eko sistem

Preverite, kako kakovostno je izvedena vaša fasada
Fasada je element, ki ga na hiši zagotovo najprej opazimo, vendar pa ta še zdaleč nima samo estetske funkcije. Pod plastjo barve se namreč skriva izolacija, ki preprečuje prevelike energetske izgube in znižuje stroške ogrevanja in hlajenja. Vse to seveda pod pogojem, da je narejena kakovostno.

Zakaj je mestno e-kolo boljša izbira kot avtomobil?
Električno mestno kolo bo popolnoma spremenilo vaš način premikanja po mestu. Predstavljamo nekaj dobrih razlogov, zakaj je čas za spremembo.Poleg okoljske ozaveščenosti je eden pomembnejših razlogov zagotovo tudi možnost subvencije, ki je na voljo od 31. maja. A pozor, sredstva so omejena, zato velja pohiteti!

Element, ki je ključen za prijetno hladen dom
Energetsko učinkoviti domovi – tako novi kot obstoječi – za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo učinkovito prezračevanje. Ker fizično prezračevanje ni dovolj, je v sodobnih bivanjskih okoljih nujen kakovostni prezračevalni sistem, ki skrbi za reden dotok svežega zraka in odstranjuje tisto, česar ne želimo: ogljikov monoksid, vonjave, prašne delce, vlago in podobno.

Ekipa Delovne akcije se mora v 5 dneh soočiti z grozljivim problemom
Delovna akcija že 7. sezono prenavlja slovenske domove in tako stanovalcem po eni strani omogoča kakovostnejše bivanje, obenem pa vliva upanje v boljši jutri. Marljiva ekipa s simpatično Ano Praznik na čelu se vsakokrat znova znajde pred težko nalogo, saj imajo za prenovo na voljo le nekaj dni. Tako rekoč povsod je ena največjih težav vlaga, ki zna biti zelo trdovratna nadloga. Na srečo za prizadevnostjo Delovne akcije stoji veliko prijateljev projekta, ki imajo rešitev za vsak izziv - tudi vlažne in plesnive prostore!

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?
Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Prenova hiše iz 70. ali 80. let prejšnjega stoletja
V 70. letih prejšnjega stoletja se je v Sloveniji pričel nekakšen hišni ''baby boom'', nemalo tudi po zaslugi stanovanjskega zadružništva in hiše kot nekega ideala, h kateremu se je stremelo, ta trend pa se je nadaljeval tudi v naslednje desetletje.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Učinkovito preprečite pojav vlage in plesni v domu
Svež zrak v stanovanju je zagotovo eden ključnih dejavnikov, ki zagotavljajo zdravo in udobno bivalno okolje. Redno prezračevanje je zato izjemnega pomena, žal pa se v mnogih domovih kljub temu pogosto na stenah nabira vlaga, ki lahko povzroča plesen, prostori so zatohli, zrak pa vse prej kot zdravju prijazen. Edina dolgoročno učinkovita rešitev je zato vgradnja kakovostnega prezračevalnega sistema.

Preprosto odstranite pesticide s sadja in zelenjave
Sadje in zelenjavo uvrščamo med zdrava živila, bogata z vitamini in minerali, ki jih naše telo še kako potrebuje. A ker vsi žal nimamo svojega vrta, kjer bi pridelovali neoporečno zelenjavo in sadje, to kupimo v trgovini. Res je, da vedno več posameznikov posega po živilih ekološke pridelave, a vendarle je več tistih, ki, verjetno predvsem zaradi nižje cene, kupujejo konvencionalno pridelano zelenjavo, ki pa je lahko zaradi ostankov pesticidov našemu zdravju škodljiva. A brez panike, tu je nasvet, kako se jih rešiti.

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?
Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?

Katero ogrevanje je najcenejše?
V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

V zimskih dneh si jih le privoščite
V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Presenečeni boste nad pozitivnimi učinki
Jabolčni kis je poln vitaminov, mineralov in snovi, ki jih potrebujemo za zdrav imunski sistem. V zadnjih letih oglašujejo celo paleto izdelkov z vsebnostjo jabolčnega kisa in zdi se, da vsak dan izvemo za nek nov pozitiven učinek tega naravnega eliksirja zdravja.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi –25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

Najboljše rešitve za vaš dom
Dom je naše varno zavetje, zato je še kako pomembno, da poskrbimo za celovito področje energetskih rešitev, s katerimi bomo v svoj dom vnesli pravo energijo, toplino in svežino. V nadaljevanju vam zato predstavljamo vse prednosti, ki jih ima posamezna energetska rešitev, kar vam bo zagotovo koristilo pri iskanju najboljše celostne rešitve za vaš dom.

Se sploh zavedate, kaj imate doma?
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Z naravo v boj proti jesenskim prehladom
Na začetku jeseni nam zaradi velikih temperaturnih preskokov pogosto pade odpornost, zaradi česar smo bolj dovzetni za razne viruse in bakterije. A namesto da ob prvih simptomih obolenj odhitimo v lekarno, si lahko pomagamo kar z domačimi antibiotiki.

