bruhanje pri psu

Ali se psi lahko prehladijo?
Ko je zima oziroma so nizke temperature in preživimo več časa v zaprtih prostorih s hišnimi ljubljenčki, lahko tudi pri njih opazimo prehladu podobne simptome ali čudno vedenje. Se psi tudi lahko prehladijo?

Te hrane nikoli ne smete dajati svojemu psu
Psi imajo tako kot drugi hišni ljubljenčki svoje specifične prehranjevalne navade. Čeprav jim pogosto zadiši tudi naša, človeška hrana, pa ta zanje ni najbolj priporočljiva. V mnogih primerih ne bo prav nobenega problema, če boste svojemu pasjemu ljubljenčku ponudili kakšen grižljaj vašega kosila ali malice, vendar pa tega ne počnite preveč pogosto in predvsem bodite pozorni, deljenju katere hrane se morate izogibati.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi
S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Kako psu pomagati pri potovalni slabosti?
Tako kot ljudje so tudi psi lahko bolj ali manj dovzetni za potovalno slabost, a če je pri ljudeh to nekoliko manj pogosto in se pojavlja le na dolgih razdaljah, je za pse lahko težava že bližnji obisk veterinarja. Kaj lahko storimo v tem primeru?

Zakaj se pes trese?
Razlogov, zakaj se naš pes trese, je več. V hladnejšem delu leta je lahko to znak, da našega ljubljenčka zebe, na splošno lahko s tem izkazuje veselje, v nasprotnem primeru pa tudi ankioznost. Razlogov za tresenje je, tako kot pri ljudeh, več. Poglejmo si nekaj najpogostejših.

Je pitje slane vode lahko za psa nevarno?
Poletje je čas počitka in zabave ob morju in marsikdo s seboj na plažo rad pripelje svojega psa. Tek, lovljenje in plavanje – še posebej, ko se temperature povzpnejo, seveda povzročijo žejo in takrat se lahko zgodi, da vaš ljubljenček spije prvo vodo, ki je na voljo. Na plaži je to seveda morska voda. Pa je lahko to za psa kakor koli škodljivo?

So hortenzije za mačke in pse res strupene?
Čudovite hortenzije, ki s svojimi velikimi cvetovi zaživijo ob koncu maja, so čudovita dopolnitev vašega okrasnega vrta. A pozor, če se po njem sprehajajo tudi domači ljubljenčki, je to lahko težava. Nekatere hortenzije so sicer bolj strupene od drugih, a škodljive so prav vse sorte. Kako jih zaščititi, preberite v nadaljevanju.

Ali so božična drevesa za hišne ljubljenčke strupena?
V zadnjih letih ali bolje rečeno desetletjih je naravno božično smrečico marsikdo zamenjal za umetno jelko iz plastike, in čeprav so razlogi za to odločitev predvsem praktične narave, prijetnega vonja, ki naznanja prihod božiča, ta ne more nadomestiti. Mnenja so vedno deljena, tako umetno kot naravno božično drevesce ima svoje prednosti in slabosti. Pa ste se kdaj vprašali, ali je naravna božična smreka lahko za vašega hišnega ljubljenčka strupena?

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito
Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali
'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Te hrane štirinožni prijatelji ne smejo uživati!
Vsi lastniki psov vemo, da kosmatinci na dnevni ravni potrebujejo veliko gibanja, svežo vodo, hrano in seveda neomejeno količino pozornosti. Velikokrat se srečamo tudi z malimi pasjimi očmi, ki prosijo za naš košček obroka. Katera hrana je tista, ki jo našim štirinožnim prijateljem lahko odstopimo, katera pa je zanje lahko celo strupena?

Lastniki psov, na te sestavine morate biti posebej pozorni!
Ko pomislimo in začutimo, kaj vse nam psi vsakodnevno dajejo in kako so vedno ob nas, se tudi vam zagotovo porodi želja, da jim del tega povrnemo in zanje izbiramo le najboljše sestavine. Za psa je najpomembnejše prav to, da je zadovoljen in zdrav, saj bo lahko le s tem uresničil ves svoj potencial, prav tako pa bo z nami in ob nas še dlje, kot bi bil morda sicer.

Pozor! Med psi razsaja ta nalezljiva bolezen!
Kot kaže, so nižje temperature poskrbele tudi za to, da so začeli zbolevati naši kosmatinci. Namreč, znova se je razširil kužni kašelj. Kaj je kužni kašelj in kako psu pomagati?

S psom na dopust? Pozor!
Če se odpravljate na dopust na morje in nameravate s seboj vzeti tudi psa, morate poskrbeti, da ga ne izpostavljate nevarnostim, ki prežijo nanj. Predvsem mu morate zagotoviti senco in dovolj vode, sicer lahko pride do številnih nevšečnosti. Katerih, preverite v nadaljevanju!

Vaš ljubljenček trpi za ločitveno tesnobo?
Med neštetimi posledicami zaradi pandemije je bila morda ena najlepših porast posvojitev hišnih ljubljenčkov. Toda, ko so se lastniki hišnih ljubljenčkov prvič po daljšem času vrnili v vsakdanjo službo ali šolo, so nekateri ugotovili, da je sprememba rutine pri njihovih ljubljenčkih povzročila znake ločevalne tesnobe.

