buč

Ta zelenjava vsebuje kar šestkrat več vitamina C kot pomaranča
Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kako varno je za psa uživanje buč?
Kot ljubečemu lastniku psa vam je gotovo zelo pomembno, da je vaš ljubljenček zdrav in zadovoljen. Veste, torej, in ste zelo pozorni med drugim tudi na to, kaj lahko poje in česa ne. V jesenskem času, ko je na voljo veliko buč, se zato morda sprašujete, kako dober prigrizek so te zanj.

Pozabite na buče, letos je v ospredju gotski glamur
Če ste ljubitelj praznovanja noči čarovnic, potem morate nujno preveriti, kakšni so letošnji trendi v okraševanju doma. Tako kot obstajajo modne zapovedi za božično dekoracijo, tako veljajo tudi za okrasitev v času noči čarovnic.

Kdaj je pravi čas za rezljanje buč?
V naslednjih dnevih in tednih se bodo tudi pri nas začele množiti izrezljane buče, ki s strašljivimi izrazi kukajo z oken in vhodov hiš. Tradicija, ki sicer izhaja z Irske, se je v zadnjih desetletjih uveljavila tudi pri nas. Zakaj ravno buče? Katere so prave in kdaj je pravi čas za rezljanje, da bodo zdržale do noči čarovnic?

Buča špagetarica – zimska buča z zanimivim imenom
Ta zimska buča z nekoliko nenavadnim imenom je med jesenskim pridelkom oranžnorumenih plodov nemalokrat po krivici spregledana. Zato bomo v naslednjih vrsticah pozornost posvetili buči špagetarici ter odgovorili na vsa vprašanja – kje je dobila svoje ime, kako izbrati ravno prav zrelo, kako lahko iz nje pripravimo okusno jed in vse ostalo, kar morate vedeti o njej, da bi jo vzljubili.

Zdaj je čas, da z vrta poberemo te pridelke
Oktober je mesec, ko na vrtu pobiramo še zadnje pridelke. To je čas, ko je treba poletne posevke pred prihajajočo zmrzaljo skopati iz zemlje, na njihovo mesto pa pridejo tisti, ki so bolj odporni na mraz. Določene bolj trdožive vrtnine lahko pobiramo ves čas prehoda v zimo, a spodaj je seznam tistih, ki jih je treba čim prej pobrati – še preden nas preseneti prvi mraz.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Jesenska dekoracija doma niso samo buče
Čeprav so buče v takšnih in drugačnih oblikah in barvah že dolgo stalnica jesenske dekoracije, obstaja veliko domiselnih načinov, kako okrasiti svoj dom s toplino in bogastvom sezone brez njih. Poglejmo nekaj zanimivih in sodobnih rešitev, če ste se tega dekorativnega elementa že nekoliko prenajedli – v prenesenem ali pa dobesednem pomenu.

To je skrivnost velikanskih buč
V jeseni se marsikdo rad pohvali z velikimi bučami vseh barv, oblik in velikosti. Medtem ko je večini izmed nas dovolj, da iz nje pripravimo okusno juho ali drugo kulinarično poslastico ali pa jo uporabimo kot čudovit jesenski okras, drugi vidijo zabavo v tekmovanju in primerjanju, komu bo zrasla večja. Ampak, kako sploh priti do takšne buče?

Kako vemo, da je lubenica zrela in je čas, da jo poberemo?
Lubenica je enoletno sadje, ki potrebuje razmeroma dolgo rastno sezono z veliko sonca in toplimi temperaturami, seveda, če je naš cilj velik, sočen in sladek sadež. Je sorodnica kumar in buč, a zaradi nekoliko zahtevnejše pridelave in predvsem potrebe po vročem in dolgem poletju, ni tako zelo pogosta na naših njivah in vrtovih. Mnogim pa težavo nenazadnje povzroča tudi izbira najustreznejšega časa za pobiranje.

Trik, kako oživiti ovenelo solato in druge vrste zelenjave
Se vam pogosto zgodi, da se solata, fižol, korenje in druga zelenjava v vašem hladilniku pokvarijo, še preden jih uspete porabiti? Poln predal zelenjave, ki je bila še dan ali dva nazaj sočna, hrustljava in polna vitaminov, sedaj pa je uvela in nič kaj privlačna na pogled, nam lahko pošteno pokvari dan. Na srečo pa ni nobene potrebe, da takšno zelenjavo in sadje takoj zavržete.

Izbor najlepših venčkov te jeseni
Jesen je brez dvoma eden lepših letnih časov, ki že sam po sebi ponuja obilo materialov za ustvarjanje naravne dekoracije. Med drugim lahko ustvarite čudovit in izviren venček, ki ga obesite na vhodna vrata ali postavite na mizo. Predstavljamo nekaj idej, ki bodo vaš dom to jesen in zimo naredile še bolj topel in prijeten.

