Dominvrt.si

energetska

Bi živeli v hiški z le nekaj kvadratnimi metri površine?

Ste kdaj pomislili, kako malo prostora potrebujete za udobno življenje? Mikrodomovi so majhna, kompaktna bivališča, ki običajno merijo od 15 do 50 kvadratnih metrov in temeljijo na učinkoviti rabi prostora. Na trgu predstavljajo cenovno dostopno, trajnostno in prilagodljivo alternativo tradicionalnim hišam. Mikrodomovi so lahko premični ali fiksni, pri čemer izzivajo klasične predstave o bivanju ter dokazujejo, da je manj včasih lahko več.

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko

Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Ali je suhomontažna gradnja dovolj trpežna? Strokovnjaki razkrivajo resnico

Ko govorimo o gradnji ali prenovi doma, se pogosto srečujemo z izrazom "knauf", a malo ljudi ve, da gre pravzaprav za blagovno znamko in ne splošen izraz za mavčne plošče. Knauf je eden vodilnih proizvajalcev suhomontažnih sistemov, njegovo ime pa se je skozi leta uveljavilo kot sinonim za mavčne plošče. A suhomontaža ni zgolj mavčne plošče – gre za celovit sistem gradnje, ki omogoča hitro, čisto in prilagodljivo prenovo prostorov brez uporabe mokrih postopkov, kot sta zidanje in ometavanje.

Termopanska zasteklitev – izboljšanje udobja in energijske učinkovitosti

Svet gradnje in arhitekture se nenehno razvija, vodi pa ga želja po izboljšani energetski učinkovitosti, udobju in trajnosti. Sestavni element te zgodbe je termopanska zasteklitev, ki jo pogosto imenujemo dvoslojna zasteklitev oziroma izolacijsko okno. Termopan ponuja številne prednosti, zaradi česar je priljubljena izbira pri novogradnji ali prenovi.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?

Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Na kaj paziti pri nakupu novega hladilnika?

Pri nakupu novega hladilnika je treba upoštevati več dejavnikov, vključno s prostorom, ki nam je na voljo, zmogljivostjo, želenimi specifičnimi lastnostmi in nenazadnje tudi ceno. Poglejmo, naj kaj je torej treba biti pozoren, ko se odločamo za nov hladilnik.

Naj zunanja enota klimatske naprave ne kazi vašega vrta

Ali tudi vam ni všeč, kako je zunanja enota klimatske naprave videti za vašo hišo? Ko načrtujete namestitev klimatske naprave, je pomembno upoštevati tako estetske kot funkcionalne vidike.

Na to morate biti pozorni pri izbiri klimatske naprave

Sonce je, kot kaže, končno pregnalo deževne oblake in čas je, da poletje zažari v vsej svoji lepoti. To pomeni, da se v prihodnjih dneh in tednih lahko nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija, zato brez klimatske naprave najbrž ne bo šlo. Če razmišljate o nakupu, a še niste prepričani, kateri model izbrati, vam bo zagotovo v pomoč 5 lastnosti, na katere morate biti pri izbiri ustrezne naprave za hlajenje prostorov še posebej pozorni!

Najnovejši trendi in inovacije na področju oken in vhodnih vrat

Sodobna arhitektura nenehno napreduje v smeri funkcionalnosti, estetike in trajnosti. Izjema niso niti okna in vrata, ki se danes že na pogled razlikujejo od stavbnega pohištva, ki so ga za svoje domove izbirale generacije pred nami. V nadaljevanju se bomo dotaknili opaznejših trendov na področju oken in vrat.

Kakšne okenske okvirje izbrati?

Trenutno je na trgu pet vrst okenskih okvirjev, ki se razlikujejo glede na material, iz katerega so izdelani. Vsak izmed njih ima seveda svoje prednosti in slabosti. Če se sprašujete, katere izbrati, boste morda to lažje storili potem, ko vam predstavimo prednosti in slabosti štirih izmed njih – steklena vlakna bomo izpustili, saj jih na našem trgu praktično ni mogoče dobiti.

