Dominvrt.si

energetska sanacija

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro

Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Ne pozabite na ključno stvar pri gradnji hiše

Tisti, ki se podajate v gradnjo družinske hiše, veste, kako zelo pomembna je izbira vrste materiala, konstrukcije, strehe, navsezadnje tudi izbira načina izvedbe in tipa hiše. V zadnjem času se bistven pomen predpisuje tudi energijski učinkovitosti hiše, izbiri oken, primerni izolaciji in izbiri primernega načina ogrevanja. Želja vseh je na koncu hiša, ki bo na dolgi rok varčna in nizkoenergetska. Prevečkrat pa, zaradi vseh stroškov, ki nastanejo pri gradnji hiše, pozabljamo na ključno in osnovno stvar, ki bi se je morali lotiti že v začetni fazi gradnje.

Razmišljate o novi fasadi?

Zbledela ali od smoga obarvana ter dotrajana fasada brez ali z minimalno izolacijo ne kazi le zunanjega izgleda hiše, ampak negativno vpliva tudi na samo udobje bivanja. Poleg tega je eden največjih krivcev za astronomske stroške predvsem v zimskih mesecih. Vgradnja kakovostnega in stavbi prilagojenega toplotnoizolacijskega fasadnega sistema je zato ključni korak do bivalnega udobja in prihrankov.

Preverite, kako privarčevati pozimi

Načinov, kako zmanjšati toplotne izgube v stanovanju in posledično tudi stroške ogrevanja, je veliko. Za doseganje najvišje energetske učinkovitosti bi bilo sicer potrebno sanirati celoten objekt, a ker gre za investicijo, ki si jo mnogi težko privoščijo, bo dovolj že, če boste z energijo ravnali premišljeno in investirali v nov ogrevalni sistem ali zamenjali ponudnika.

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite

Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

12 milijonov evrov spodbud

Zveza mestnih občin Slovenije je objavila javno povabilo za pridobitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje projektov celovite energetske prenove večstanovanjskih stavb v javni lasti, ki ležijo znotraj urbanega območja, opredeljenega v trajnostni urbani strategiji. Na voljo je 11,76 milijona evrov spodbud, rok za prijavo je 17. april.

Nasveti, za katere boste še kako hvaležni

Namesto da bi se veselili zimske idile in prihajajočega prazničnega vzdušja, si mnogi v tem času belijo glavo s previsokimi stroški. Ker največjo težavo v zimskih mesecih predstavljajo stroški ogrevanja, je vsekakor pametno ukrepati. Če si ne morete privoščiti celotne energetske sanacije ali vsaj zamenjave ogrevalnega sistema, lahko s preprostimi triki do neke mere preprečite uhajanje toplote iz stanovanja in na ta način privarčujete kakšen evro.

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju

V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

Energetska sanacija?

Rast cen energentov, omejenost fosilnih goriv, vpliv energetike na okolje in podnebne razmere so razlogi, zaradi katerih smo se začeli zavedati, da energija ni dana sama po sebi in da je ni na voljo v neomejenih količinah. Zato je energetska sanacija starejših stavb smiselna in tudi pomembna, saj s tem preprečimo nadaljnjo potrato energije.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860