delavci

V Ljubljani zrasla nova največja poslovna stavba v Sloveniji
V Ljubljani na Vilharjevi cesti raste nova največja in najbolj luksuzna poslovna stavba. Po dveh letih od začetka gradnje je ta decembra že dosegla svojo najvišjo točko, s tem pa je bila tudi uspešno zaključena gradnja betonske konstrukcije. Vrata za obiskovalce in najemnike naj bi se odprla že konec tega ali začetek prihodnjega leta.

Lastniki psov, prenehajte s tem vedenjem
Večina lastnikov psov ve, kako se obnašati oziroma kako sobivati z ostalimi. Če ste svež lastnik psa, pa le preberite, kakšno vedenje ni primerno za lastnika psa.

Tako nenavadne ljubljenčke so imeli ameriški predsedniki
Ne boste verjeli, kakšne kosmate prijatelje so imeli bivši predsedniki skupaj s svojimi družinami.

Mehiška kuhinja je več kot samo čili
Sveže sestavine in pristni okusi ter seveda aromatične začimbe so razlog za priljubljenost tradicionalnih mehiških jedi tudi zunaj meja Latinske Amerike. Če je mehiška hrana po čem znana, so to zagotovo močne arome, ki jih pričarajo najrazličnejše začimbe. Za avtentično izkušnjo mehiške kuhinje boste seveda morali obiskati državo, kjer znajo jedi tudi najbolje pripraviti, gotovo pa lahko s pravimi začimbami tudi doma ustvarimo pridih Mehike. Nekaj najpogostejših, ki jih uporabljajo na tem delu sveta, smo opisali spodaj.

Prihaja nova sezona Kuhinje na kolesih, podali se bomo na Koroško
Na POP TV prihaja nova sezona kuharsko-etnološke oddaje s primesmi turizma, ki jo bo vodil Matevž Šalehar Hamo.

Je pranje novih oblačil zares potrebno?
Gotovo ste se tudi vi že kdaj znašli pred dilemo, ali morate nov izdelek iz blaga pred prvo uporabo zares oprati v pralnem stroju? Naj gre za oblačila, posteljne rjuhe ali pa kuhinjske krpe, dejstvo je, da se v procesu od izdelave do trenutka, ko stvar prinesete domov, na njem nabereta prah in umazanija. A kljub temu nekateri trdijo, da ni nobene potrebe po čiščenju novega izdelka. Poglejmo si, kaj je res.

Cestni delavci pomagali pri rojstvu telička
Pred dnevi je na Madžarskem veliko prahu dvignil teliček, ki se je skotil kar s pomočjo cestnih delavcev. Na srečo se večina s tem ni srečala prvič, tako da ima zgodba o teličku srečen epilog, prav tako pa so ga lahko tudi poimenovali. Več o tem pa si lahko pogledate tudi v videoprispevku.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Razmišljate o novi fasadi? Pohitite, termini fasaderjev za 2022 so že skoraj polni!
Ko začnemo razmišljati o tem, da bi obnovili ali dali delati novo fasado, imamo v mislih, kakšno bomo izbrali, torej katero barvo, sistem, koliko smo pripravljeni plačati, kdaj bi nam odgovarjalo ipd. Pričakujemo, da bomo poslali povpraševanje in se bodo ponudniki nemudoma odzvali in tekmovali, kdo bo prej na voljo. Žal temu ni tako.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Na Dolenjskem plužili točo
Na območju Žužemberka je popoldne klestilo neurje s točo. Zaradi tega so morali posredovati gasilci, ki so črpali meteorno vodo, ki je na Dvoru zalila poslovni objekt s skladiščem. Neurje je uničilo tudi ves letošnji pridelek.

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih
Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

'V Tivoliju smo naleteli na pravo razdejanje'
"Zelenice so bile prepolne pločevink, plastenk, steklenic, embalaže od hrane "za s seboj", cigaretnih ogorkov … Razumemo, da so se druženja zaradi okoliščin in lepega vremena preselila na prosto, ne razumemo pa tega, da so obiskovalci parkov (postali) tako brezbrižni," so žalostno zapisali na družbenem omrežju Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Delovna akcija: Ko se združijo moči za pomoč družini
V prvi oddaji nove sezone Delovna akcija smo spoznali družino Rajh ter tragično zgodbo Jožice, ki je odraščala v zelo grdih okoliščinah. Vse življenje se že bori, najprej se je zase, zdaj pa se bori za svoja otroka. Delovna akcija ji tako želi vsaj malo olajšati življenje, toda projekt je zelo zahteven. Jim bo uspelo?

Ste ji podarili nagelj? Potem ste ji sporočili to
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki ga po svetu že od leta 1911 obeležujejo 8. marca. Poznate simboliko rož, ki jih podarjamo ob tako pomembnem dnevu?

Naj bo prenova čim manj stresna
Za delno prenovo ali samo manjši lepotni popravek v stanovanju se odločimo, ker smo z nečim nezadovoljni ali pa preprosto naveličani videza stanovanja ali zastarelega pohištva. Z lepotnimi popravki, morda beljenjem ali manjšimi dekorativnimi dodatki, bomo zadovoljni nekaj časa. Kadar pa so v prostoru večje funkcionalne ovire in nepravilnosti ali želimo spremeniti več, pa ti popravki ne bodo zadoščali. A če se težko odločimo za korenitejšo prenovo in se bojimo stresa ob posegu, je to lahko velika ovira na poti k dobrim rešitvam.

