delo z zemljo

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi
Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?
Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?
Velikokrat lahko v pogovorih, člankih ali oddajah zaznamo besedno zvezo 'dobri temelji'. Ne glede na to, ali gre za posel, izobraževanje ali odnos, je kakovost ali izvedba velikokrat opredeljena z izrazom, če le stoji na dobrih temeljih ali pa mora imeti dobre temelje.

Njena pot dokazuje, da so sanje dosegljive
Na slovenskem podeželju se odvijajo izjemne zgodbe o inovativnih kmetih, ki kljub izzivom narave in trga najdejo način, kako slediti svojim sanjam. Ena izmed njih je Polona Šterk, ki s svojim partnerjem Jurijem prideluje ekološki fermentirani česen. Njena pot je izjemna, polna izzivov in dosežkov, ki so jo popeljali do tega, da je njene izdelke moč najti na policah trgovin Interspar po Sloveniji.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Zato morate na svojem vrtu uporabiti sladkor
Ko gre za vrtnarjenje, obstajajo številni triki, ki naj bi pomagali okrepiti korenine rastlin in podpirati zdravo rast. Številni izmed teh vključujejo povsem vsakdanje sestavine, ki jih večina hrani v domači shrambi. Ena izmed teh je tudi sladkor. Ta naj bi spodbujal absorbcijo vode in hranil ter tako prispeval k rasti listov in cvetov. Toda ali to zares drži? Preverite tudi druge načine uporabe sladkorja na vrtu.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Pepelasta plesen je le ena izmed bolezni, ki jo povzroča prekomerna vlaga
Nobenega dvoma ni, da vrt za rast in uspevanje potrebuje vodo, a močno deževje, ki smo mu priča zadnje čase, ima lahko ravno obraten učinek. Neurje, ki povzroča poplave in ga obenem spremlja še veter, je lahko škodljivo in uniči trdo delo, ki smo ga spomladi in poleti vložili v vrt. Upoštevajte te nasvete, da zaščitite svoj vrt pred in po močnem ali dolgotrajnem deževju.

Zaščitite vaš vrt pred plevelom
Uporaba črne folije ali tkanine je najlažji in pogosto najučinkovitejši način za boj proti plevelu, saj preprečuje, da bi semena plevela, ki ga na vrtu seveda na želite, v tleh vzklila in nato pokukala iz zemlje ter se v njej ukoreninila. Iz tega razloga je smiselno, da zelenjavni vrt ali pa gredice z okrasnimi rastlinami pred sajenjem obložite s črnim materialom, saj vam bo to prihranilo kar nekaj nevšečnosti, nenazadnje pa tudi časa, ki bi ga sicer porabili za sprotno okopavanje plevela.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Vrtnica je rastlina, znana po svojih čudovitih cvetovih, ki poleg lepega videza tudi prijetno dišijo. Grmičasta rastlina svojo lepoto skrbno varuje z ostrimi bodicami, ki so razporejene po celotnem steblu, na vrhu katerega se bohotijo rdeči, rožnati, marelični, rumeni ali beli cvetovi. Nekatere sorte vrtnic stojijo in rastejo pokončno, nekatere se razraščajo v razvejano grmičasto obliko, spet druge se vzpenjajo ob opori. Vrtnice slovijo kot razvajene in zahtevne rastline, a resnica je, da so precej trdožive in se tudi v težjih pogojih ne vdajo zlepa.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?
S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?
Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Solata, ki je najboljša jeseni
Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

To okrasno cvetje se sadi konec poletja
S koncem meseca se počasi poslavljamo od poletja in se začenjamo pripravljati na vse, kar s sabo prinaša jesen. Dolge dneve, pripekajočo vročino in tople poletne večere na terasi bodo počasi zamenjala sveža jutra in nekoliko hladnejše noči, kljub temu pa so temperature čez dan lahko še precej visoke. Kako se torej v tem času lotiti izbire cvetja ob upoštevanju, da mora biti odporno na še vedno vroče in suho vreme, preživeti zimo, hkrati pa želimo v cvetočem nasadu uživati kar se da dolgo?

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico
Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom
Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Priprava zemlje pred prvim sajenjem je še kako pomembna
Eden glavnih dejavnikov pri urejanju vrta v začetku sezone je priprava ustrezne strukture tal. Ta je vedno mešanica peska, mulja, gline, najrazličnejših mikroorganizmov in drugih delcev. Vsaka izmed teh komponent igra pomembno vlogo in vpliva na to, kako dobro bodo rastline rasle, zato je pomembno, da pred prvim spomladanskim sajenjem poskrbimo zanjo.

6 osnovnih pripomočkov, ki jih za začetek potrebuje vsak domači vrtnar
Ne glede na to, ali boste gojili rastline v lončkih na balkonu ali začenjate z urejanjem zelenjavnega vrta, je uporaba pravih orodij izjemno pomembna. Izbira na trgu je ogromna, med ponujenimi pa so tudi orodja, ki jih prav zares ne potrebujete, saj bi vam le zavzemala prostor. Četudi kasneje ugotovite, da potrebujete kakšno dodatno orodje ali pripomoček, je še vedno bolje, da ga kupite kasneje, ko se pojavi potreba.

6 pripomočkov, ki jih mora imeti vsak vrtnar
Tehnologija na področju vrtnarstva se tako kot v drugih panogah v zadnjih letih zares naglo razvija. Na trgu je mnogo pripomočkov, ki vsakodnevna vrtna opravila pospešijo in nekatere procese celo avtomatizirajo. Čeprav na vrtu pogosto upamo, da se bomo upočasnili in povezali z naravo, ne pa pospešili in avtomatizirali dela, pa to ne pomeni, da ni prostora za inovacije. Poiskali smo nekaj številnih izdelkov in orodij, ki predstavljajo inovacije v svetu vrtnarjenja.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni
Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo
Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

Učinkovito zalivanje vrta v času suše
Da bi vaše vrtnarjenje obrodilo sadove, je ključno, da rastlinam zagotovimo dovolj vode. Še posebno v teh dneh, ko je poletje na vrhuncu in zemljo pesti huda suša. Ampak kako to storiti čim bolj učinkovito in ob tem ostati čim bolj ekološko in trajnostno ozaveščeni ter ohranjati tako dragoceni vir življenja, kot je voda?

Vse o balkonskem cvetju s prekrasnimi cvetovi
Gomoljna begonija je s svojimi čudovitimi cvetovi ena od priljubljenih rastlin, ki krasi številne balkone, terase in okenske police. Ker obstaja več različnih sort, ki se med sabo razlikujejo po cvetovih, boste zagotovo poiskali sebi najljubšo. Zakaj so gomoljaste begonije nezahtevne, kakšna lega jim paše in, kako je potrebno za njih skrbeti, si preberite v nadaljevanju.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...
Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.