Dominvrt.si

co2

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

Znanstveniki razkrili, kako nas komarji locirajo

Skupina znanstvenikov na univerzi v Santa Barbari se je med preučevanjem komarjev dokopala do zanimivega odkritja.

Naj zunanja enota klimatske naprave ne kazi vašega vrta

Ali tudi vam ni všeč, kako je zunanja enota klimatske naprave videti za vašo hišo? Ko načrtujete namestitev klimatske naprave, je pomembno upoštevati tako estetske kot funkcionalne vidike.

Element, ki je ključen za prijetno hladen dom

Energetsko učinkoviti domovi – tako novi kot obstoječi – za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo učinkovito prezračevanje. Ker fizično prezračevanje ni dovolj, je v sodobnih bivanjskih okoljih nujen kakovostni prezračevalni sistem, ki skrbi za reden dotok svežega zraka in odstranjuje tisto, česar ne želimo: ogljikov monoksid, vonjave, prašne delce, vlago in podobno.

Znana slovenka nam je zaupala, kam se najraje odpravi s kolesom

Zeleni prehod, okoli katerega v tem času potekajo številne razprave, vključuje tudi premagovanje izzivov na področju trajnostne mobilnosti. In le katero vozilo je bolj trajnostni kot kolo? Nizozemska nam je v tem oziru lahko vzgled, saj je ena izmed redkih držav, ki ima več koles kot prebivalcev. Kot poroča BBC v mestih kot so Utrecht,Amsterdam in Haag opravijo več kot 70 % vseh premikov s kolesi. Poglejmo, kako jim je v praksi uspelo uresničiti to, kar si želi večina mest in držav – ter kako daleč je Slovenija. O slednjem smo se pogovarjali tudi z znanim parom, ki vekrat kot v avtomobil, sede na kolo.

Miti in resnice o toplotni črpalki

Toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene zaradi svoje energetske učinkovitosti in prijaznosti do okolja. Kljub temu še vedno obstaja veliko napačnih prepričanj, ki lahko odvrnejo od razmisleka o nakupu.

Končal se je JYSK Green week: Zaposleni v JYSKu v akciji za bolj trajnostno Slovenijo

Vključevanje okoljske trajnosti v vse ustrezne vidike poslovanja je eden glavnih ciljev JYSKa, danske trgovske verige, prisotne po vsej Sloveniji. Na globalni ravni je JYSK prevzel pomembno odgovornost v boju proti podnebnim spremembam, recikliranju odpadkov, zmanjšanju embalaže in prodaji okolju prijaznejših izdelkov. V Sloveniji JYSK izvaja nenehne pobude za bolj trajnostno delovanje in včeraj se je zaključil JYSK Green week, v katerem je sodelovalo vseh 216 JYSKovih zaposlenih v Sloveniji.

REHAU predstavil okna prihodnosti: Pogled v lepši, varnejši in trajnostni svet

REHAU se je tudi letos udeležil enega največjih sejmov industrije oken in vrat Fensterbau Frontale 2024 v Nürnbergu v Nemčiji, kjer je predstavil svoje najnovejše inovacije in gostil več kot 400 partnerjev in kupcev iz celotne regije. REHAU je pod sloganom All in One Partner predstavil izboljšave svojega širokega portfelja, ki prinašajo konkretne rešitve, merljivo dodano vrednost in trajnost za vse partnerje.

Zelena streha: trajnostna rešitev za urbano okolje

Zelene strehe predstavljajo pomemben element v urbani arhitekturi, saj spreminjajo podobo in delovanje mestnih okolij. Njihov vpliv presega zgolj estetski vidik, saj zmanjšujejo vpliv mestnih toplotnih otokov, prispevajo k boljši kakovosti bivanja ter ustvarjajo privlačno okolje za prebivalce, kot tudi obiskovalce mest. Čeprav so zelene strehe relativno nov pojav v urbanih naseljih, njihova priljubljenost narašča s hitro urbanizacijo tako pri nas kot v svetu.

