bonton

Toliko gob lahko naberete, da vas ne doleti kazen
Čeprav na družbenih omrežjih še ni poplave fotografij 'gobarskih ulovov', pa lahko v naših gozdovih, poleg goznih jagod, borovnic in pa dišečega bezga, najdete tudi prve poletne jurčke, lisičke in druge užitne gobe.

Kako pripraviti mizo za slavnostno večerjo
Umetnost postavljanja mize za formalno večerjo ali kosilo je pravzaprav preprosta, ko razumete nekaj osnov. Vzemite si čas in pripravite mizo tako, kot je prav, s tem boste namreč gostom pokazali, da vam je mar. Poleg tega pravilna razporeditev krožnikov, pribora in drugih pripomočkov na mizi pripomore k urejenosti, ki je še posebej pomembna, če morate na manjšo mizo zložiti več pogrinjkov in večjo količino hrane.

Kdo se skriva v temi kraške jame?
Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove
Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!
Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Koča na Kriški gori opozarja: smeti odnesite nazaj v dolino
Izleti na bližnji hrib ali okoliške gore so zagotovo priporočljivi. Svež zrak in hoja namreč pripomoreta k našemu zdravju – tako psihičnemu kot tudi fizičnemu. Toda to ne pomeni, da v hribih pozabite na bonton.

Preživimo čas tudi v jesensko obarvanem gozdu
Lepi jesenski dnevi vabijo na obisk gozdov, ki so obarvani v najrazličnejše odtenke jesenskih barv in so prava paša za oči.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?
Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Gre res za pomanjkanje okusa?
Sociolog in strokovnjak za bonton William Hanson je mnoge razburil s seznamom stvari, ki jih imamo v stanovanju in za katere menimo, da so znak razkošja, v resnici pa naj bi po njegovem odkrivale, da smo pravzaprav revni in brez okusa.

Pasji bonton pri mizi
Ena najpogostejših razvad pri psih je prosjačenje za hrano. Za odvajanje od tovrstnega vedenja potrebujemo nekaj dni do nekaj tednov, odvisno od tega, kako intenzivno lastniki sodelujemo pri "projektu". Preberite zlata pravila postopka, ki so nam jih pripravili strokovnjaki za male živali iz podjetja Tukano.