cerkev

Grozljiva podoba luksuzne soseske po obsežnem požaru
Ogromen požar, s katerim se borijo gasilci na območju Los Angelesa, je že zajel tudi nekatere domove slavnih. Čeprav imajo veliko pod palcem – in morda še kakšno nepremičnino v lasti – pa je izguba doma ne glede na vse bogastvo težka življenjska preizkušnja.

Huda suša razkrila potopljeno vas
Zaradi visokih temperatur in dolgotrajne suše v Grčiji se je po več desetletjih znova pokazala potopljena vas Kallio.

Kako božična drevesa krasijo po svetu: jabolka, grilanda iz pokovke in brusnic, piškoti
Morda ste bolj človek navade in svoje domovanje vsako leto okrasite z istimi okraski, ki jih postopoma dopolnjujete z novimi. Ali pa ste eden tistih, ki nenehno spremlja trende in vsako leto izbere novo barvno shemo za božično-novoletno okrasitev. Ne glede na to, kam spadate, so nove ideje za okraševanje vedno dobrodošle. Preverili smo, kaj v različnih državah krasi domove ljudi v tem času.

Je to najlepša božična rastlina?
Številne domove v božičnem času krasijo izbrane okrasne rastline: od božične zvezde, bodike, amarilisa do božičnih dreves. Katere rastline so značilne za božič in kakšen je njihov simbolični pomen?

Kakšni nagrobni aranžmaji so letos priljubljeni?
Od grških časov, ko so na grobove padlih bojevnikov polagali cvetje, pa do danes, ko okraševanje grobov postaja vedno večji ekološki problem, je preteklo kar nekaj časa, a pomen v osnovi ostaja enak – počastiti spomin na umrle. Ob prihajajočem prazniku smo raziskali, kako se je tradicija spreminjala skozi zgodovino, preverili, katere navade so se ohranile do danes, in povprašali, kam gredo trendi v teh časih.

Ko mošt postane vino
11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Od pletenic do letečih zmajev in pisanih lobanj: različni običaji ob dnevu spomina na mrtve
Pred dnevom spomina na mrtve mnogi hitijo z urejanjem grobov, izbiranjem cvetja in sveč. Na tak način se pokojnih spominjajo v številnih državah. A v določenih kulturah imajo tudi svoje posebne običaje ob tem prazniku. Preverili smo, kakšne.

Eden najbolj srhljivih otokov na svetu je zdaj v ruševinah
Otok, ki je znan kot eden najbolj neprijetnih krajev, leži tik ob obali blizu Benetk. Majhen, razvpit otok, ki je nekoč 'gostil' na tisoče žrtev črne kuge, je zdaj v ruševinah, a še vedno privlači poglede, ravno zaradi temne zgodovine.

Ohladitev: Za veliko noč bo dišalo po potici, za njo pa po snegu?
Pred nami je praznik, ko se zbere vsa družina, oživijo običaji. Pred nami pa miza različnih dobrot, ki jih pripravimo s srcem. Posebna pozornost je namenjena pirhom, kakšni bodo oziroma kakšnih barv bodo letos, bo seveda odločal vsak zase. Domišljija ima prosto pot. Kakšno barvo neba pa bomo imeli nad Slovenijo in ali bo morda celo kaj pocukralo pri tleh, pa bo odločala mati narava. V naslednji minutah vam bomo razvozlali podrobnosti, kaj se obeta.

Vijoličasta je res zanimiva izbira
Veliko pomenov, ki jih danes nosi vijoličasta barva, je povezanih s tem, da jo je bilo v zgodovini dolgo časa zelo težko pridobiti, tako da je bila redka, posledično draga in zato cenjena. To je razlog, da je barva, ki je povezana s kronanimi glavami – s kralji, cesarji, še prej faraoni itn. Oni so si jo lahko privoščili in ker je veljala za dragocenost, so jo nosili kot znak svoje posebnosti.

Zvezdnik prodaja svoje nenavadno posestvo
Potem ko se je leta 2014 sporazumno ločil od svoje žene, igralke Gwyneth Paltrow, kar sta sama poimenovala kar 'zavestno odparčkanje', je Chris Martin, sicer pevec skupine Coldplay, v Malibuju sprva kupil eno izmed posestev, sčasoma pa je dokupil še tista bližnja. Ta naj bi bila predvsem za obiske družine in prijateljev. Zdaj pevec svoje imetje prodaja.

Na prodaj cerkev, vredna 500 milijonov evrov
Na prodaj je luksuzno domovanje, ki je nekdaj služilo bogoslužju in cerkveni dejavnosti, danes pa se prodaja tistim, ki imajo nekoliko več pod palcem.

Za kaj se boste odločili letos?
1. november obeležujemo dan spomina na mrtve, ki je dela prost dan že od leta 1929. Pred drugo svetovno vojno se je imenoval kot praznik 'vsi sveti', po drugi svetovni vojni dan mrtvih, od leta 1991 pa uporabljamo ime dan spomina na mrtve. Od istega leta ta dan obeležujemo tudi kot državni praznik.

Gorijo pljuča Zemlje
Ko je gorela katedrala Notre Dame, je svet stal in z zgroženimi obrazi, neposredno ali pa prek televizijskih ekranov nemo opazoval dogajanje. Gorela je znamenita cerkev, ki za človeštvo predstavlja bogato dediščino, hkrati pa predstavlja delček mozaika človeštva, ki ga preprosto nismo smeli izgubiti. Notre Dame je z gorečimi plameni polnila časopise širom sveta. Danes ponovno gori brazilski pragozd, gozd, ki mu pravijo tudi pljuča matere Zemlje. Največji deževni gozd na našem planetu je v plamenih, ki jih svet še ni videl.

