Dominvrt.si

biološko

Tega nikar ne počnite na vrtu

Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

Teh predmetov nikoli ne dajajte v koš

Za nekatere predmete, kot je denimo vroč pepel, je jasno, da ne sodijo v smeti. Obstajajo pa tudi nekateri, za katere ne bi pomislili, da lahko na odpadu storijo škodo. Našteli smo 10 predmetov, ki jih nikoli ne smete odvreči v smeti, naj bo zaradi zdravja ali pa varnosti vašega doma.

Kako preprečiti neprijetne vonjave mačjih ljubljenčkov?

Dobili ste mladega mucka. Čestitamo! Mačke so za življenje v stanovanju zelo praktične in ne potrebujejo veliko pozornosti. Ob vseh dejstvih o mačkah tudi pri navajanju na sobno čistočo ne boste imeli veliko težav. Kljub temu pa vam lahko nasveti v nadaljevanju pridejo prav.

10 zanimivih dejstev o drevesih

Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Tega o kaktusih zagotovo niste vedeli

Kaktusi so zaradi svoje nezahtevnosti in lepe estetske vrednosti izredno priljubljeni, vendar so mnogo več kot le nezahtevne rastline.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?

Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Ta detergent za pranje perila je popolnoma zastonj

Nobena skrivnost ni, da je pranje perila za okolje precej obremenjujoče, a se mu po drugi strani nikakor ne moremo izogniti. Poraba energije in vode je neizogibna, poleg tega pa večina klasičnih detergentov za pranje perila vsebuje snovi, ki niso biološko razgradljive in močno onesnažujejo okolje ter imajo nenazadnje vprašljiv učinek na naše zdravje. Vse to so razlogi, ki vas bodo morda prepričali, da si detergent iz kostanja pripravite kar sami.

Ta rastlina je vaš skrivni zaveznik do lepih paradižnikov

Če ste do sedaj mislili, da je kopriva le nadležen plevel, vam sedaj pokažemo, da je ta rastlina še veliko več. Med drugim je odličen zaveznik pri vzgoji paradižnikov. Preberite, kako lahko iz koprive pripravite povsem naravno gnojilo, ki vašim paradižnikom v času rasti in zorenja doda vsa potrebna hranila.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?

Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Ne le, da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!

V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov. Na večini izmed njih boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Zato ni vseeno, kako te snovi v domu shranjujete in kako se znebite njihovih ostankov in embalaž. Kazen za kršitelje je lahko visoka.

Žuželka kot iz pravljice

Ko se je Margaret sprehajala po svojem vrtu, je presenečeno obstala, ko je zagledala nenavadno žuželko, ki je bila videti kot majhen hodeči cvet.

Kako se znebiti plevela na vrtu?

Za lep, urejen cvetlični vrt je vzdrževanje ključnega pomena, to pa vključuje tudi odstranjevanje nezaželenih rastlin. Poglejte, kako se lahko znebite nekaterih najbolj motečih plevelov.

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?

Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

Trik za pranje perila, ki je precej škodljiv

Uporabniki TikToka na družbenem omrežju vsakodnevno delijo trike za čiščenje, pranje perila in druga gospodinjska opravila. Medtem ko so nekateri zares koristni in nam lahko delo precej olajšajo, so drugi povsem neuporabni ali pa celo škodljivi. V zadnjo kategorijo sodi tudi pranje perila z boraksom. Objava je postala viralna predvsem zato, ker naj bi boraks v primerjavi s komercialnimi detergenti predstavljal bolj 'zeleno' izbiro. Pa to zares drži?

Ta domači detergent za perilo vam bo prihranil veliko denarja

Pranje perila je v našem domu skoraj vsakodnevno opravilo in ne samo, da nam vzame čas, tudi stroški pranja niso zanemarljivi. Da bi vsaj malo razbremenili denarnico in hkrati poskrbeli za naš planet, vam predstavljamo zanimiv in učinkovit recept za domači detergent.

