Dominvrt.si

dobri in slabi sosedje

Dobri in slabi sosedje na vrtu

Mislite, da je pravilo sajenja vrtnin po principu dobrega in slabega soseda brezpredmetno? Če se z vrtnarjenjem ukvarjate že dlje časa, potem veste, da temu ni tako. Poglejte, zakaj je za vrtnine pomembno, da imajo zraven sebe tisto, kar potrebujejo.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih

Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča

Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Ste že slišali za 'pica' vrt?

Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

Vse kar morate vedeti o česnu

Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Čas je za vrtnarjenje!

Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!

Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Cvetača

Izvor cvetače ni znan, znano je le, da so pred več kot 300 let v Angliji gojili neko slabšo vrsto cvetače.

Privoščite si jo v izobilju

Cvetača je zelenjadnica, ki jo gojimo zaradi čudovitega cveta, imenovanega tudi roža. Ta je lahko raven ali sestavljen iz posameznih ’rož’. Cvetača je po navadi bele barve, lahko pa je tudi rumena, oranžna, zelena ali vijolična. Je izjemno okusna in vsestranska za uporabo, zato si jo le privoščite.

Da boste imeli šparglje ves čas na zalogi

Čeprav niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov, vam bosta v 8. oddaji 4. sezone Vrtičkanje razkrili Tina in Metka.

Povsem preprosto jo vzgojite sami

V 8. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka govorili o cvetači. Ponudili sta nam nekaj nasvetov za gojenje ter razkrili, kako pripravljena je njima najljubša.

Naredivrt.si - brezplačna aplikacija za izris zelenjavnega vrta

Vrtnarjenje je vse bolj popularno, bodisi zaradi večje ekološke zavesti ali pa gospodarskih razmer. Najtežji in najpomembnejši korak za uspešno vzgojo zdrave, domače in okusne zelenjave pa je dober načrt vrta, ki upošteva število potrebnih rastlin, sadilne razdalje, kolobar, dobre sosede in mešane posevke. Zdaj ni več potrebno, da je tako naporen.

VIDEO: Dobri in slabi sosedje na vrtu

Biološko-dinamično kmetovanje je najstarejša ekološka metoda pridelovanja vrtnin, ki jo je leta 1924 utemeljil filozof in znanstvenik dr. Rudolf Steiner. Njena filozofija je enostavna: narava daje dovolj za vse. V našem videu pripevku si poglejte, katere vrtnine dobro sobivajo med seboj.

Bogastvo sveže zelenjave

Doma pridelana zelenjava je najboljša, saj vemo katero seme smo uporabili, kako smo jo gnojili in da v njej nismo uporabljali škropiv.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860