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?

Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Zakaj ne bi svojega doma nadzorovali s pametno tehnologijo in to kar na daljavo?

Tehnologija vse bolj prepleta naše vsakdanje življenje in upravljanje doma na daljavo je postalo ne le možnost, ampak v nekaterih primerih tudi nujnost. Zakaj ne bi pralnega stroja zagnali kar na poti iz službe? Zakaj ne bi preverili stanje hladilnika na potovanju?

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?

Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Kako izbrati kakovostna okna in vrata za sodoben dom?

Ste v dilemi, kakšna okna in vrata kupiti? Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali prenovo objekta, izberite kakovostna in energetsko varčna, estetska in uporabniku prijazna okna in vrata, ki bodo nudila udobje in zagotavljala varnost vašemu domu še desetletja.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Nam pralno-sušilni stroj zares skrajša pot do čistega in dišečega perila?

Pralni in sušilni stroji postajajo vse bolj učinkoviti pri opravljanju svojega dela. Izpopolnjenost tega gospodinjskega pripomočka gre celo do te mere, da nam ni več treba kupovati ločenih naprav, saj obstajajo naprave s funkcijo pranja in sušenja perila v enem. Ali je torej sploh še smiselno kupovati pralni stroj, ki je hkrati tudi sušilni? Res lahko ena naprava opravi delo enako učinkovito? Raziskali smo prednosti in slabosti.

To je pokazala študija glede prihranka energije pri pranju

Ko je govora o zmanjšanju rabe energije v gospodinjstvu, se vsi zavedamo, da je to nujen korak na poti k brezogljični družbi, pa vendar, vedno znova naletimo na naše vsakodnevne navade. Kako ogrevamo dom, kako peremo perilo, kako razsvetljujemo prostore? V Focusu, društvu za sonaraven razvoj, so se v okviru projekta Energise ukvarjali prav s tem.

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem

Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?

Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

Pred božičnimi prazniki poskrbite tudi za zunanjo okrasitev

Božični prazniki so pred vrati in če kdaj, potem je zdaj čas, da svoje domove okrasimo, kot se spodobi. Svečke, venčki, smreka, svetleči okraski in 1001 lučka bodo napolnili naše domove. A zakaj bi se omejevali le na notranje prostore. Božični okraski na prostem so pravi način, da sosedom, prijateljem in družini pokažemo svoj praznični duh in si zagotovimo, da božiček zagotovo ne bo zgrešil naše hiše. V spodnjih vrsticah delimo preproste in denarnici prijazne ideje, s katerimi bo vaš vrt zaživel čudovito božično pravljico.

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'

Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Je vaš vhod pripravljen na letošnjo zimo?

Poletje običajno ni čas, ko bi se ubadali s težkimi mislimi o ogrevanju in njegovih stroških, ki vas bodo po žepu udarili šele nekaj mesecev kasneje, dolgo po tem, ko boste napihljivo blazino in hladilno torbo že varno spravili v klet.

Blaž Švab: 'Najbolj je hvaležna denarnica'

V zadnjem času v luči aktualnega dogajanja vedno več ljudi razmišlja o menjavi ogrevalnega sistema. Ker se kot družba vedno bolj zavedamo pomena varovanja okolja in eneretske učinkovitosti, hkrati pa iščemo rešitve, ki bi bile čim bolj prijazne naši denarnici, se ni za čuditi, da je zanimanje za nakup toplotne črpalke v porastu. Gre namreč za sistem ogrevanja, ki zagotavlja dolgoročno varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizke stroški ogrevanja, udobje ter številne druge ekonomske in ekološke koristi.

Cena ogrevanja gre v višave – kdaj se bo ustavila?

Vsak dan lahko beremo o novih primerih vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. Mediji tudi pišejo, da v Sloveniji trenutno poteka nekakšna energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo

Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro

Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih 266.000 evrov

Ker se dražita tako elektrika kot tudi zemeljski plin je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860