energijske

Indukcija ali plin – kaj je učinkovitejše?
Nakup novega štedilnika že sam po sebi predstavlja zahtevno nalogo, še posebej, če razmišljate o prehodu s plinskega ali električnega na indukcijsko ploščo. Da bo odločitev lažja in predvsem bolj premišljena, vam v nadaljevanju podamo vse pomembne informacije o indukcijskih ploščah.

Tako vam lahko sol pomaga preprečiti nastanek plesni
Morska sol ni le nepogrešljiv dodatek v kuhinji, temveč že stoletja velja za močno naravno sredstvo za čiščenje negativne energije in privabljanje sreče. Njena sposobnost absorbiranja vlage, nevtralizacije neprijetnih vonjav in izboljšanja energije prostora jo naredi uporabno v številnih ritualih za harmoničen in srečen dom.

Termopanska zasteklitev – izboljšanje udobja in energijske učinkovitosti
Svet gradnje in arhitekture se nenehno razvija, vodi pa ga želja po izboljšani energetski učinkovitosti, udobju in trajnosti. Sestavni element te zgodbe je termopanska zasteklitev, ki jo pogosto imenujemo dvoslojna zasteklitev oziroma izolacijsko okno. Termopan ponuja številne prednosti, zaradi česar je priljubljena izbira pri novogradnji ali prenovi.

7 napak, s katerimi uničujete vašo indukcijsko ploščo
Indukcijska plošča danes vse pogosteje nadomešča klasične plinske štedilnike. Razlogov je kar nekaj, od kratkega časa kuhanja, energijske učinkovitosti in varnosti pri uporabi. Poleg tega omogočajo natančen nadzor temperature kuhanja. Seveda ne moremo mimo dejstva, da indukcijska plošča v moderni kuhinji deluje elegantno in minimalistično. Da bi ta ostala čim dlje v dobrem stanju, je pomembno, kako jo čistimo. V nadaljevanju izveste, katere so najpogostejše napake pri čiščenju, ki nepovratno uničijo indukcijsko ploščo.

Kakšen pomen ima posamezna barva po feng šuju?
Izbira pravih barv je po filozofiji feng šuja izjemno pomembna. Barve v stanovanju namreč predstavljajo enega od mnogih orodij, ki jih notranji oblikovalci po pravilih feng šuja uporabljajo pri ustvarjanju dobre energije.

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?
Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Pametni dom za lažje in učinkovitejše spopadanje z gospodinjskimi opravili
Pametna tehnologija je v zadnjih letih revolucionirala način, kako se lotevamo gospodinjskih opravil. V tem članku smo raziskali nekaj vrhunskih Samsung naprav, ki vam bodo olajšale življenje v jesenskem času, ko se sušenje perila prestavi v notranje prostore, zrak v domu pa je zaradi manj zračenja slabši in ne več tako svež. Hkrati pa vam predstavljamo še koncept Bespoke, ki prinaša prilagojeno pametno tehnologijo za vsak dom.

Kako izbrati kakovostna okna in vrata za sodoben dom?
Ste v dilemi, kakšna okna in vrata kupiti? Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali prenovo objekta, izberite kakovostna in energetsko varčna, estetska in uporabniku prijazna okna in vrata, ki bodo nudila udobje in zagotavljala varnost vašemu domu še desetletja.

Tega o oljčnem olju verjetno še ne veste
Oljčno olje je svetovno znano kot eno najbolj zdravih olj. Lahko ga uživamo, uporabljamo v kozmetične in gospodinjske namene, vsekakor pa je dobro, da ga imamo vedno pri roki. Poglejmo si nekaj dejstev o njem, ki vas bodo morda presenetila.

Uživajte v popolnem udobju brez zvišanja računa za energijo
Različni ljudje in različne okoliščine lahko zahtevajo zelo različne rešitve klimatiziranja zraka. Za izbiro najprimernejše enote za vaš dom ter za zagotovitev popolne klime skozi vse leto morate upoštevati niz ključnih dejavnikov.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo
Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe
Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

Pozor, če živite v starejši stanovanjski hiši
Živite v starejši večstanovanjski zgradbi, ki je potrebna prenove? Potem lahko razmislite o prijavi na zanimiv razpis, kajti Eko sklad je objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Poglejte, kdo se lahko prijavi.

