delež samooskrbe

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Najhujši scenarij. Lahko Slovenija ostane brez hrane?
Vprašanje, ki si ga mnogo ljudi zastavlja v zadnjih dneh. V kolikšni meri je Slovenija pravzaprav samooskrbna, pri kateri vrsti živil je stopnja samooskrbe najvišja in kje je najnižja? Seveda je vprašanje, ki se poraja marsikomu v zadnjih dneh tudi, kaj bo, če pride do najhujšega možnega scenarija? Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mirijo, da do tega ne more priti. Posebej za naš portal so odgovorili na najbolj pereča vprašanja.

Spodbujanje lokalne samooskrbe je bistvenega pomena
V vedno hitrejšem tempu življenja se zdi, da imamo vse na dosegu rok. Samoumevno je, da imamo na policah v trgovini na razpolago svežo zelenjavo in sadje, še bolj samoumeven pa je tisti kos mesa, ki ga imamo tako radi na svojem krožniku. Če kdaj, smo sedaj, v času krize, vsi pomislili na tiste, ki za to skrbijo. Preproste kmete, ki vedno znova skrbijo, da vsa živila in vsi produkti dejansko lahko pristanejo na našem krožniku, in vse tiste, ki so v ta proces vključeni.

'Pridelamo precej manj zelenjave, kot bi jo lahko'
V Sloveniji imamo dobre podnebne pogoje, zato bi lahko pridelali precej več zelenjave, namesto da dve tretjini potreb pokrijemo z uvozom, meni Miša Pušenjak. Treba pa bi bilo povezati pridelovalce in zvišati zavest o pomenu lokalno pridelane zelenjave, je prepričana.