Dominvrt.si

bolezni in škodljivci

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja

Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?

Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Tako se znebite pršic v vašem domu

Pršice so mikroskopsko majhni škodljivci, ki se naselijo v prašnih predelih naših stanovanj. Prah je njihov priljubljeni življenjski prostor tudi zato, ker je ta pogosto pomešan z odmrlimi delci človeške in živalske kože, s katerimi se prehranjujejo. Ker so tako majhne, jih ni mogoče videti s prostim očesom, a ste lahko prepričani, da se zagotovo nahajajo tudi v vašem domu. Res je, da sicer niso škodljive, ne grizejo in ne širijo bolezni kot denimo stenice, uši ali klopi, vendar pa puščajo iztrebke, ki lahko poslabšajo zdravstveno stanje ljudi, ki so nagnjeni k alergijam in astmi.

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?

Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde

Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom

Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja

Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

Vse, kar morate vedeti o gojenju aronije

Gojenje aronije je lahko koristna izkušnja, vendar morate pred sajenjem upoštevati nekaj ključnih stvari od idealne vrste tal in ravni pH do globine sajenja in ukrepov za zatiranje škodljivcev. V nadaljevanju boste našli vse informacije, ki jih potrebujete za uspešen začetek gojenja aronije.

Imate bele mušice na rastlinah? To morate vedeti

Ali ste na svojih rastlinah opazili drobnim belim mušicam podobne žuželke? Morda imate opravka z belimi mušicami ali tako imenovanimi rastlinjakovimi ščitkarji. Ge za precej pogostega in trdovratnega škodljivca vrtnin pa tudi okrasnega cvetja. Tu so nasveti o tem, kako ga prepoznati, nadzorovati in predvsem, kako se jih znebiti!

Maline, ki so posebne zaradi svoje barve in še bolj zaradi sladkega okusa

Maline so precej pogoste rastline na naših vrtovih, ampak ali ste že kdaj poskusili rumeno različico tega sadeža? S svojim sladkim okusom bi vas zagotovo prepričale. Morda vas sedaj zanima tudi, ali obstaja razlika v negi grmov rdečih in rumenih malin? Vse to izveste v nadaljevanju.

Zakaj se kumara na rastlini začne zvijati?

Gotovo ste že kdaj opazili, da se je kumara na rastlini začela zvijati in ste tako dobili popolnoma deformiran plod? Če gre le za rahlo ukrivljenost, to ne bo težava, a kadar se že manjši plod začne zavijati, to pogosto onemogoči nadaljnjo rast in debeljenje. Da bi ta pojav preprečili, je treba vedeti, zakaj do njega pride.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih

Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Trik z aspirinom, ki ga morate preizkusiti na vrtu

Ali ste vedeli, da lahko uporaba aspirina na vrtu blagodejno vpliva na vaše rastline? Aspirin, ki ga lahko najdemo v vsaki domači lekarni, ima namreč neverjetne učinke na rast rastlin.

Česen posadite zraven teh rastlin

Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

Ali veste, kaj je kumkvat?

Kumkvat je majhno, tropsko drevo, ki ima poleg okusnih plodov tudi to prednost, da je izjemno privlačnega videza in lahko popestri vsak vrt ali teraso. Ta širokolistna zimzelena rastlina ima temno zelene, bleščeče liste in daje plodove v velikosti oliv, ki spominjajo na miniaturne, nekoliko 'valjaste' pomaranče. Odkrijte strokovne nasvete o tem, kako ga lahko gojite tudi pri nas.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika

Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Grah je prva zelenjadnica, ki jo posejemo spomladi

Le kaj je boljše kot nežni mladi stroki živo zelenega in rahlo sladkastega graha, ki naznanjajo pomlad? Ta enoletna zelnata rastlina iz družine metuljnic je precej preprosta za vzgojo, prav tako pa ni nobene bojazni, da bi vam zaradi mraza pomrznila – četudi je ena prvih vrtnin, ki jih posadimo že zelo kmalu v začetku sezone, takoj ko sonce vsaj malo ogreje zemljo.

Kako se znebiti česnove muhe?

Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena

Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

To morate v februarju postoriti na vrtu

Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Poznate božično orhidejo?

Katleja je tipična predstavnica svoje družine, spada namreč med kukavičevke ali orhideje. Enkrat letno tvori lepe in bogate cvetove, ki poleg tega še čudovito dišijo. Časovni okvir cvetenja se sicer razlikuje glede na vrsto, a nekateri hibridi, zlasti tisti, ki so križani z orhidejo Laelia, lahko cvetijo tudi večkrat. Ime katleja ali v originalu 'cattleya' je dobila po Williamu Cattleyju, angleškem vrtnarju iz 19. stoletja, ena izmed njenih vrst pa je poznana pod imenom božična orhideja.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju

Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg

Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Čas je za obiranje kivija

November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!

Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Tako boste odgnali mrčes iz vaše hiše

Škodljivci kaj hitro najdejo pot v vaš dom, zato je dobro, da imate stvari, ki jih privlačijo, stran od njihovega dosega.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860