dimnikarske

Zakaj je pomembno, da spustimo dimnikarja v hišo?
Redno vzdrževanje dimnika je tako rekoč nujno, če se želimo izogniti nezaželenim posledicam, ne samo materialni škodi, ampak tudi hujšim, ki so lahko povezane z našo varnostjo in zdravjem. In prav zato je bolje, da poskrbimo za preventivo, kot da gasimo stanje po požaru.

Vse dimnikarske družbe še vedno nimajo ustrezne merilne opreme
Največ prijav so prejeli zaradi domnevnega kurjenja nedovoljenega goriva v malih kurilnih napravah na trdno gorivo. Poglavitna ugotovitev inšpektorjev, ki obravnavajo te prijave, je, da uporabniki dimnikarskih storitev v malih kurilnih napravah večinoma uporabljajo ustrezno gorivo, a na svojih kurilnih napravah ne omogočajo izvajanja dimnikarskih storitev, kot jih določajo predpisi.

Stroški ogrevanja se znižajo za polovico!
V 7. oddaji Delovna akcija smo spoznali 50-letno mati samohranilko 9-letnih dvojčkov, ki ji življenje ni prizaneslo. Zahvaljujoč predani ekipi in pridnim mojstrom pa bo njihov dom po novem lep, varen in topel. Za slednje, torej za ogrevanje, so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se odločili na namestitev IR panelov. Ker smo ta varčen in okolju prijazen način ogrevanja podrobneje predstavili že prejšnji teden, pa bomo tokrat nekaj več besed namenili toplotni črpalki, ki ravno tako velja za enega najsodobnejših in varčnih ogrevalnih sistemov.

Očistite jih, preden bo prepozno
Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Pozor, nekateri dimnikarji vsiljujejo svoje storitve!
Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) je prejela več opozoril, da nekateri dimnikarji ne upoštevajo proste izbire dimnikarske družbe. Tako nekateri dimnikarji vsiljujejo storitve po telefonu in hodijo na dom uporabnikov, kljub temu da jih uporabnik do določenega datuma ni izbral, so opozorili v sporočilu za javnost.

Cene dimnikarskih storitev: kaj je res in kaj ne?
V sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) zavračajo poročanje nekaterih medijev o apokaliptičnem dvigu cen dimnikarskih storitev. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, v tem trenutku sploh ni realno govoriti o dvigu cen, saj se od leta 2004 konstantno umetno znižujejo.

Preverite, koliko boste največ plačali za dimnikarske storitve
Najvišja dovoljena cena izvajanja dimnikarskih storitev znaša 33 evrov na uro izvajanja pri uporabniku, je sklenila vlada. Cena ne vključuje davka na dodano vrednost. Znesek za izvedene dimnikarske storitve vključuje tudi potne stroške, kadar je uporabnik od sedeža dimnikarske družbe oddaljen 25 kilometrov ali manj.

Pozor, čas imate le še do konca meseca!
Uporabniki dimnikarskih storitev morajo najkasneje do 30. junija iz seznama dimnikarskih družb na spletni strani okoljskega ministrstva izbrati dimnikarsko družbo za opravljanje dimnikarskih storitev na njihovi mali kurilni napravi za obdobje najmanj 12 mesecev. V primeru neizbire bo dimnikarske storitve izvedel nekdanji koncesionar.

Novosti pri dimnikarskih storitvah
Poslanci so z 48 glasovi za in 17 proti sprejeli zakon o dimnikarskih storitvah, ki uvaja licenčni sistem opravljanja dimnikarskih storitev in izbiro dimnikarja prepušča uporabnikom. Potrošniki bodo izvajalca dimnikarskih storitev lahko izbrali do konca junija 2017, in sicer za prihodnjih 12 mesecev.

Predlog zakona o dimnikarjih v javno obravnavo
Ministrstvo za okolje in prostor je pred dnevi objavilo predlog zakona o dimnikarskih storitvah. S tem je predlog stopil v javno obravnavo, ki se bo zaključila 28. avgusta. S predlogom želi ministrstvo zagotoviti javni interes na področju izvajanja dimnikarskih storitev tudi po zaključku sedanje ureditve, ki je v veljavi do 31. decembra.

Zakaj je obisk dimnikarja še vedno nujen?
Čeprav danes večina ljudi dimnikarjev skoraj ne vidi več, so v resnici možje v črnem, ob katerih smo se nekoč prijeli za gumb, še kako pomembni, še zlasti med kurilno sezono. Ne le zaradi večje požarne varnosti, temveč tudi zaradi prihranka.