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu
Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

Vaš partner smrči? Poskusite s tem
V hladnih jesenskih in zimskih mesecih boste morda opazili, da je zrak v vašem domu suh. Suh zrak pa lahko povzroči draženje nosu in oči ter smrčanje, počitek tako hitro postane nočna mora. Ena od dobrih rešitev, da se spočijemo in lažje zadihamo, je uporaba vlažilnika.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Novi ukrepi za večjo energijsko učinkovitost gospodinjskih aparatov
Iz Zveze potrošnikov Slovenije so sporočili, da je bil sprejet sveženj ukrepov v okviru prizadevanj za bolj varčne in okolju prijazne naprave in aparate pod oznako Ecodesign. Novi ukrepi naj bi prinesli izboljšave pri naslednjih izdelkih: svetila, hladilniki, televizorji, pomivalni stroji in pralni stroji.

Dobrodošli v svet zdravega blagostanja!
AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta s svojo 57. ponovitvijo eden najpomembnejših mednarodnih kmetijsko-živilskih sejmov v tem delu Evrope. Digitalizacijo v kmetijstvu in agroživilstvu, novosti, praktične nasvete ter pester program dogajanja ponuja 1850 razstavljavcev iz 32 držav na skupaj 71.800 m2 razstavnih in predstavitvenih površin. Dežela partnerica je avstrijska Štajerska. Kot veleva tradicija, bo druženje na Agri poslovno uspešno, strokovno in koristno, na več kot 150-ih dogodkih pa tudi družabno, veselo, prijateljsko, okusno in zabavno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka in okolja.

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije
AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Le tako se oblačila ne bodo uničila!
Čeprav se zdi, da vzdrževanje oblačil ni ravno znanost, se nemalokrat zgodi, da barve naših najljubših kosov hitro zbledijo, belo perilo že po nekaj pranjih posivi, tkanine izgubijo mehkobo in čvrstost, oblačila se bodisi skrčijo bodisi raztegnejo, da o trdovratnih madežih niti ne izgubljamo besed. Tovrstnim nevšečnostim se lahko izognemo s poznavanjem tkanin oziroma pravilnim vzdrževanjem le-teh in seveda z nakupom kakovostnega pralnega stroja.

Se lahko zanesemo na podatke na energijski nalepki?
Na ZPS se je obrnil potrošnik z vprašanjem, ali so podatki na energijski nalepki vredni zaupanja. Kupiti namreč namerava pralni stroj, zato je za začetek preveril ZPS teste, v trgovini pa še podatke na nalepkah. Ugotovil je, da se ocene testiranih strojev za hrupnost, porabo energije in vode ne ujemajo vedno.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom
Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Poznate vse razlike?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli kuhališča in razjasnili razlike med posameznimi modeli ter dodatne funkcije. Jih poznate?

Fasada kot naložba
Ali ste vedeli, da kar 78% vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35%) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema še posebej zato, ker je to pomembna postavka vsakega družinskega proračuna.

Obetajo se spremembe
Pogajalci Sveta Evropske Unije in Evropskega parlamenta so sprejeli dogovor o spremembah energijske nalepke.

Zakaj perila ne sušimo v prostoru, kjer bivamo?
Pa smo spet v tistem za mnoge najbolj nehvaležnem obdobju leta, ko so dnevi vse krajši, hladnejši in bolj vlažni, zaradi česar pa nismo le brezvoljni in nenehno utrujeni, da bi večino dni najraje kar prespali, ampak nam težave delajo še sicer povsem vsakdanja opravila, o katerih v drugih letnih časih niti ne razmišljamo, ampak jih počnemo povsem avtomatično.

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju
V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

Obetajo se spremembe pravilnika o delitvi stroškov toplote
Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja spremembe pravilnika načina delitve in obračuna stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki naj bi začel veljati sredi septembra oz. pred začetkom letošnje kurilne sezone. Novosti gredo v smeri spodbujanja racionalne porabe toplote in bolj pravične delitve stroškov.

Do subvencije bodo letos prvič upravičeni tudi lastniki stanovanj
Eko sklad bo v kratkem objavil javni poziv za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb, tj. stavb s tremi ali več stanovanji. Za energetsko sanacijo bo na voljo 10 milijonov evrov, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove teh stavb.