Dominvrt.si

električna energija

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko

Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah

V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?

V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje

Stroški ogrevanja se dražijo, zima pa je vedno hujša. Če ne želite povečevati računa za ogrevanje, hkrati pa seveda želite, da vaš dom ostane prijetno topel, preizkusite katero izmed spodnjih zamisli.

Naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko so ugasnjene

Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi

Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne

Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?

Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

To se zgodi, če v pralni stroj nalijete preveč detergenta

Gospodinjske naprave, kot so pomivalni stroj, električna pečica in pralni stroj, so precej veliki porabniki električne energije, vendar pa ste za visok račun zelo verjetno vsaj delno krivi vi sami. Morda delate napako, ki vas ob koncu meseca stane veliko več, kot je potrebno.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Kakšne bodo nove cene elektrike?

Po podražitvah hrane in vsesplošni inflaciji, nas bodo kot kaže doletele še višje cene elektrike. Kdaj naj bi se to zgodilo, in kakšne bodo spremembe, navajamo spodaj.

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Cene elektrike v EU v prvi polovici leta gor, najbolj v Sloveniji

Cene električne energije za gospodinjstva so se v primerjavi s prvo polovico lanskega leta zvišale v 16 državah članicah EU. Največja rast pa je bila zabeležena v Sloveniji, kjer se je električna energija podražila za 15 odstotkov, sledili sta Poljska in Romunija.

Poglejte, za koliko se bosta podražila elektrika in zemeljski plin

Največja slovenska družba z naftnimi derivati, plinom in ostalimi energenti bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina.

Z odvečno vetrno energijo bodo ogrevali dunajska gospodinjstva

Na Dunaju poleg sežigalnice odpadkov Spittelau, ki jo je zasnoval umetnik Hundertwasser, gradijo novo elektrarno "Power-to-Heat". V ogromnem grelniku vode bodo od prihodnje pomladi dalje odvečno vetrno energijo pretvarjali v toploto ter z njo ogrevali gospodinjstva. Stavba bo zgrajena v Hundertwasserjevem stilu, njena streha pa bo namenjena urbanemu vrtnarjenju.

Ste vedeli? Sonce, zrak, voda in zemlja vam lahko pomagajo prihraniti!

Pri ogrevanju doma vam na pomoč lahko priskoči moč sonca in drugih naravnih virov, ki vas obdajajo.

Skupna poraba električne energije najmanjša aprila 2020

Čeprav so gospodinjstva leta 2020 porabila več električne energije kot leta 2019, je bila skupna mesečna poraba večinoma manjša kot leta 2019, najverjetneje zaradi epidemije (obseg dela v industriji, storitvah in drugih dejavnostih je bil manjši). Oskrba z motornimi gorivi je bila večinoma manjša kot leta 2019.

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko

Čeprav nam je električna energija močno olajšala življenje na vsakem koraku, pa ima tudi negativno stran – visoke račune. Sploh v tem času, ko je ogrevalna sezona na višku in nam sive lase povzročajo tudi računi za ogrevanje. Poglejte, kako lahko zmanjšate račun za elektriko.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko

Vseh stroškov mogoče res ne moremo zmanjšati, med tiste, ki jih lahko, pa zagotovo sodi račun za elektriko. Pa veste, da imate možnost, da lahko sami izberete najboljšo ponudbo električne energije?

Poglejte, kaj je iz palet ustvaril naš vsestranski mojster Aleš

Opremljanje stanovanja, vsaj kar zadeva pohištvo in dekoracijo, ni nujno velik finančni zalogaj. Iz recikliranih materialov namreč lahko kar sami naredimo mizo, počivalnik, tabure … Da izdelava tovrstnih kosov pohištva, ki so zadnja leta pravi hit, ni prezahtevna, vam bo v naslednjih petih tednih dokazal naš vsestranski mojster Aleš, ki je za nas opremil in polepšal kar celo dnevno sobo. V prvem videu si lahko ogledate, kako preprosto je iz palet narediti udoben počivalnik.

Neverjetno, kaj je Aleš naredil z izolirnim trakom!

Možnosti, kako lahko zidove popestrimo in s tem vnesemo v dom val svežine, je ogromno. Zadnja leta so priljubljene tapete in stenske nalepke, mnogi pa se odločajo tudi ’osebni pečat’. Naš vsestranski mojster Aleš vam bo tokrat pokazal, kako lahko s čisto navadnim izolirnim trakom ustvarite osupljivo stensko dekoracijo.

Eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije?

Odločitev za eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije v gospodinjstvu je v veliki meri pogojena z načinom življenja oziroma bivalnimi navadami. Enotarifni obračun ima približno 31 odstotkov gospodinjskih odjemalcev v Sloveniji, preostali imajo dvotarifnega, dobavitelji električne energije pa ocenjujejo, da je enotarifni ugodnejši le za redka gospodinjstva.

Priložnost, ki je ne smete zamuditi

V zadnjih letih tudi pri nas strmo narašča povpraševanje po sončnih elektrarnah. Kako tudi ne, ko pa je sončna energija skoraj brezplačna, s pokrivanjem lastne porabe električne energije pa občutno privarčujemo, hkrati pa smo neodvisni od nihanja cen energentov na trgu ter od gospodarskih in političnih dogajanj, ki lahko vplivajo na dobavo energentov.

Super ideja, kako lahko uporabite kozarce za vlaganje

V vsakem gospodinjstvu se zagotovo najde kup praznih kozarcev za vlaganje, bodisi od kumaric, vloženih paprik, marmelad … Ker so izjemno vsestranski za uporabo, jih je škoda zavreči. Naš vsestranski mojster Aleš vam bo tokrat pokazal, kako z malce spretnosti iz njih lahko naredite vrtiček, ki je lahko tudi čudovita stenska dekoracija. Kot nalašč za v našo dnevno sobo!

Tako lahko uporabite stare pnevmatike

Čez manj kot mesec dni boste lahko na svojem jeklenem konjičku zimske pnevmatike zamenjali z letnimi in če so prve že odslužile svoje, jih nikar ne zavrzite. Lahko jih koristno uporabite na primer za izdelavo nekaterih kosov pohištva. Naš vsestranski mojster Aleš je iz dveh pnevmatik in s pomočjo nekaj dodatnih pripomočkov izdelal čudovit in udoben tabure za v našo dnevno sobo.

Noro, kaj je Aleš naredil iz gajbic!

Leseni zaboji oziroma gajbice, kot jim raje pravimo, niso namenjeni le shranjevanju ter prenašanju zelenjave in podobnih stvari, pač pa so idealni tudi za izdelavo nekaterih kosov pohištva. V tokratnem videu si lahko ogledate, kako je naš vsestranski mojster Aleš iz štirih gajbic naredil čudovito klubsko mizico za v našo dnevno sobo.

Oktobra v Sloveniji večja poraba električne energije

V Sloveniji smo oktobra porabili 1206 gigavatnih ur (GWh) električne energije, kar je štiri odstotke več kot septembra in tri odstotke več kot oktobra lani. Medtem je bila neto proizvodnja elektrike s 1252 GWh za devet odstotkov manjša kot septembra, je danes objavil statistični urad.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom

Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Slovenci smo največ energije porabili za ...

V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836