Dominvrt.si

borelioza

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi

S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni

Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo usodne bolezni

Uživanje v poletnih dneh nam lahko prav hitro zagrenijo komarji z bolečimi in srbečimi piki, ali pa klopi, ki so pri nas vse bolj nevarni. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas. Se sploh lahko ustrezno obvarujemo in odpravimo na brezskrben potep po narav?

V teh dneh pazljivo pri gibanju v naravi

Infektolog Franc Strle opozarja, da so se letos že pojavile okužbe, ki jih prinašajo klopi. Zaradi omejenega delovanja zdravstvenih ustanov, ki so trenutno usmerjene v zajezitev novega koronavirusa, je zato še posebej pomembno, da se v naravo, še posebej v gozd, odpravimo v primernih oblačilih in da se ob prihodu domov temeljito pregledamo.

Prepoznate pike teh žuželk?!

Praktično nemogoče je, da bi se izognili pikom žuželk. Posebej poleti so žuželke bolj dejavne, po drugi strani pa tudi mi preživimo več časa v naravi in smo morebitnim pikom bolj izpostavljeni. Piki so lahko pekoči, boleči, srbeči ... poleg tega pa žuželke prenašajo tudi bolezni. Pa znate že po piku razločiti, katera žuželka vas je obdelala?

Tako nad klope!

Z dvigom temperatur se je začela tudi sezona klopov, ki je zdaj že v velikem razmahu. Kako se zaščititi pred klopi? Kako ga pravilno odstraniti? Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Nujno se zaščitite!

Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom, aktivnostmi v naravi ter med delom na vrtu, so izjemno nevarni. Za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Kdaj je klop za psa najbolj nevaren?

Sezona klopov se začne zgodaj spomladi in traja vse do pozne jeseni. Prebivajo v grmičevju in visoki travi, v nevarnosti, da ga dobijo, so seveda tudi psi, ki se veliko gibljejo po gozdnih površinah. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri naših psih pa najdemo predvsem klope vrst Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus, medtem ko so najpogostejše klopne bolezni, ki se pojavljajo pri psih v Sloveniji, borelioza, anaplazmoza in babezioza.

VIDEO: Že en klop je lahko usoden

Ker so klopi aktivni skoraj vse leto, saj se aktivirajo že pri 4 stopinjah Celzija, morajo biti lastniki psov in mačk nanje pozorni ves čas. V Veterinarski bolnici Šentjur nam je Matej Zupanc, dr. vet. med., povedal več o zaščiti in nekaterih hujših oblikah klopnih okužb pri psih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860