Dominvrt.si

ekološki

Bi živeli v hiški z le nekaj kvadratnimi metri površine?

Ste kdaj pomislili, kako malo prostora potrebujete za udobno življenje? Mikrodomovi so majhna, kompaktna bivališča, ki običajno merijo od 15 do 50 kvadratnih metrov in temeljijo na učinkoviti rabi prostora. Na trgu predstavljajo cenovno dostopno, trajnostno in prilagodljivo alternativo tradicionalnim hišam. Mikrodomovi so lahko premični ali fiksni, pri čemer izzivajo klasične predstave o bivanju ter dokazujejo, da je manj včasih lahko več.

Ta sadež se odlično obnese pri čiščenju doma

Z uporabo pravih sestavin je lahko domače čistilo prav tako učinkovito kot trgovinsko. Če pri tem uporabimo še sadež, po katerem bo dišalo celo stanovanje, izbira sploh ni težka. Njegova prednost, da ne vsebuje škodljivih in nevarnih kemikalij, pa bi nas morala dokončno prepričati v njegovo uporabo.

Vzdržljiva vrsta lesa, ki v prostoru ustvarja svetel in sodoben videz

Svet notranjega oblikovanja vsako leto prinese kakšno novost in čeprav je les brezčasen material, ki je v naših domovih nepogrešljiv že praktično od nekdaj, tudi na tem področju veljajo določeni trendi. Njegova uporaba sicer nikoli v preteklosti ni zares zamrla, toda če kdaj, potem je danes svetel les zagotovo med najbolj priljubljeni materiali, ko govorimo o opremljanju domov.

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem

Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Baker poživi prostor in ga naredi zanimivega

Kovine so imele vedno pomembno mesto v notranjem opremljanju, toda dolgo so prevladovale hladnejše, denimo nerjaveče jeklo ali krom. Pred nekaj leti pa sta trendovski postali dve toplejši, baker in medenina. Prav nič ne kaže, da bosta odšli iz mode. Sploh baker je celo vse bolj priljubljen.

Kakšne prednosti in slabosti ima vinil?

Glavna prednost vinila je trpežnost, kar ni zanemarljiva lastnost za del domovanja, kot so tla. Dandanes lahko za povrh talne obloge iz tega materiala dokaj prepričljivo posnemajo videz drugih, pogosto dražjih materialov – od lesa in keramičnih ploščic do kamna ali celo marmorja.

Temu se pri urejanju grobov letos raje izognite

Pred prihajajočim prvim novembrom marsikdo še hiti z urejanjem grobov. Od cvetja in vencev do sveč in spominkov: obstaja veliko načinov, kako urediti grob. Marsikdo se ob tem poslužuje tudi nekoliko bolj trajnostnih praks, kot je denimo zamenjava klasičnih sveč za tiste brez plastičnega ovoja ali pa kar doma porisane kamenčke. Nekaj trendov nam je zaupala strokovnjakinja Marija Hrovat.

Njena pot dokazuje, da so sanje dosegljive

Na slovenskem podeželju se odvijajo izjemne zgodbe o inovativnih kmetih, ki kljub izzivom narave in trga najdejo način, kako slediti svojim sanjam. Ena izmed njih je Polona Šterk, ki s svojim partnerjem Jurijem prideluje ekološki fermentirani česen. Njena pot je izjemna, polna izzivov in dosežkov, ki so jo popeljali do tega, da je njene izdelke moč najti na policah trgovin Interspar po Sloveniji.

Veste, kaj pomenijo oznake na pomivalnem stroju?

Pomivalni stroj je eden najbolj priročnih kuhinjskih aparatov, ki nam prihrani veliko časa, a če ga ne uporabljamo pravilno, lahko to povzroči visok račun za elektriko in vodo, nenazadnje pa lahko tudi poškoduje posodo in pribor ter skrajša življenjsko dobo naprave. Razumevanje nastavitev in osnovnih programov vašega pomivalnega stroja vam bo pomagalo optimizirati učinkovitost delovanja.

Se zavedate, kako zdravo je to jesensko živilo?

Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Iz mesta se je preselil na podeželje in ustvaril veliko zgodbo

Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Starinski način gradnje hiše, ki je praktično neuničljiva

Ko razmišljamo o ustvarjanju našega sanjskega doma, materiali, ki jih izberemo, močno vplivajo na občutek in vzdušje prostora. Eden izmed materialov, ki je hkrati osupljiv in trajnosten, je butana zemlja.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom

V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

Zgodovinski projekt: iz Nemčije na Dansko v neverjetnih 7 minutah

Gradnja enega največjih podvodnih tunelov na svetu je v polnem teku. Gre za projekt Fehmarnbelt, ki bo stal slabih 5 milijard evrov. 18 kilometrov dolg železniški in cestni tunel pod Baltskim morjem bo skrajšal pot iz Nemčije na Dansko (ter obratno) za kar 38 minut.

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji

Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Britanski kraljevi vrtnar svetuje, kako se znebiti polžev

Prav vsak vrtnar, naj bo ljubiteljski ali profesionalni, ima v rokavu skrit kakšen koristen nasvet, ki mu pomaga do lepšega vrta. Jack Stooks, ki ima kar 20-letne izkušnje z vzdrževanjem vrtov britanske kraljeve družine, ima teh na pretek, nekaj pa jih je zdaj delil z javnostjo.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?

Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Limone nikoli več ne boste metali v smeti

Gotovo veste, da je limona v gospodinjstvu nenadomestljiva. A če ste do sedaj vedno uporabili le njen sok, lupino pa zavrgli, vas morda naslednji nasveti prepričajo, da je tudi slednja še kako uporabna. Tukaj je pet načinov, s katerimi boste zagotovili, da limona tudi potem, ko ste iz nje iztisnili ves sok, ne bo romala v koš za smeti.

Stil z zelo zanimivim imenom – japandi

Skandinavski stil opremljanja je pri nas tako dobro poznan kot tudi priljubljen. Z japonsko kulturo smo morda malo slabše seznanjeni, a v dizajnu kot skandinavska ceni mir, preprostost, naravo, udobje in harmonijo. To je bržkone razlog, zakaj se je razvil nov stil, ki navdih jemlje iz vizualnih elementov obeh kultur. Tudi poimenovanje je prav zanimivo – japandi.

Idealno živilo v zimskih dneh

Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Kakšne prednosti ima zelena streha?

Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Pot do uspeha ni bila lahka, a mlademu Slovencu je uspelo

Janez Rakovec je mlad pridelovalec, ki sta ga vedno zanimala inovativno in tehnološko napredno pridelovanje in kmetijstvo. Že kot srednješolec se je navdušil nad svetom alg in od takrat vse svoje znanje in trud posveča le temu. Po trnovi poti je oblikoval ekološki izdelek, ki ga predstavlja tudi v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

Zato je pokrovček v resnici pritrjen na plastenko

Zagotovo ste opazili, da plastičnih pokrovčkov nekaterih plastenk vode, gaziranih pijač in sokov ni več mogoče ločiti od embalaže. Pa veste, zakaj?

Že kot otrok je sanjal, da bo največji kmet v Sloveniji

Toni Kukenberger je leta 2011 prevzel kmetijo svojega starega očeta s ciljem, da nadaljuje delo svojih prednikov, ki so na tem posestvu že štiri generacije. Kot diplomirani zootehnik dobro pozna živali in njihovo rejo, kar je nujna podlaga za izdelavo mlečnih izdelkov. S svojo svežo energijo in inovativnimi rešitvami je iz klasične kmetije ustvaril sodobno ter začel novo zgodbo.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite

Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

Sedežne garniture, ki so narejene za trajnost. Kako skrbimo za okolje?

Ali ste vedeli, da potrošniki v Evropski uniji vsako leto zavržemo okoli 10 milijonov ton pohištva? Če pa k temu dodamo še podatek, da je tekstilna industrija ekološko najbolj škodljiva na svetu, je popolnoma jasno, zakaj morajo biti sedežne garniture narejene za trajnost.

Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju

Izziv vsakega pridelovalca je, kako povečati donos, vendar brez škode za okolje in predvsem brez negativnega vpliva na zdravje ljudi. V sedanji praksi se zatiranje škodljivcev večinoma izvaja z uporabo kemikalij, pogosto v presežku. Posledice, ki se kažejo v onesnaženju, razvoju vedno večje odpornosti škodljivcev in strupov polnemu sadju in zelenjavi, tako marsikoga spodbujajo, da bi se jim odpovedal. In tu se kot dobra rešitev pokaže neemovo olje.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860