buča

10 načinov, kako uporabiti bučo, potem ko smo jo izrezljali za noč čarovnic
Potem ko svojo veliko čudovito bučo izrežemo, izdolbemo in ob noči čarovnic postavimo pred vhodna vrata, nam ostane njena notranjost, ki pa je preveč dragocena, da bi jo zavrgli. Poglejmo nekaj idej, kako lahko uporabimo tudi oranžno meso in tako poskrbimo za popoln izkoristek tega jesenskega pridelka.

Kako varno je za psa uživanje buč?
Kot ljubečemu lastniku psa vam je gotovo zelo pomembno, da je vaš ljubljenček zdrav in zadovoljen. Veste, torej, in ste zelo pozorni med drugim tudi na to, kaj lahko poje in česa ne. V jesenskem času, ko je na voljo veliko buč, se zato morda sprašujete, kako dober prigrizek so te zanj.

To so najbolj izvirne buče za letošnjo noč čarovnic
Noč čarovnic je pred vrati in čas je da prav zares pred vrata svojega doma postavimo kakšno bučo ali dve. Predstavljamo vam nekaj idej, ki so letos osvojile splet in navdušujejo s svojo izvirnostjo in preprosto izdelavo – vse od prikupnih pa do neverjetno strašljivih.

Kdaj je pravi čas za rezljanje buč?
V naslednjih dnevih in tednih se bodo tudi pri nas začele množiti izrezljane buče, ki s strašljivimi izrazi kukajo z oken in vhodov hiš. Tradicija, ki sicer izhaja z Irske, se je v zadnjih desetletjih uveljavila tudi pri nas. Zakaj ravno buče? Katere so prave in kdaj je pravi čas za rezljanje, da bodo zdržale do noči čarovnic?

Buča špagetarica – zimska buča z zanimivim imenom
Ta zimska buča z nekoliko nenavadnim imenom je med jesenskim pridelkom oranžnorumenih plodov nemalokrat po krivici spregledana. Zato bomo v naslednjih vrsticah pozornost posvetili buči špagetarici ter odgovorili na vsa vprašanja – kje je dobila svoje ime, kako izbrati ravno prav zrelo, kako lahko iz nje pripravimo okusno jed in vse ostalo, kar morate vedeti o njej, da bi jo vzljubili.

To je skrivnost velikanskih buč
V jeseni se marsikdo rad pohvali z velikimi bučami vseh barv, oblik in velikosti. Medtem ko je večini izmed nas dovolj, da iz nje pripravimo okusno juho ali drugo kulinarično poslastico ali pa jo uporabimo kot čudovit jesenski okras, drugi vidijo zabavo v tekmovanju in primerjanju, komu bo zrasla večja. Ampak, kako sploh priti do takšne buče?

Kako pripraviti ozimnico?
Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih. Če nimate vrta, nič hudega, v bližnji trgovini ali še bolje – na kmetiji boste našli vse kar potrebujete.

Ali veste, kaj so čajote?
Ste že slišali za čajoto? Gre za vrsto bučke nekoliko nenavadnega videza, ki spominja na hruško in je nežnega, rahlo sladkega okusa. Spada med bučevke, enako kakor lubenice, kumare, cukini bučke in jesenske buče. Posebno priljubljena je v državah srednje Amerike, od koder tudi izvira, zaradi nezahtevne pridelave, preprostega skladiščenja, zelo ugodne hranilne sestave in vsestranske uporabnosti v kuhinji pa se je razširila tudi v drugih kulturah.

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic
Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

Kako najpreprosteje izrezljati bučo
Če ste se letos morda prvič odločili, da boste rezljali buče, potem je dobro upoštevati teh nekaj napotkov, da bo delo lažje steklo. Izdamo pa vam tudi trik, da bo buča dalj časa lepa!

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Poznate resnico o bučnem olju?
Bučno olje je ne le odličnega okusa in nepogrešljiv dodatek številnim solatam, temveč je znano po svoji vsestranski uporabi in je za piko na i tudi prava zakladnica zdravja. Čeprav je najbolj priljubljeno na Štajerskem in v Prekmurju, ga lahko najdemo v skoraj vsakem slovenskem gospodinjstvu.

Buča, ki že v imenu skriva okus po maslu in oreščkih
Jesen nam prinaša oblilo okusnih pridelkov in če kdo, potem je maslena buča kraljica tega obdobja. Spada med zimske buče, kar pomeni, da lahko v njenem okusu uživamo še mesece po tem, ko smo jo pobrali z vrta ali njive. Ime je dobila po svoji teksturi in prijetno maslenemu, rahlo oreškastem okusu, idealna pa je za pripravo najrazličnejših slanih in sladkih jedi.

Buča, ki jo obožujejo na Japonskem
Hokaido je majhna ali srednje velika zimska buča s trdo oranžno lupino. Je jedilna buča, ki se lahko uporablja v vseh vrstah sladkih in slanih receptov, kot so juhe, enolončnice in kari, pa tudi kolački, hitri kruhki in torte. Kuhana ali pečena je rahlo sladkastega okusa, svilnate teksture in živo oranžne barve.

Pripravite balkon na jesen
September že predstavlja trenutek, ko bi lahko počasi začeli svoj balkon pripravljati na nov letni čas. Tako boste ta kotiček, kjer ste v svojem stanovanju lahko zunaj na zraku, uporabljali dlje in ga torej maksimalno izkoristili.

