Dominvrt.si

država

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko

Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?

Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Težave grškega turizma: bodo bazeni ostali prazni?

Grške oblasti pred letošnjo turistično sezono iščejo hitre rešitve, tokrat v ospredju pomanjkanje vode.

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?

Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Slike tudi v kuhinji in kopalnici?

Slike in fotografije – drage ali poceni – so izjemno učinkovit okras katerega koli prostora. Od družinskih fotografij do slik pokrajin, morda celo uokvirjenih navdihujočih stavkov – le ne vzemite kladiva in žeblja in slednjega začnite zabijati brez vsakršnega premisleka. To je recept za katastrofo. Jasno si morate predstavljati, kakšen bo končni učinek. Sledi nekaj idej in napotkov.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah

V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Tako lahko postanete pasji ali mačji boter

Finančna podpora zavetiščem in društvom je ključnega pomena za njihovo delovanje in pomoč živalim, ki potrebujejo oskrbo. Obstaja več načinov, kako lahko prispevate finančna sredstva.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'

Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

Pozabite na Orient Express. Prihaja Norient Express!

Norveška je čudovita destinacija za ljubitelje narave in avanturiste. S svojimi spektakularnimi fjordi, gorami in severnim sijem ponuja nepozabne razglede in izkušnje, zato ni čudno, da se turistični obisk povečuje. Turistična organizacija pa že pripravlja nove spektakularne produkte, med katerima sta Norient Express in Kit.

Mačke niso igračke, ki jih po uporabi zavržemo

Danes je svetovni dan mačk. Za ene mačke bo to še en dan v varnem zavetju doma, za nekatere še en dan čakanja v zavetišču na par rok in toplo naročje. Kljub vsem akcijam ozaveščanja in preventivnemu delovanju zavetišč za živali, pa smo dnevno še vedno priča zgodbam o zavrženih in obnemoglih mačkah, ki so bile nekoč 'darilo za pridno šolarko' ali pa 'darilo za ostarela starša', zdaj, ko zanje ni več interesa, pa so nenadoma postale brezdomke.

Olimpijska vas v Parizu: od lesenih barak do stolpnic

Ste vedeli, da je ideja o prvi olimpijski vasi plod francoskega učitelja in zgodovinarja Pierra de Coubertina in da so prvo vas zgradili ravno pred 100 leti za potrebe OI v Parizu? Prej so športniki večinoma bivali v hotelih, gostiščih, pa v raznih šolah in celo na ladjah, s katerimi so pripluli na tekmovanje. Pogledali smo, kako je bila videti prva olimpijska vas in kakšne objekte imajo na voljo športniki stoletje pozneje.

Zakaj je mestno e-kolo boljša izbira kot avtomobil?

Električno mestno kolo bo popolnoma spremenilo vaš način premikanja po mestu. Predstavljamo nekaj dobrih razlogov, zakaj je čas za spremembo.Poleg okoljske ozaveščenosti je eden pomembnejših razlogov zagotovo tudi možnost subvencije, ki je na voljo od 31. maja. A pozor, sredstva so omejena, zato velja pohiteti!

Namesto avta 'kolesarski SUV', s katerim se dnevno vozita iz Kamnika v Ljubljano

Anja in Martin sta mlada zakonca iz Kamnika, ki namesto osebnega vozila za svoja vsakodnevna opravila raje uporabljata kolo. In to ne povsem običajno mestno kolo, pač pa ju lahko na ulicah Kamnika in Ljubljane opazite med vožnjo s posebnim tovornim kolesom Urban Arrow. Kolo, ki lahko v tovornem delu sprejme enega odraslega ali pa kar tri otroke, je znano tudi pod vzdevkom 'dutch SUV' ali nizozemski enoprostorec, saj gre za nizozemsko električno kolo.

Če travo kosite v nedeljo, lahko plačate globo

"Košnja trave je ob nedeljah prepovedana. Če travo kosite v nedeljo, vas sosed lahko prijavi inšpekciji." Vas torej sosed res lahko prijavi, če s košnjo trave motite njegov nedeljski počitek?

To je 6 najbolj zdravih mest

Naše zdravje ni le stranski produkt tega, kaj jemo in kako pogosto se gibljemo. Velik pomen imata tudi kraj in okolje, v katerem živimo. V nadaljevanju predstavljamo mesta, ki so se uvrstila na seznam najbolj zdravih za življenje.

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?

Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Kaj je lesna biomasa?

Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?

Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti

Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Tega o oljčnem olju verjetno še ne veste

Oljčno olje je svetovno znano kot eno najbolj zdravih olj. Lahko ga uživamo, uporabljamo v kozmetične in gospodinjske namene, vsekakor pa je dobro, da ga imamo vedno pri roki. Poglejmo si nekaj dejstev o njem, ki vas bodo morda presenetila.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Cena ogrevanja gre v višave – kdaj se bo ustavila?

Vsak dan lahko beremo o novih primerih vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. Mediji tudi pišejo, da v Sloveniji trenutno poteka nekakšna energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov.

To je ena najdražjih vil na svetu

Nepremičnino v Rimu, so dali na trg za 471 milijonov evrov sredi ostrega dednega spora med tremi sinovi. Prodaja vile iz 16. stoletja, ki se ponaša z edino stropno fresko, ki jo je kdaj naslikal slavni italijanski mojster Caravaggio, je bila prestavljena, izklicna cena pa znižana za 20 %, potem ko na dražbi ni bilo mogoče pritegniti nobene ponudbe.

Tudi Slovenci imamo svojega

Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

V Sodražici bodo obnovili tamkajšnji kostanjev park

V Občini Sodražica so se odločili za prenovo tamkajšnjega kostanjevega parka, kjer med letom potekajo številni družabni dogodki, med njimi vsakoletni Psoglavski dnevi, največja kulturno-etnološka prireditev v občini. Vrednost celotne naložbe znaša nekaj manj kot 96.000 evrov, so sporočili z občine.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854