Dominvrt.si

energent

Preverite, kaj morate vedeti pred nakupom kamina

Kljub pestri paleti sodobnih ogrevalnih sistemov se vedno več ljudi odloča za vgradnjo oziroma postavitev kamina ali kaminske peči kot dodatnega vira toplote, pa tudi zaradi estetskega videza ter romantičnega in nostalgičnega vzdušja. A izbira kamina ni odločitev, ki bi jo lahko sprejeli čez noč, tega moramo namreč prilagoditi svojim željam, potrebam, prostorski omejitvi in stilu notranje opreme ter seveda finančnim zmožnostim.

Katero ogrevanje je najcenejše?

V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju

Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje

Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Prihranite pri ogrevanju

Preteklo soboto smo lahko spremljali že osmo oddajo Delovne akcije in spoznali zakonca Pećaranin, ki jima zdravje kljub ljubezni, volji in veselju do življenja ni bilo naklonjeno. Pridni in predani mojstri z voditeljico Ano Praznik na čelu so spremenili njun dom v toplo, varno in domačno stanovanje, kjer bosta lahko ljubeča zakonca končno brezskrbno zaživela. Za primerno ogrevanje so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se tudi tokrat odločili za namestitev IR panelov. Tem je, zaradi ponašanja z izjemno učinkovito in visoko varčnostjo ter vsestranskostjo, v zadnjem času močno narasla priljubljenost. Ker smo o njih pisali že pred kratkim, si lahko vse o IR panelih preberete v priloženem članku, tokrat pa smo pod drobnogled vzeli še vedno zelo priljubljene plinske peči.

Vse bolj priljubljen za ogrevanje

Letos mineva 40 let od postavitve prve plinarne v Ljubljani, namenjene razsvetljavi trgovin, hiš in mestnih ulic. Od takrat se je odjem tega energenta pri nas vseskozi povečeval oz. je zaradi različno mrzlih zim malenkostno nihal. Lani pa je zemeljski plin v Sloveniji postal drugi najpomembnejši energent za ogrevanje gospodinjstev.

Tako Štebljajevi prihranijo 1000 evrov pri elektriki

V zadnjih letih se je izjemno povečalo zanimanje za samooskrbo z električno energijo, posledično pa strmo narašča povpraševanje po lastnih sončnih elektrarnah. Omislila sta si jo tudi zakonca Štebljaj iz Ljubljane, s čimer sta uresničila dolgoletno željo.

"Ponudba je bila tako ugodna, da bi bil greh, če je ne bi izkoristil."

V zadnjih letih se je izjemno povečalo zanimanje za samooskrbo z električno energijo, posledično pa strmo narašča povpraševanje po lastnih sončnih elektrarnah. Pred kratkim sta si jo omislila tudi zakonca Štebljaj iz Ljubljane, s čimer sta uresničila dolgoletno željo.

Sodi med najugodnejše energente, je okolju prijazen in vsestransko uporaben

Ker menjava ogrevalnega sistema ni ravno projekt, ki se ga lotevamo vsako leto, je pred končno odločitvijo treba poznati tako prednosti kot slabosti posameznega sistema ogrevanja in energenta. Tokrat vam predstavljamo prednosti zemeljskega plina, ki sodi med med najugodnejše rešitve, poleg tega pa je okolju prijazen in vsestransko uporaben.

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin

Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

Slovenci smo največ energije porabili za ...

V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!

Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Pozor, visoka onesnaženost zraka!

Zrak v nižinah celinske Slovenije je te dni znova zelo onesnažen z delci PM10. V ponedeljek so bile mejne vrednosti presežene v več krajih, tudi za včeraj in danes je agencija za okolje izdala opozorilo o visoki onesnaženosti na omenjenih območjih. Zato odsvetujejo kurjenje lesa, uporabo javnega prevoza in zmanjšano fizično aktivnost na prostem.

Izvirne ideje, kako lahko polepšate okolico hiše

Če imate doma peč ali kamin na drva in posledično tudi zajetno zalogo drv, lahko z njimi popestrite okolico hiše ali drvarnico. Z malce domišljije in spretnosti je namreč mogoče z zlaganjem drv ustvariti prave umetniške skulpture, ki bodo prava paša za oči. Nekaj idej najdete v galeriji.

Tudi pri ogrevanju lahko ustvarite visoke prihranke

Začetek kurilne sezone za marsikatero gospodinjstvo prinaša višje stroške in dodatne obremenitve za družinski proračun. Kljub temu lahko s premišljeno izbiro ogrevalnega energenta ustvarite visoke prihranke. Vas zanima, kako? Objavljamo izračun, iz katerega je razvidno, da zemeljski plin med vsemi energenti nudi največji izkoristek, hvaležna pa mu bosta tudi okolje in vaša denarnica.

Zmanjšajte stroške ogrevanja

Stroški ogrevanja so eni izmed večjih izdatkov vsakega gospodinjstva. S pravo izbiro energentov jih lahko znižate in hkrati ugodno vplivate na okolje.

Preprečite požar - odločite se za požarno varen dimnik

Kako živeti sredi zime brez elektrike, je v času, ko je žled ohromil normalno življenje, občutilo nekaj sto tisoč Slovencev. Ker je večina sistemov ogrevanja odvisnih od električne energije, je bilo v njihovih domovih ledeno mrzlo.

Pozor, nikar ne kurite lesa!

V petek in soboto je velika verjetnost preseganja mejne vrednosti trdih delcev PM10 v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Novem mestu, Trbovljah, Zagorju, Ljubljani, Kranju in Hrastniku. Na Primorskem so preseganja možna, so sporočili z Agencije RS za okolje.

Pozor, previdno pri kurjenju lesa!

V Celju, Novem mestu in Zasavju je danes velika verjetnost preseganja mejne vrednosti trdih delcev PM 10 v zraku, drugod pa so preseganja mejne vrednosti možna, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. V sredo bo velika verjetnost preseganja mejne vrednosti prav tako v Celju, Novem mestu, Zasavju ter tudi v Ljubljani, drugod pa bodo preseganja možna.

Zakaj ni vseeno na kaj se ogrevamo?

Izbira načina ogrevanja je zelo pomembna: ni vseeno, za kakšno ogrevanje se odločimo z vidika cene, vsekakor pa je treba pri tem upoštevati veliko več dejavnikov. O tem, kateri načini ogrevanja so najboljši in kakšna so cenovna razmerja in lastnosti posameznih energentov, smo vprašali strokovnjaka za energetiko Bojana Žnidaršiča.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860