dušik

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono
Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Zato je puljenje plevela brez smisla
Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo
Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

Zdravilna rastlina, za katero so nekoč verjeli, da daje sposobnost letenja
Rakitovec je vrbi podoben grm, ki nima le okrasne funkcije, ampak tvori tudi okusne plodove, ki so poleg vsega še izjemno zdravilni. Iz njih si lahko pripravimo sok ali sirup, ki še posebno pride prav v jesenskih in zimskih mesecih.

Jesenska cvetlica, ki jo najdemo tudi v čaju in kozmetičnih izdelkih
Krizanteme so priljubljene cvetlice, ki krasijo vrtove in jesenske terase s svojo bogato paleto barv, ki vključuje rdečo, rumeno, oranžno, vijoličasto in belo. Še posebej cenjene so v pozni jeseni, ko večina drugih rastlin že usahne. Kdaj cvetijo in kakšne pogoje potrebujejo za uspešno rast?

Učinkovit način za zaščito sončnic pred jesenskim mrazom
Jesen lahko predstavlja izziv za sončnice, saj spremembe v vremenskih razmerah pogosto vplivajo na njihovo zdravje in rast. Vendar pa lahko preprost trik z uporabo naravnih sestavin, ki jih najdemo v kuhinji, pomaga ohranjati sončnice zdrave in močne skozi celotno jesen.

Te rastline so dobri sosedi bučk
Bučke so priljubljena zelenjava v vsakem vrtu, saj jih je mogoče enostavno gojiti in njene plodove nato pripraviti na kopico načinov. Da bi bil pridelek čim boljši, je dobro razmišljati, s čim jih na gredici kombinirati, kaj torej posaditi zraven njih, da bi na ta način izboljšali rodovitnost prsti, poveča opraševanje cvetov in prežene škodljivce.

V čem je težava, da paradižnik kljub cvetovom ne ustvari plodov?
Se na rastlini paradižnika kljub obilnemu cvetenju niso razvili plodovi? Ko gojimo paradižnik, se prej ali slej srečamo s pojavom, da rastlina cveti, a nato preprosto ne razvije plodov. Za ta pojav obstaja več razlogov, ki pa jih je v veliki meri mogoče odpraviti.

5 neverjetnih načinov uporabe jogurta na vrtu
Ste že kdaj pomislili na to, da bi jogurt uporabili na vrtu? Morda se sliši neverjetno, toda tako kot ima jogurt pozitiven vpliv na naše zdravje, ga ima tudi na zdravje rastlin. V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov uporabe jogurta na vrtu!

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Nega trate spomladi: zračenje, gnojenje in prva košnja
Spomladi je čas, ko se narava prebuja in s tem tudi vaša trata. Po zimskem spanju je nega trave ključnega pomena za vzpostavitev zdrave in bujne trate. Zračenje, gnojenje in prva košnja so ključni koraki za spomladansko nego trate, ki ji bodo omogočili, da uspeva in cveti v vsej svoji lepoti.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu
Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?
Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Ob svetovnem dnevu kave: načini uporabe, zaradi katerih vam bo prirasla k srcu
Skodelica kave zjutraj marsikoga pospremi v nov dan. A to rjavo tekočino, ki (vsaj večini) prav lepo diši, lahko v gospodinjstvu uporabimo še na mnoge načine. Katere?

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?
'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Pripravite čaj iz bananinih olupkov ter z njim zalijte sobne rastline
Sobne rastline med štiri stene pripeljejo naravo, s čimer odlično vplivajo na naše počutje. A ker rastejo v majhnem cvetličnem lončku, sčasoma porabijo vsa hranila v svoji prsti. Ta moramo nato dodajati z gnojili. Preizkusite lahko, kako se obnesejo povsem naravna.

Zakaj redkvice popokajo?
Če ste na svojem vrtu kadarkoli gojili redkvice, potem poznate občutek razočaranja, ko iz zemlje potegnete veliko kroglico v čudoviti roza barvi – a ta je videti, kot bi pod zemljo počila ali se razcepila. Če vas zanima, kaj povzroča to težavo in kako jo preprečiti, potem ste na pravem mestu.

Skrivnost do lepe trate se skriva v tej rastlini
Tako imenovana mikro detelja je sorta nižje rastoče bele detelje, ki je vsekakor vredna pozornosti, če želite obnoviti vašo trato. Je nizke rasti, njeni listki so majhni, uporablja pa se lahko kot samostojna rastlina za pokrivanje tal ali še bolje: kot dodatek mešanici trav. V tem primeru pripomore k dovajanju dušika in zatiranju plevela. Preverite, katere so še druge koristi detelje na vašem travnatem vrtu.

Je čaj dobro gnojilo za orhideje?
Nega orhidej poleg vode in prave količine svetlobe vključuje tudi redno gnojenje. Z dodajanjem hranilnih snovi vaši sobni rastlini zagotovite to, kar potrebuje za zdravo rast in predvsem za razvoj čudovitih cvetov. Nekateri se zato radi poslužujejo zalivanja orhideje z zelenim ali črnim čajem, ki ga ta naravnost obožuje.

Ste prepričani, da vaše rastline iz zemlje dobijo dovolj kalcija?
Kalcij je eno od sekundarnih makrohranil v tleh. Čeprav ni potreben v takšnih količinah kot dušik, fosfor in kalij, je vseeno ključen za rast rastlin in skrbi predvsem za njihovo odpornost proti boleznim in škodljivcem. Toda ko gre za kalcij, več ni vedno boljše. Kako torej prepoznati, kdaj ga je preveč, in kateri so znaki, da ga rastlini na vrtu primanjkuje?

Kaj vam poskuša povedati vaš potos s svojimi rumenimi listi?
Potos oziroma mavrina je zelo trpežno sobno zelenje, zato je odlična rastlina za začetnike. Toda malo vzdrževanja ne pomeni, da lahko nanj pozabimo.

Koruzni škrob je v gospodinjstvu nepogrešljiv
Imate v kuhinjski shrambi koruzni škrob, ker ga uporabljate za zgostitev omak, juh in enolončnic? Zakaj ne bi preizkusili še katerega od drugih možnih načinov njegove uporabe?

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Veste, kaj je bokaši?
Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Kaj je akvaponika in kako deluje?
Akvaponika je eden od zelo trajnostnih načinov pridelave hrane. Vključuje kombinacijo ribogojstva in hidroponike v enem integriranem sistemu. Osnovno izhodišče akvaponike je to, da odpadki, ki jih ustvarijo vaše ribe, hranijo rastline, rastline pa očistijo vodo za ribe in ustvarijo zanimiv neprekinjen cikel.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe
Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".