Kaj je linolej in kakšne so njegove prednosti?

Ko pomislite na tla iz linoleja, verjetno najprej pomislite na bolnišnična tla, vašo osnovnošolsko jedilnico ali retro kuhinjo vašega starega starša, ne pa na vaš dom. Če pa iščete vodoodporno, okolju prijazno in neverjetno dolgotrajno možnost talne obloge, je linolej odlična izbira.

10 nasvetov, kako takoj živeti bolj trajnostno

Biti okolju prijazen ni tako težko. Vsak dan lahko storite veliko majhnih stvari, ki pomagajo ohraniti naš planet. Predstavljamo vam seznam desetih dejavnosti, s katerimi lahko bolje skrbite za okolje.

Luksuzno domovanje upokojene igralke vas bo pustilo odprtih ust

Čeprav ima komaj 49 let, se je svetovno znana igralka Cameron Diaz že pred leti odločila, da ji je čas, ki ga preživi doma z družino, pomembnejši, in svojo uspešno kariero obesila na klin. Z možem Benjijem Maddenom ter hčerko Raddix živi v domovanju dom, za katerega sta odštela kar 12,2 milijona evrov. Pokukajte vanj!

Veste, kam z odpadnim jedilnim oljem?

Če bi morali izbrati najpogosteje uporabljeno snov v svoji shrambi, bi to verjetno bilo jedilno olje, kajne? Olje se namreč uporablja za skoraj vse obroke, toda ali veste, kaj narediti z odpadnim oljem?

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?

V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Tega o uvoženi hrani še niste vedeli

Če ste že kdaj imeli priložnost poskusiti paradižnik z domačega vrta, se boste najbrž strinjali, da je ta neprimerljivo boljšega okusa od tistega uvoženega, ki kraljuje na večini trgovskih polic. Tudi pri drugih pridelkih in predelanih izdelkih je slika precej podobna, a se kljub temu na koncu še vedno večina odloča za nakup surovin in izdelkov, ki ne izvirajo iz lokalnega okolja. Zakaj je temu tako in kako lahko to spremenimo?

Slovenci lani zavrgli še več hrane

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Nov zeleni trend: rastlinske sobe in domači visokotehnološki vrtovi

Pandemične razmere so mnoge spodbudile, da jim je prostor bolj prijeten za bivanje, če okrasijo dom s sobnimi rastlinami ali celo uredijo rastlinsko sobo.

Konoplja ima v sebi več kot 1000 biološko aktivnih snovi

Konoplja oziroma Cannabis Sativa L. je vsestransko uporabna rastlina. Industrijska in medicinska konoplja se razlikujeta po vsebnosti tetrahidrokanabinola (THC). Prvo lahko vključimo v naš jedilnik, jo uporabimo pri gradnji, ogrevanju, v kozmetiki in še kje, druga je znana po svojih zdravilnih učinkih in seveda kot najbolj uporabljena droga na svetu.

Kako se znebiti polžev na vrtu?

Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki

Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Slovenija s svojo različico kalkulatorja ekološkega odtisa

Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki vsakemu posamezniku omogoča, da izračuna svoj ekološki odtis. Le z vrednotenjem življenjskega sloga in ozaveščanjem lahko naredimo pomembne spremembe za čistejše okolje in posledično za zdravje ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v inštitutu.

Sami naredite lončke za sadike

Izvlecite stare časopise, neželeno pošto in drug odpadni papir iz košev, da boste naredili te preproste, okolju prijazne lončke, s katerimi boste vzgajali nove rastline za svoj vrt.

Hrana, ki pomaga pri alergijah

Sezonske alergije so za tiste, ki jih imajo, lahko prava nočna mora. Pri konstantnem kihanju, smrkanju in tudi pri samem slabšem počutju zaradi različnih alergij, pa lahko pomaga sama prehrana in izbira pravilne hrane.

Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno zavrgel 67 kg hrane

V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860