!
Mlada arhitektka Tina Rugelj se je s svojo novo kolekcijo imenovano Moj betonski vrt letos že drugič predstavila na milanskem pohištvenem sejmu. V kurirani razstavi Ventura Lambrate je bila izbrana v krog mednarodnih talentov in z drznim oblikovanjem navdušila mnoge.

Smo Slovenci dovolj drzni za kaj takega?
Španec Ricardo Boffil (1939) velja za postmodernističnega arhitekta. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je pod svojim okriljem združil arhitekte, inženirje, sociologe in filozofe. Sodelovanje strokovnjakov z različnih področij je prineslo nadvse zanimivo revitalizacijo opuščene tovarne!

Avstrijci so se ponovno dokazali!
Les, steklo in beton kot odslikava naravnih elementov. Ko govorimo o gradnji v sozvočju z naravo, so naši severni sosedje brez dvoma veliki mojstri.

Bogatašinja živi v skali
Arhitekti iz ameriškega biroja Olson Kundig Architects so za svojo naročnico, navdušeno nad skalovitostjo terena na arhipelagu San Juan, zasnovali sodobno kamnito hišo.

Arhitekturni čudež nad Los Angelesom
Kaj nastane, ko se arhitektura in geometrija srečata z ljubeznijo do narave in umetnosti? Odgovor je - nenavadna kalifornijska rezidenca, ki zanika vse stereotipe družinske bivalne gradnje.

Domači vrtni bazen
Vrtni zasebni bazeni nam ponujajo ter omogočajo možnost ohladitve in sprostitve v vročih poletnih dneh. Vsak bazen pa zahteva posebno, pravilno in redno vzdrževanje. O njegovi izbiri, gradnji in vzdrževanju nam je več povedal Luka Remic iz podjetja Remax.