Moderni načini barvanja pirhov
Ste siti barvanja pirhov s čebulnimi olupki? Bi radi letos poskusili nekaj novega? Pripravili smo nekaj načinov barvanja in okraševanja pirhov, ki vam bodo dali inspiracijo, da poskusite nekaj novega.

Martinovo pri nas: številke, ob katerih se zvrti!
God svetega Martina praznujemo 11. novembra. Ta dan dandanes obeležujemo kot dan, ko se mošt spremeni v vino in ga običajno povezujemo z debelo obloženimi mizami. Pa sploh poznate zgodbo o svetem Martinu?

Nora prenova, ki osupne
Da, prav ste prebrali. Znan ameriški proizvajalec športne opreme, ki slovi tudi po izrednem čutu za estetiko, je z namenom, da pri mladih spodbudi željo po ukvarjanju s športom in pomaga razvijati njihov talent, 133 let staro cekev spremenil v košarkarski center.

Za zvezdnika žrtvovali 12 stanovanj
Tom Cruise si je omislil novo 'penthouse' stanovanje na Floridi. Hollywoodski zvezdnik tako zapušča Beverly Hills in seli v bolj mirno okolje.

Čas martinovanja je tu
11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Za prestižno nagrado se poteguje tudi 10 slovenskih projektov
Med 356 projekti, ki se potegujejo za evropsko nagrado za sodobno arhitekturo Mies van der Rohe 2017, je tudi deset slovenskih. S po največ projekti, kar 28, sta tokrat zastopani Francija in Španija. Žirija bo v ožji izbor uvrstila 40 projektov, izmed katerih bo izbrala pet finalistov. Nagrado bodo podelili 26. maja.

Prenova, kakršne ne bi nikoli pričakovali
Si predstavljate, da bi živeli v cerkvi? Verjetno težko, kajne?! A čeprav se sliši še tako nenavadno, je kar nekaj cerkva spremenilo namembnost in so danes sicer nenavadni, a čudoviti domovi. Ena takih je tudi cerkev v Chicagu.

Noro, kakšna prenova!
Stoletja stara kamnita cerkvica v Angliji je pred dvema letoma dobila novo ’življenje’. A po novem ne služi več svojemu prvotnemu namenu, ampak je postala udoben dvonadstropni dom mladega para.

Česa tako bizarnega pa še ne!
Da bi čim več žensk privabili k molitvi, so na Tajlandu zgradili cerkev, ki je vse prej kot običajna. Zgrajena je namreč v obliki ženskega čeveljca s peto, ki spominja na tistega, ki ga je izgubila Pepelka.

Spreletel vas bo srh ...
Dandanes skoraj ni materiala, iz katerega ne bi mogli zgraditi hiše, koče ali na primer cerkve. A nenavadne materiale so pri gradnji uporabljali že stoletja nazaj in eden bolj bizarnih so vsekakor človeške kosti, iz katerih je med drugim okrašena tudi notranjost cerkve v češkem naselju Sedlec.

Prenova, kakršne ne bi nikoli pričakovali
Si predstavljate, da bi živeli v cerkvi? Verjetno težko, kajne?! A čeprav se sliši še tako nenavadno, je kar nekaj cerkva spremenilo namembnost in so danes sicer nenavadni, a čudoviti domovi. Ena takih je tudi cerkev v Chicagu.

Ne boste mogli verjeti svojim očem!
Barry Cox iz Nove Zelandije že celo življenje goji ljubezen do dreves in cerkva. Prepotoval je dobršen del sveta in preučeval arhitekturo različnih cerkva, potem pa se mu je lepega dne utrnila ideja, da bi eno ’zgradil’ na lastnem posestvu. Izdelal je podroben načrt, končni rezultat pa je naravnost neverjeten.

Prenova, ki preprosto osupne!
Kar se v srednji in južni Evropi zdi nepredstavljivo, je na severu Evrope lahko zelo običajno. Tako je denimo tudi z zelo nenavadnim domovanjem nizozemske družine, ki si je svoj dom uredila kar v notranjosti cerkve. Si ga lahko zamislite?

To prenovo morate videti!
Če so vam všeč velike hiše s prostornimi sobami, boste zagotovo navdušeni nad hišo Hudson St. House, ki se nahaja v predmestju Melbourna v Avstraliji. Gre za čudovito delo arhitektov iz studia Bagnato Architects in je rezultat 'predelave' anglikanske cerkve iz leta 1892 v razkošno in sodobno domovanje.

Prenova, ki vas bo popolnoma osupnila
Nedavno so cerkveni stolp ene izmed cerkva v središču Manchestera prenovili v luksuzno domovanje s štirimi spalnicami, telovadnico, savno in jakuzzijem, ki se razprostira čez devet nadstropij. Razkošno stanovanje je naprodaj za okrogel milijon dolarjev (832.000 evrov).

To je zmagovalna stavba leta 2014
Na Svetovnem festivalu arhitekture v Singapurju, že sedmem zapovrstjo, so izbrali najlepše stavbe leta 2014. Za stavbo leta so tokrat proglasili vietnamsko The Chapel, ki so jo zasnovali v arhitekturnem studiu A21.