Katere vrste buč so užitne in katere so samo za dekoracijo?
Buče so v zadnjih letih postale zelo priljubljene. Zanimanje vrtičkarjev v zadnjem času žanjejo tako klasične kot tudi nove sorte, in ob tem je na mestu vprašanje, katere izmed njih so pravzaprav namenjene samo dekoraciji in s katerimi lahko obogatimo svoj jedilnik. Pa poglejmo!

Ljubke 'bučne' ideje za jesensko dekoracijo
Mateja Hojnik, ki s svojimi sledilci na Instagram profilu 'Ljubki dom' redno deli najlepše kotičke svojega doma, nadvse uživa tudi v ustvarjanju najrazličnejše dekoracije. Glavne akterke jeseni so seveda buče, ki jih lahko na tak ali drugačen način ustvarite tudi sami – nekaj njenih idej, kako ustvariti prikupne dekorativne buče, predstavljamo spodaj.

Tatjana Krejan Košan: 'Zaradi pisanosti, barvitosti, sem nekako padla med buče'
Tatjana Krejan Košan je svojo poklicno pot začela kot študentka agronomije. Nato se je zaposlila kot svetovalka v kmetijski zadrugi in se začela spogledovati s krompirjem, vendar ji je pot prekrižal znanec, ki ji je iz tujine prinesel nekaj bučnih semen. Vse ostalo je zgodovina. Hobi je prerastel v nekaj več in kljub temu, da sicer opravlja delo kmetijske inšpektorice, bi težko rekli, da so buče samo njen način kratkočasenja.

Lastniki psov, na te sestavine morate biti posebej pozorni!
Ko pomislimo in začutimo, kaj vse nam psi vsakodnevno dajejo in kako so vedno ob nas, se tudi vam zagotovo porodi želja, da jim del tega povrnemo in zanje izbiramo le najboljše sestavine. Za psa je najpomembnejše prav to, da je zadovoljen in zdrav, saj bo lahko le s tem uresničil ves svoj potencial, prav tako pa bo z nami in ob nas še dlje, kot bi bil morda sicer.

Tudi Slovenci imamo svojega
Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Nov rekord – poglejte, kako težka je bila buča
Slovenci smo zagotovo strastni vrtičkarji, od rok pa nam gredo tudi rekordi. Vsakoletno tekmovanje v najtežji, največji in najdaljši buči je prineslo nov rekord.

Luks, avstralski ovčar – zna in razume vse, le govoriti ne zna
Tanja Postružnik Koren, simpatična in nasmejana voditeljica, ima doma zelo simpatičnega spremljevalca: "Je zagotovo moj tretji otrok, najboljši sopotnik med tekom, hojo ali hribolazenjem, moja kosmata buča."

Lepota majhnih vrtov: nasveti za gojenje cvetja na oknu
Za lep, dišeč in barvit vrtiček, v katerem boste uživali vsak dan, ne potrebujete veliko prostora. Poglejte, kako se organizirati in uživati v čudovitem vrtičku, tudi če imate na voljo res majhen prostor, na primer okensko polico.

Tanja Žagar: sinček je nor na domač balkonski paradižnik
Tudi na majhnem prostoru se da gojiti zelenjavo, le začeti je treba. Samo poglejte, kako si je simpatična pevka Tanja Žagar uredila svoj vrtiček kar na balkonu. Vanj daje veliko ljubezni in kot pravi, so nad vrtičkom navdušeni vsi, še posebno mali sinček.

Oboževalec iz buč zgradil celotno vas
Buče so počasi dozorele na našem vrtu, ravno v času, ko prihaja noč čarovnic. Ti veliki oranžni sadeži pa se uporabljajo na več načinov. Buča je hranljiva in dobra za uživanje, uporabimo pa jih tudi za dekoracijo.

Top ideje za jesensko dekoracijo
Če svoj dom radi okrasite v duhu letnega časa, potem je zdaj čas, da vanj vnesete tople barve jeseni. Najboljšo dekoracijo nam ponuja kar narava sama, le na sprehod v bližnji gozd, park ali na domači vrt se je treba odpraviti. Zbrali smo nekaj idej, kako z jesenskimi plodovi polepšati v svoj dom.

Pravilno skrbite za svoj vrt?
Ko je govor o lastnih pridelkih in vrtninah na našem vrtu, se veliko ljudi zaveda pomena domačih semen in sadik. Zakaj so ta pomembna in zakaj je pomembno ohranjevanje teh?

Nenavadne buče so prava senzacija
Običajno izrezljamo usta, oči, morda nos in kakšen 'dodatek' in še to upam, da se bo vse lepo izšlo in se kakšen del ne bo odlomil. Nekateri so na tem področju pravi umetniki. Poglejte te nenavadne buče!

Vrhunske stvaritve iz buč
Zdaj je čas, ko se na njivah in vrtovih bohotijo oranžne buče. Poglejte si nekaj stvaritev, ki so jih na ogled postavili v Nemčiji.

Tega o noči čarovnic zagotovo niste vedeli
Hitro se približuje najbolj strašna noč v letu, ko bodo čarovnice plesale in kuhale napoje v velikih kotlih, po hišah pa bodo strašili duhovi. Presenetite jih ter jim pripravite strašljive prigrizke in napoje!