Ustvarite zdrave in ugodne bivalne pogoje
Pred nami so deževni dnevi, jesen že trka na vrata, za vogalom se skriva zima, še malo in bomo znova začeli z ogrevanjem, ki nikakor ni majhen strošek. Poglejte, kako lahko zmanjšate stroške.

Verjetno se sploh ne zavedate, kaj imate doma
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Rešitve za dom, prilagojene vsakemu posamezniku
Začela se je nova, že tretja sezona težko pričakovane in priljubljene oddaje Delovna akcija. V preteklih dveh sezonah smo obnovili kar dvajset domov širom Slovenije, zaradi vseh srečno končanih zgodb pa je Ana znova potrkala na njihova vrata. Na našem portalu bomo tako kot vsako leto skrbno spremljali prenove in razkrivali podrobnosti.

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili o negativnih vplivih sežiganja odpadkov na zdravje
Klinični center Ljubljana je v sporočilu za javnost zapisal, da energijska izraba komunalnih odpadkov postaja vedno bolj pomembna strategija ravnanja z odpadki. Osnovni namen upepeljevanja ali sežiga/sosežiga odpadkov je, da se s tem postopkom zmanjša njihova prostornina in vsakovrstna tveganja onesnaževanja z njimi. Pri sežigu odpadkov se potencialno nevarne snovi, ki pri tem nastajajo, zajemajo in nevtralizirajo v čim večji meri. Razpravljavci so na petkovem srečanju o kemijski varnosti opozorili, da se ob sežiganju odpadkov sproščajo v zrak nevarne snovi, ki škodujejo okolju ter zdravju ljudi in živali. Izpusti sežigalnic potrjeno vsebujejo rakotvorne snovi. Prav tako snovi v izpustih povzročajo bolezni živčevja, srca in ožilja ter pljuč, motijo plodnost in razvoj plodov.

Tako se znebite vlage in plesni!
Ljudje v bivanjskih prostorih veliko pozornosti namenjamo opremi in dekoraciji našega doma. Veliko pozornosti namenjamo tudi najrazličnejšim stvarem – od primerne izolacije, primernega načina ogrevanja do prave postavitve pohištva. Prevečkrat pa pozabljamo na bistveno stvar, ki močno vpliva na naše počutje v stanovanju ali hiši. Po zadnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji najmanj 15 odstotkov ljudi alergičnih na cvetni prah. Seneni nahod in alergije grenijo življenje vsakemu šestemu prebivalcu naše države, veliko ljudi pa se sooča tudi z astmo in ostalimi dihalnimi težavami. Kaj je torej tista stvar, na katero prevečkrat pozabljamo, in kaj lahko storimo, da bomo v lastnem domu zadihali lahkotnejše in se v njem počutili bolj prijetno?

Pri prenovi doma ne pozabite na ključno stvar!
Končala se je že druga sezona izjemno priljubljene oddaje Delovna akcija. Najbolj srčna ekipa v Sloveniji je tudi v tokratni sezoni spreminjala življenja ljudi na boljše. Prenovila in polepšala je ne le domove družin, temveč tudi njihova življenja, mi pa smo ves čas nadobudno spremljali in razkrivali podrobnosti iz vsake oddaje. Pod drobnogled smo velikokrat vzeli tudi energetske rešitve in v sodelovanju z energetskim strokovnjakom pomagali tudi vsem vam, ki ste se morda spopadali s podobnimi težavami kot družine v oddaji ali pa ste imeli zgolj kakšno vprašanje o takšni tematiki.

Poceni do novega ogrevalnega sistema
Bralec našega portala Dominvrt.si se je obrnil na energetskega strokovnjaka. Njegovo vprašanje se glasi: Kako lahko kar najbolj ugodno poskrbim za obnovo fasade? Zanimam se tudi za nakup novega ogrevalnega sistema – lahko kako ob obnovi fasade ugodno poskrbim tudi za posodobitev ogrevanja? Preverite, kako mu je odgovoril Petrolov energetski strokovnjak Igor Žener.

Strokovnjak razkriva trike: energetske rešitve, s katerimi boste tudi privarčevali
Začela se je nova, že druga sezona težko pričakovane in izjemno priljubljene oddaje Delovna akcija. Najbolj srčna ekipa v Sloveniji znova spreminja življenja na bolje, na našem portalu pa bomo prenove spremljali, razkrivali podrobnosti in marsikatero dilemo tudi razjasnili. Pod drobnogled bomo med drugim vzeli energetske rešitve in v sodelovanju z energetskim strokovnjakom pomagali tudi vsem vam, ki se morda spopadate s podobnimi težavami kot družine v oddaji ali pa imate zgolj kakšno vprašanje o tej tematiki.

Ne sodijo v rumen zabojnik!
1. november je mimo in trume ljudi, ki so se zgrinjale na pokopališča, so okolje še dodatno obremenile z novimi svečami, ki bodo, ko bodo pogorele, pristale v smetnjakih. Pa veste, v katerega jih odložiti?