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic
Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

Kako najpreprosteje izrezljati bučo
Če ste se letos morda prvič odločili, da boste rezljali buče, potem je dobro upoštevati teh nekaj napotkov, da bo delo lažje steklo. Izdamo pa vam tudi trik, da bo buča dalj časa lepa!

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Jesenska dekoracija doma niso samo buče
Čeprav so buče v takšnih in drugačnih oblikah in barvah že dolgo stalnica jesenske dekoracije, obstaja veliko domiselnih načinov, kako okrasiti svoj dom s toplino in bogastvom sezone tudi brez njih. Poglejmo nekaj zanimivih in sodobnih rešitev, če ste se tega dekorativnega elementa že nekoliko prenajedli – v prenesenem ali pa dobesednem pomenu.

Katere vrste buč so užitne in katere so samo za dekoracijo?
Buče so v zadnjih letih postale zelo priljubljene. Zanimanje vrtičkarjev v zadnjem času žanjejo tako klasične kot tudi nove sorte, in ob tem je na mestu vprašanje, katere izmed njih so pravzaprav namenjene samo dekoraciji in s katerimi lahko obogatimo svoj jedilnik. Pa poglejmo!

Na računu imata milijone, živita pa na kmetiji
Mila Kunis in Ashton Kutcher sta eden redkih hollywoodskih parov, ki jima poročeno družinsko življenje uspeva več kot odlično. Spoznala sta se davno nazaj med snemanjem priljubljene televizijske serije, se zaljubila nekoliko kasneje in ljubezensko pravljico leta 2015 okronala še s poroko. V zakonu sta se jima rodila dva otroka, deklica Wyatt in deček Dimitri. Pred nekaj leti se je družina preselila v nov dom, katerega vrata je slavni par sedaj odstrl za javnost.

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce
Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

Zabavna okrasitev doma za noč čarovnic
Noč čarovnic praznujemo 31. oktobra oziroma v noči iz 31. oktobra na 1. november. Dobeseden prevod angleške besede za ta praznik bi bil bolj: večer vseh svetih oziroma večer pred vsemi svetimi. Začeli naj bi ga praznovati Kelti, seveda so se običaji od tedanjih časov nekoliko spremenili. Stari Kelti tako niso rezljali buč, naj bi si pa nadeli kostume.

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?
Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

Tatjana Krejan Košan: 'Zaradi pisanosti, barvitosti, sem nekako padla med buče'
Tatjana Krejan Košan je svojo poklicno pot začela kot študentka agronomije. Nato se je zaposlila kot svetovalka v kmetijski zadrugi in se začela spogledovati s krompirjem, vendar ji je pot prekrižal znanec, ki ji je iz tujine prinesel nekaj bučnih semen. Vse ostalo je zgodovina. Hobi je prerastel v nekaj več in kljub temu, da sicer opravlja delo kmetijske inšpektorice, bi težko rekli, da so buče samo njen način kratkočasenja.

10 zanimivih dejstev o jeseni, ki jih morda niste poznali
Glede na to, da je tu jesen, smo za vas pripravili nekaj zanimivih dejstev, ki jih mogoče še ne veste o tem letnem času.

8 idej za jesensko dekoracijo
Počasi se temperature nižajo in postajajo vse bolj jesenske. To pomeni, da je nastopil čas za spremembo garderobe, pa tudi za prilagoditev dekoracije. Za vas smo pripravili nekaj preprostih idej.

'Spet sedite tukaj ... Prekleta golazen hudičeva ...'
Vsak teden je nekdo na Kmetiji bližje zmagi in veliki nagradi. Toda pot do tja ni lahka. Ustvarjalci oddaje skupaj z gospodarico Nado vsak teden poskrbijo za nove naporne tedenske naloge, tako tudi ta teden ni nič drugačen.

Obožujete kostanj? Potem morate vedeti ...
Letošnje leto nas je razveselilo s sončnim in zelo vročim poletjem, kljub hladu pa ima tudi jesen ima svoje čare. Razveselili smo se gob in dobrot z domačega vrta, sedaj pa bodo na svoj račun prišli tudi ljubitelji kostanja. Ga imate radi? Potem berite dalje ...

Nov rekord – poglejte, kako težka je bila buča
Slovenci smo zagotovo strastni vrtičkarji, od rok pa nam gredo tudi rekordi. Vsakoletno tekmovanje v najtežji, največji in najdaljši buči je prineslo nov rekord.

Idealne za tiste, ki želite izgubiti nekaj kilogramov
Bučke, ki so izjemno okusne, lahko jih uporabimo v številnih slanih in sladkih jedeh in so nadvse enostavne za vzgojo. Če jih imate tudi vi radi, jim le poiščite prostor na svojem vrtu.

Oboževalec iz buč zgradil celotno vas
Buče so počasi dozorele na našem vrtu, ravno v času, ko prihaja noč čarovnic. Ti veliki oranžni sadeži pa se uporabljajo na več načinov. Buča je hranljiva in dobra za uživanje, uporabimo pa jih tudi za dekoracijo.