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom
Zima je zagotovo pokazala svojo moč s snegom in mrazom. Kljub temu pa morajo naši štirinožci ven, na sprehod. Tako smo se pogovarjali z veterinarko, ki nam je razložila, kako moramo skrbeti za svoje ljubljenčke pozimi.

Ali lahko pes je mačjo hrano?
Če se vaš pes po svoji večerji poželjivo sprehodi do posode z mačjo hrano, preberite nadaljevanje.

V teh časih pomislite tudi na svoje ljubljenčke
Življenje se počasi vrača na stare tire, kolikor je to seveda mogoče. Večina ljudi je v zadnjih dveh mesecih opravljala delo od doma, pri tem pa skrbela dodatno še za vse družinske člane in za svoje kosmatince, ki so bili presrečni, da so doma. Kaj pa bo z njimi sedaj, ko se počasi vsi vračamo v svoje 'normalno življenje'?

Med psi razhaja skrivnostna bolezen
Iz Norveške prihaja vest, da je v zadnjih nekaj tednih več deset psov zbolelo za skrivnostno boleznijo, več pa jih je bolezni tudi podleglo. Lastniki pasjih štirinožcev so zaradi tega globoko zaskrbljeni. Oblasti so pozvale vse, naj omejijo stike svojih psov z drugimi psi, prav tako priporočajo, da jih imajo vedno na vrvici.

Zaščitimo svojega ljubljenčka in s tem tudi svojo družino
Prijetne zunanje temperature in sončni žarki nas vabijo k aktivnostim v naravi, pri katerih uživamo tudi s svojimi ljubljenčki. Zavedati pa se moramo, da so v tem času zelo aktivni tudi bolhe, klopi in drugi zajedavci, zato je prav, da svoje ljubljenčke primerno zaščitimo.

Tega verjetno niste vedeli!
Med lastniki psov, strokovnjaki in prodajalci pasjih prehranskih izdelkov se veliko govori o vključevanju surovih ali termično obdelanih, naravnih in umetnih kosti v prehrano psov. Nekateri lastniki poleg druge hrane svojim psom redno dodajajo kosti, drugi temu odločno nasprotujejo.

10 napak, ki jih delamo lastniki psov
Žal lastniki prepogosto pri prehrani psa delamo osnovne napake, s čimer našemu ljubljenčku le škodimo. Svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot., pojasnjuje, katerim napakam se moramo izogibati, če želimo zdravega psa s sijočo dlako.

Pomembno opozorilo za lastnike psov
Če se v teh dneh s svojim štirinožnim kosmatincem sprehajate po gozdu, v parku ali kjer koli drugje v naravi, bodite pozorni na njegovo obnašanje. Njegov smrček namreč lahko doživi bližnje srečanje z gosenico sprevodnega prelca, ki pa je vse prej kot prijetno.

Najpogostejši rakavi tumorji pri psih
Rak žal ne prizanaša niti našim štirinožnim prijateljem, pravzaprav je eden najpogostejših vzrokov smrti pri starejših psih. V nadaljevanju lahko preberete, kateri so najpogostejši maligni tumorji pri psih in kako jih lahko prepoznate.

Težko je razumeti tako kruto dejanje
V Turčiji je skupina otrok nedavno za zabavo nekega pasjega mladička potopila v lepilo in ga vlekla po blatu. Psa so na srečo v zadnjem trenutku rešili, ko je bil pripeljan v zavetišče in nato na veterinarsko kliniko. Tam so mu odstranili zlepljen kožušček ter ga ustrezno oskrbeli, po rehabilitaciji pa mu bodo poiskali tudi nove lastnike.

To morate vedeti vsi lastniki psov ...
Če se odpravljate na dopust na morje in nameravate s seboj vzeti tudi psa, morate poskrbeti, da ga ne izpostavljate nevarnostim, ki prežijo nanj. Predvsem mu morate zagotoviti senco in dovolj vode, sicer se lahko zgodijo številne nevšečnosti. Katere, preverite v nadaljevanju!

Pomembno opozorilo za lastnike psov
Vedno toplejših pomladnih dni se gotovo veselite vsi ljubitelji štirinožnih kosmatincev, saj so tako nujni vsakodnevni sprehodi veliko prijetnejši. Žal pa na kužke v tem obdobju preži tudi marsikatera nevarnost, med katere vsekakor sodi morebitni stik s strupenimi dlačicami gosenic sprevodnega prelca.

Pazite, da ne bo dehidriral
V vročih poletnih dneh so psi in ostale živali poleg nevarnemu vročinskemu udaru močno izpostavljene tudi dehidraciji. V najhujših primerih lahko dehidracija povzroči šok in posledično tudi odpoved notranjih organov. Kakšni so znaki in kako ukrepati?

Kako s psom ravnati v poletni vročini?
Poletje je lahko čudovit čas za nas in za našega psa, predvsem za preživljanje časa na prostem. A visoke temperature so lahko za psa zelo nevarne - celo smrtne. Najpogostejše nevarnosti vročih dni so vročinska kap, dehidracija, driska in opekline. Kako ga pripraviti na "pasjo" vročino?

Je slana voda za psa škodljiva?
Veliko lastnikov psov se ne zaveda negativnih posledic, ki jih lahko imata sol in vročina na njihovega ljubljenčka. Slinjenje, slabost, bruhanje in driska so najpogostejši simptomi. V nadaljevanju vam ponujamo koristne napotke za varno preživljanje morskih počitnic, v primeru, da na dopust vzamete tudi psa.