Tako bi podnebno krizo rešil Bill Gates

Znanstveniki že desetletja poskušajo najti načine, kako ustaviti podnebne spremembe ali vsaj omiliti njene negativne posledice – med drugim tudi s črpanjem ogljikovega dioksida iz ozračja in shranjevanjem pod zemljo. Nekdanji lastnik in ustanovitelj podjetja Microsoft pa naj bi dobil zamisel, ki jo je navdihnila ena najbolj popularnih igrač na svetu – Lego kocke.

Zato bi morali pozimi spati pri odprtem oknu

Ko vreme postaja vse hladnejše, je neizogibno, da si želimo v svojem domu čim več udobja in topline, tudi med spanjem. V zimskih mesecih tako pogosto hrepenimo po prijetnem občutku, ko zaviti v odejo ležimo v topli postelji. A čeprav je to prijetno, strokovnjaki razkrivajo, zakaj bi morali tudi pozimi spati pri odprtem oknu.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Nepopravljiva škoda, ki jo je povzročilo dvanajst najbogatejšiih Zemljanov

Nova študija je pokazala, da samo 12 milijarderjev izpusti toliko toplogrednih plinov kot 2,1 milijona gospodinjstev po svetu. To je količina, za katero bi 'navaden zemljan' potreboval več kot 1500 let.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

5 razlogov, zakaj morate imeti sončno elektrarno na balkonu!

Ste razmišljali o namestitvi sončne elektrarne na streho, pa za to nimate pogojev ali finančnih sredstev? Najboljša alternativa temu je balkonska sončna elektrarna, ki jo lahko namestite na balkon, nadstrešek ali vrt, hkrati pa je cenovno izjemno dostopna.

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?

Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Učinkovito preprečite pojav vlage in plesni v domu

Svež zrak v stanovanju je zagotovo eden ključnih dejavnikov, ki zagotavljajo zdravo in udobno bivalno okolje. Redno prezračevanje je zato izjemnega pomena, žal pa se v mnogih domovih kljub temu pogosto na stenah nabira vlaga, ki lahko povzroča plesen, prostori so zatohli, zrak pa vse prej kot zdravju prijazen. Edina dolgoročno učinkovita rešitev je zato vgradnja kakovostnega prezračevalnega sistema.

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem

Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja

Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Vsestranska uporaba komposta

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Blaž Švab: 'Najbolj je hvaležna denarnica'

V zadnjem času v luči aktualnega dogajanja vedno več ljudi razmišlja o menjavi ogrevalnega sistema. Ker se kot družba vedno bolj zavedamo pomena varovanja okolja in eneretske učinkovitosti, hkrati pa iščemo rešitve, ki bi bile čim bolj prijazne naši denarnici, se ni za čuditi, da je zanimanje za nakup toplotne črpalke v porastu. Gre namreč za sistem ogrevanja, ki zagotavlja dolgoročno varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizke stroški ogrevanja, udobje ter številne druge ekonomske in ekološke koristi.

Ko zagori olje na štedilniku

Če veste, kako pogasiti požar, lahko preprečite, da bi vaša hiša pogorela, in vam celo reši življenje.

Veliko več kot lep okras: zaradi te rastline boste tudi bolje spali

Sobne rastline so zagotovo zelo lepa dekoracija doma, zelo uporabne lastnosti pa ima tudi ena najbolj priljubljenih zelenih lepotic. Po mnenju znanstvenikov pa ta čudovita rastlina skriva tudi skrivnost dobrega spanca.

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam

Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Pričarajte toplino doma s toplotnimi črpalkami zrak-voda

Če vas pozimi ob pogledu na račun za ogrevanje zaboli glava, potem zagotovo še ne poznate toplotnih črpalk. Gre namreč za energetsko zelo učinkovit in okolju prijazen način ogrevanja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860