Harry in Meghan predala ključe svoje vile princesi Eugenie
Samo dva meseca po vrnitvi 2,7 milijona evrov davkoplačevalskega denarja za prenovo britanske rezidence Harry in Megan zdaj predajata tudi ključe – vendar samo dvojnik ključev, saj bosta dom delila s princeso Eugenie in njenim soprogom, ki pričakujeta prvega otroka.

Dunajsko božično drevo kot simbol optimizma in povezanosti
Kljub tragičnemu začetku tedna in izzivom za zajezitev koronavirusa se Dunajčani ne bodo odrekli predprazničnemu vzdušju. Odprtje božičnih sejmov je sicer prestavljeno, vendar pa so v četrtek na trgu pred mestno hišo že postavili božično drevo.

Z zaščitnimi maskami bodite pazljivi
Maske so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Zato se znova nizajo opozorila – maske ne sodijo med embalažo!

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih
Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Predlagajo delo od doma tudi v nadaljnje
Si predstavljate, da bi še naprej delo, tako kot v času karantene, opravljali doma, v službo pa bi se vozili le na sestanke in nujne opravke? Okoljevarstveniki se zavzemajo, predvsem z vidika okolja, za razširjeno delo od doma tudi po koncu epidemije.

Sezonski delavci bodo plačani najmanj 5,16 evra na uro
V soboto, potem ko je ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pred kratkim pozvala na pomoč pridelovalcem hmelja, sadja in zelenjave, ki so ostali brez tujih sezonskih delavce, je začela veljati odredba, po kateri bruto urna postavka za začasno ali občasno delo v kmetijstvu ne sme biti nižja od 5,16 evra. Prav ta znesek pa je sprožil burne odzive.

Še vedno se lahko prijavite za delo in pomagate
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je k prijavi k pomoči kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih prejelo že več kot 450 prijav. Med njimi so študentje, delavci na čakanju, brezposelni, upokojenci, družine, samozaposleni ter zaposleni, ki bi želeli pomagati. Od petka 10. marca do danes je interes za delo pokazalo skoraj 450 ljudi, Med iskalci poleg hmeljarjev iz Savinjske doline prevladujejo tudi pridelovalci jagodičja iz Posavja, vrtnarji in pridelovalci zelenjave z različnih območij.

Ministrstvo za kmetijstvo naletelo na odličen odziv
Odziv na poziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano k pomoči kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih je odziv zelo dober.

Ministrstvo opozarja o izgubi delovne sile
Epidemija covid-19 je v kmetijstvu odprla težavo glede zagotavljanja potrebne pomoči pri spomladanskih opravilih. Trenutno je najbolj v težavah sektor hmeljarstva, ki je vsako sezono za pomoč na hmeljiščih uporabljal veliko delavcev iz tujine. Letos napovedana pomoč delavcev iz Romunije, ki naj bi prišli v naslednjih dneh na hmeljišča v Slovenijo, se zaradi krize in varovanja javnega zdravja ne bo mogla uresničiti.

Trgovina s pasjim mesom – pse davijo, žgejo, zbadajo in utapljajo
Kraljevina Kambodža je država v Jugovzhodni Aziji, ki ima več kot 13 milijonov prebivalcev. Poznana je po svoji prelepi pokrajini, bogati zgodovini in predvsem po budističnih templjih. Na žalost pa je to tudi država, kjer je odnos do psov, milo rečeno, precej drugačen, kot smo ga navajeni doma in drugje po svetu. Pse tam utapljajo, davijo, režejo grlo, mučijo, žgejo in seveda njihovo meso tudi uživajo, kljub številnim pozivom različnim organizacij za zaščito živali pa s takšnimi dejanji nadaljujejo še naprej. Pri tem se porajajo številna vprašanja, tako moralne kot vrednostne narave.

Odprli prvo pokopališče za hišne ljubljenčke
V Dumovcu, nedaleč od Zagreba, so danes odprli prvo pokopališče za hišne ljubljenčke na Hrvaškem. Iz mestnega proračuna bo zanj šlo okoli 15,5 milijona kun, kar je 2,1 milijona evrov. Na pokopališču, ki se bo imenovalo Spomengaj, v velikosti skoraj 13.000 kvadratnih metrov, imajo prostor za posmrtne ostanke za okoli 10.000 ljubljenčkov.

Vedno bolj priljubljen način ogrevanja
Priljubljena Delovna akcija je v polnem zagonu, delavci srčne in predane ekipe pa orjejo ledino. Vsakič znova premikajo mejo nemogočega in spreminjajo življenja ljudi na boljše. Ta konec tedna sta se odvili kar dve zaporedni oddaji, v katerih smo lahko spremljali zgodbo družine Prešern Ribnikar.

Strokovnjak razkriva trike: energetske rešitve, s katerimi boste tudi privarčevali
Začela se je nova, že druga sezona težko pričakovane in izjemno priljubljene oddaje Delovna akcija. Najbolj srčna ekipa v Sloveniji znova spreminja življenja na bolje, na našem portalu pa bomo prenove spremljali, razkrivali podrobnosti in marsikatero dilemo tudi razjasnili. Pod drobnogled bomo med drugim vzeli energetske rešitve in v sodelovanju z energetskim strokovnjakom pomagali tudi vsem vam, ki se morda spopadate s podobnimi težavami kot družine v oddaji ali pa imate zgolj kakšno vprašanje o tej tematiki.

Rušenje hiše, o katerem se bo še dolgo govorilo!
Rušenje objektov (vsaj v Sloveniji) velikokrat ni ravno pozitiven dogodek. No, razen če objekt rušimo, ker želimo postaviti novega, boljšega ... ali če imamo takšno srečo kot gradbeniki v Franciji.