Dominvrt.si

dimniki

V času ogrevanja morate biti previdni

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

Je vaš dom pripravljen na možnost potresa?

Potres, do katerega pride zaradi nenadnega in sunkovitega tresenja zemeljske skorje, lahko povzroči velikansko škodo na našem domu. A čeprav so današnje novogradnje z vidika potresne varnosti že precej dobro grajene, se je na morebitno nevarnost smiselno pripraviti že prej. Poglejmo, kako.

Kako ravnati ob potresu?

Zaradi potresa, ki je pretresel Hrvaško, je Uprava RS za zaščito in reševanje objavila navodila, kako ravnati ob potresu. Kajti tudi Slovenija leži na potresno nevarnem območju, zato so potresi pogosti, ker ga ne moremo preprečiti, pa se lahko nanj pripravimo.

Strokovnjak odgovarja: Kako vedeti, če je streha primerna za postavitev sončnih panelov?

Naš bralec se je obrnil na Petrolovega strokovnjaka. Zanima ga, kako vedeti, če je streha primerna za postavitev sončnih panelov?

Očistite jih, preden bo prepozno

Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Tihi ubijalec. Ustavite ga!

Ogljikov monoksid je smrtno nevaren plin, ki nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga ne moremo zaznati, zazna pa ga lahko merilnik ogljikovega dioksida. A naj bo ta vaš zaveznik v skrajnem primeru, pred tem poskrbite za druge preventivne ukrepe.

Previdnost je nujna!

Kljub prihajajočim toplejšim dnevom je treba še naprej zagotavljati varno uporabo kurilnih naprav, uporabnike kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav opozarja sekcija dimnikarjev pri OZS. Treba je poskrbeti, da ne bo prišlo do zastrupitve z dimnimi plini, dimniškega požara ali do prevelikega onesnaževanja okolja z dimnimi plini.

Predlog zakona o dimnikarjih v javno obravnavo

Ministrstvo za okolje in prostor je pred dnevi objavilo predlog zakona o dimnikarskih storitvah. S tem je predlog stopil v javno obravnavo, ki se bo zaključila 28. avgusta. S predlogom želi ministrstvo zagotoviti javni interes na področju izvajanja dimnikarskih storitev tudi po zaključku sedanje ureditve, ki je v veljavi do 31. decembra.

Na policiji opozarjajo na nevarnost požarov

Gorenjski policisti so od decembra lani obravnavali okoli 20 dimniških požarov, v katerih škoda povečini ni nastala. Manj sreče so imeli v stanovanjski hiši, kjer je sredi decembra zagorelo zaradi pregretja dimnika, nastalo pa je za okoli 15.000 evrov škode. Na policiji opozarjajo na pomembnost rednega čiščenja in vzdrževanja kurilnih naprav.

Streha ni kriva za težave z vlago

Tradicionalne strehe so se s pojavom novih materialov v zadnjih nekaj desetletjih spremenile. Nekoč značilna nenaseljena podstrešja, ki so opravljala funkcijo izravnave temperature in vlage, so vse pogosteje spremenjena v bivalne prostore. Strešna konstrukcija nad temi prostori zato zahteva pravilno izvedbo z vgradnjo dobre toplotne izolacije in pod njo zrakotesne parne ovire, ki preprečuje vdor notranje zračne vlage v izolacijo.

Zakaj je obisk dimnikarja še vedno nujen?

Čeprav danes večina ljudi dimnikarjev skoraj ne vidi več, so v resnici možje v črnem, ob katerih smo se nekoč prijeli za gumb, še kako pomembni, še zlasti med kurilno sezono. Ne le zaradi večje požarne varnosti, temveč tudi zaradi prihranka.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860